ارتفاع دقیق دماوند چقدر است؟

توسط

در سال 1966 (1345 هجری شمسی) در گزارشی از آلن باخ، ارتفاع دماوند بر اساس تصاویر ماهواره ای 5670 متر گزارش شده بود که بعدها 5671 متر عنوان شد. پس از این زمان بود که این عدد وارد کتاب های درسی شد و همه ما آن را برای همیشه به خاطر سپردیم. بر اساس تحقیقات و اندازه گیری انجام شده در گروه اطلاعات زمین مرجع سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور (GIS)، ارتفاع قله دماوند، 5619 متر اعلام شد.

در سال 1385 توسط سازمان نقشه برداری کشور ارتفاع قله دماوند محاسبه شد. در گزارش فنی اخیر ارتفاع قله دماوند 5609 متر اعلام شده که عدد قابل اعتمادی است. این تفاوت های ارتفاعی به معنای کاهش ارتفاع قله دماوند نیست بلکه به معنی افزایش دقت اندازه گیری ها به کمک تجهیزات و روش های نوین است.

جی پی اس (GPS) های دستی به دلایل زیر اعدادی به جز 5609 متر را بر روی قله دماوند نشان خواهند داد.

اول: سطح مبنای ارتفاعات در گیرنده های دستی جی پی اس متفاوت با سطح متوسط آب های آزاد است و کالیبره کردن ارتفاع سنج دستگاه نیز به دلیل تفاوت های آشکار زمانی و موقعیتی کارساز نخواهد بود.

دوم: محل قرارگیری افراد و ثبت ارتفاع نیز با محلی که ارتفاع آن در گزارش ثبت شده است دارای تفاوت می باشد.

سوم: دقت ارتفاعی دستگاه گیرنده در بهترین شرایط از چند متر متجاوز است.

ارتفاع نسبی دماوند، که با اندازه گیری ارتفاع قله نسبت به پست ترین درهٔ بین این قله و نزدیک ترین قلهٔ مرتفع تر تعیین می شود، 4661 متر است که قله دماوند را در ردهٔ دوازدهم بلندترین قله های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می دهد.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

در همین رابطه بخوانید: آیا ارتفاع واقعی قله دماوند 5671 متر است؟

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید