قوانین و مقررات گمرکی کالای همراه مسافران خروجی

توسط

مسافران خروجی اعم از این که ایرانی باشند یا خارجی می توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی تا سقف مقرر برای مسافران ورودی را همراه ببرند مشروط بر این که هر دو گروه کالا جنبه تجاری پیدا نکند.

اتباع خارجی که به طور رسمی در ایران کار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل می توانند لوازم خود را در حد متعارف بدون مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج کنند.

خشکبار

– خروج انواع خشکبار به همراه مسافر به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد، بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم است.
– خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران برای مسافران ایرانی عازم سه کشور عراق، سوریه، عربستان ممنوع است. محدودیت فوق شامل جهانگردانی که دارای گذرنامه خارجی باشند، نمی شود.

فرش و گلیم

– خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف 20 متر مربع مجاز بوده و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذکر شده وجود نخواهد داشت.
– خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرز زمینی و دریایی نیز مجاز است.
– خروج فرش های نفیس که دارای ارزش های تاریخی و میراث فرهنگی هستند، ممنوع است.
– خروج فرش همراه مسافر به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان مجاز نیست.

ارز همراه مسافر

– به موجب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خروج وجه نقد حداکثر به مبلغ 5000 دلار (و یا معادل آن به ارزهای دیگر) توسط هر مسافر بلامانع است.
– خروج نقدی ارز در قالب چک های مسافرتی بانکی بلامانع است.

طلا و نقره

– خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر، حداکثر تا میزان 150 گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود.
– خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات توسط مسافر حداکثر تا میزان 2 کیلوگرم مجاز است. مشروط بر این که اشیاء مذکور از آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نشوند.

آثار هنری و اشیاء عتیقه

– خروج اشیاء عتیقه، آثار هنری اصیل، کتاب های خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سکه های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.

سلاح و مهمات

– خروج اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی از کشور ممنوع است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید