همایش حفاظت از غارها، حفاظت از آب های زیرزمینی

توسط

همزمان با فرا رسیدن روز ملی غار پاک، همایش «حفاظت از غارها، حفاظت از آب های زیرزمینی» برگزار می شود.

انجمن غار و غارشناسان ایران این همایش آموزشی را در استان البرز به بهانه  اجرای طرح گردشگری در غار یخ مراد و احتمال ورود آسیب به آن، برگزار می کند.

قرار است با برگزاری کارگاه های آموزشی همچون «نحوه تشکیل غارها و دلیل حفاظت از آن ها» و «آب و کارست» توسط اساتید دانشگاه و غارشناسان، دلایل حفاظت از غارهایی مثل یخ مراد شرح داده و اطلاعات لازم درباره این پدیده هادر اختیار حافظان غارها قرار داده شود.

این کارگاه های آموزشی با مشارکت اداره کل محیط زیست و معاونت عمرانی استانداری البرز که از اعضای کارگاه غارشناسی این استان به شمار می آیند در روز سه شنبه 31 شهریورماه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار می شود. ورود به این کارگاه ها آزاد و رایگان است.

کارگروه غارشناسی کشور در آخرین جلسه اش پس از بررسی پرونده غار یخ مراد و طرح گردشگری که اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان برای این غار داشته است، اعلام کرد: غار یخ مراد از لحاظ تکنوتیکی و ساختاری، مناسب گردشگری عمومی نیست. سوژه گردشگری عمومی، یعنی غار فقط 3 ماه از سال قابل مشاهده است و این برای اجرای طرح گردشگری کافی نیست. هزینه ایمن سازی این غار با توجه به ساختار ناپایدار سنگ ها بسیار زیاد و در صورت سرمایه گذاری، غیرقابل بازگشت و معقول نیست.

همچنین کارگروه درخواست کرد که سرمایه گذار «یخ مراد» طرح مدیریت و بهره برداری ارائه کند، چون تا کنون چنین طرحی ارائه نشده است. کارگروه پس از انجام این اقدامات درباره غار «یخ مراد» اعلام نظر قطعی خواهد کرد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید