تخریب غارها به بهانه توسعه گردشگری

توسط

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد گفت: تاکنون هیچ مجوزی مبنی بر بهره برداری از غارها در حوزه گردشگری ارائه نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «محمدرضا نصیری» با اشاره به ظرفیت غارهای تاریخی استان یزد به عنوان جاذبه های گردشگری استان، اظهار کرد: استان یزد به لحاظ دارا بودن جاذبه های طبیعی منحصر به فرد، دارای تنوع زیادی است که یکی از این جاذبه ها، غارها هستند و بیش از پنجاه واحد از این اثر طبیعی شاخص در سطح استان وجود دارد.

وی افزود: تاکنون هیچ مجوزی مبنی بر بهره برداری از غارها در حوزه گردشگری ارائه نشده و تنها برای یکی از مناطق نمونه گردشگری استان مجوز صادر شده که در حال حاضر به دلایل زیست محیطی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دست بررسی است.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد با اشاره به این موضوع که توسعه گردشگری جهت تخریب غارها صحت ندارد گفت: هماهنگی کامل با سازمان حفاظت محیط زیست مبنی عدم تخریب و بهره برداری صحیح از غارهای موجود استان که در کمیته غارشناسی و با حضور دستگاه های مرتبط انجام می شود، صورت می پذیرد.

این مقام مسئول ویژگی غارهای استان یزد را منحصر به فرد دانست و تصریح کرد: بعضی از این غارها دارای چند دهانه و برخی فقط دارای یک دهانه هستند و داخل آنها یک یا چند حوضچه برای تجمع آب وجود دارد، همچنین تعدادی از غارهای موجود در یزد افسانه ای، تعدادی تاریخی و تعدادی زمین شناسی هستند که در واقع از لحاظ بلورها و قندیل های موجود در آنها اهمیت و زیبایی فوق العاده ای دارند.

نصیری با اظهار این مطلب که مجموعه غارهای استان محل های جذاب و دیدنی برای اهالی شهرستان های استان و علاقه مندان و مشتاقان ورزش کوهنوردی و غارنوردی و زمین شناسان بوده و همه ساله تعداد کثیری از این گروه ها را پذیرا می شود، عنوان کرد: با یک برنامه ‍ریزی و سرمایه گذاری حساب شده می توان برنامه این گروه ها را به گونه ای تنظیم کرد که از آن برای توسعه صنعت توریسم منطقه، بهره برداری اقتصادی و اجتماعی لازم را نتیجه گرفت.

سرپرست معاونت گردشگری یزد خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی یزد در راستای رونق در بخش طبیعت گردی و به ویژه کوهنوردی و غارنوردی در نظر دارد خانه طبیعت گردی جهت توسعه این بخش در یکی از شهرستان های مستعد استان ایجاد کند.

گفتنی است: غارهای نباتی، چله خانه بنادک سادات، چرخ الماس، مغستان، مخوف مهریز، غاریخ، گل عقدا و اتاق سفید از جمله غارهای استان هستند که از جاذبه های طبیعی یزد محسوب می شوند.

1 نظر
  1. مونا 11 سال قبل
    پاسخ

    واقعا؟

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید