بهترین رستوران های «کثیف» تهران!

توسط

احتمال دارد با دیدن عنوانِ این مطلب کمی جا بخورید و شوکه شوید که «رستوران های کثیف» دیگر چه صیغه ایست و چه دلیلی برای معرفی چنین رستوران هایی وجود دارد؟! ولی اگر یک شکم باز حرفه ای باشید، با شنیدن نام «کثیف» کاملا متوجه خواهید شد که منظور ما کدام رده از رستوران هاست!

رستوران هایی که سالیان سال با کم ترین امکانات و ارزان ترین قیمت ها، خوشمزه ترین ساندویچ های فوری را برای مردم آماده کرده اند، البته تمامی فاکتور های بهداشتی را رعایت نکرده اند ولی به هر حال با محبوبیت و شرایط خاص خود، واژه «کثیف» را وارد فرهنگ غذایی ما کرده اند و این باور را که «هر چه رستوران کثیف تر، غذا خوشمزه تر» به ناخودآگاه همگی عاشقان شکم القا کرده اند!

آن چه که در تهران زیاد است، رستوران کثیف. در هر محله ای حداقل یکی دو مورد از این فست فود ها پیدا می شود، ولی فقط تعدادی انگشت شمار از این رستوران ها توانستند خود را از باقی رقبا جدا کرده و فرا محله ای عمل کنند! البته بحث قدمت و خاطره بازی پدران و مادران هم در محبوبیت برخی از این رستوران ها تاثیر داشته و دارد، ولی دلیل اصلی پر مشتری و محبوب بودن شان خوشمزه بودن غذاها در عین سادگی و ارزان بودن قیمت شان است.

در اینجا به معرفی کثیف ترین رستوران های تهران می پردازیم.

اژدر زاپاتا

اژدر زاپاتا یکی از معروف ترین رستوران های کثیف در تهران است، رستورانی که با خلق یک ساندویچ جدید و خوشمزه به نام زاپاتا (ترکیبی از برگر، ژامبون، قارچ و پنیر، فیله مرغ و سایر مخلفات!)، برند زاپاتا را وارد منوی اکثر ساندویچی ها در سرتاسر کشور کرد و سال های متمادی است یکی از خوشمزه ترین ساندویچ های فست فود را در میدان پالیزی تهران برای مشتریانش می پیچد.

با معروف شدن نام زاپاتا تعداد بسیاری فست فود و ساندویچی جدید با همین نام در جای جای پایتخت بوجود آمده است که اکثرا هم ادعای اصلیت و اورجینال بودن دارند، ولی زاپاتای اصلی، هیچ شعبه ای ندارد و به نام با مسمای “اژدر” مزین شده است!

آدرس: خیابان سهروردی شمالی، نرسیده به میدان پالیزی

ساندویچ اژدر زاپاتا – عکس از میثم رودکی

ساندویچی آقا بهشتی

جزو معدود رستوران های کثیفی که فضایی برای پذیرایی از مشتریانش دارد. فضایی کوچک که در مقابل خیل مشتریانش هیچ است. انواع و اقسام ساندویچ ها و خوراک های لذیذ اعم از بندری، کباب تابه ای، کوفته، مغز و زبان، فیله مرغ، خوراک بادمجان، خوراک جگر و … در منوی رستوران محبوب آقا بهشتی یافت می شود.

متاسفانه رستوران آقا بهشتی چند وقتی است برای فروش گذاشته شده است و جبر و ناملایمات روزگار اخلاق خوب و مشتری مدارانه آقای بهشتی (مسئول ساندویچی) را به اخلاقی عصبی تبدیل کرده است که شاید برای مشتریانی که بار اول به آنجا می روند زننده باشد، ولی به هر حال یکی از نوستالژیک ترین و بهترین رستوران های رده رستوران های کثیف به شمار می رود که همچنان پر از مشتری است.

آدرس: خیابان انقلاب، دروازه دولت، خیابان خاقانی، نرسیده به دانشگاه خوارزمی

ساندویچ فری کثیف!

نام ساندویچ فریدون یا «فری کثیف» برای هر پایتخت نشینی آشناست. محبوب ترین و نام آشناترین رستوران کثیف تهران که بالای نیم قرن است با متصدی گری آقای فریدون مهربانی، بدون حتی یک روز تعطیلی، خوشمزه ترین ساندویچ ها را در کنار نوشابه های شیشه ای نوستالژیک برای مشتریانش آماده کرده است.

فری کثیف جایی برای نشستن ندارد لذا باید پس از پیدا کردن جای پارک (احتمالا به سختی!) و ایستادن در صفِ طولانی، سفارش خود را تحویل گرفته و در ماشین یا با جمع دوستان در فضای آزاد غذای تان را نوش جان کنید.

انواع برگرها و سوسیس ها، مغز و زبان، سیب زمینی سرخ کرده های منحصر به فرد و هر عذایی که در رستوران های کثیف یافت می شود در ساندویچ فریدون انتظار شما را می کشند. البته برخی اعتقاد دارند در سال های اخیر آقا فری کیفیت را فدای قیمت مناسب ساندویچ هایش کرده است، ولی هر چه که هست هنوز هم با آمدن نام «فری کثیف»، اشتیاق حضور در خیابان نیلوفر برای هر تهرانی ای ایجاد می شود.

آدرس: خیابان آپادانا (خرمشهر)، خیابان نیلوفر (عشقیار)، مابین کوچه اول و سوم

اغذیه شاپور

یکی از بهترین رستوران های کثیف مرکز شهر که سال های زیادی است در بلوار کشاورز جا خوش کرده است و با همان کیفیت سال های اوجِ برو بیای بلوار، با نام ساندویچ شاپور فعالیت می کند و خوشمزه ترین ساندویچ های کثیف را برای مشتریانش می پیچد. ساندویچ بندری های شاپور شهره کل تهران هستند و بعید است با امتحان کردن آن، بار دومی وجود نداشته باشد! در کنار کامل ترین منوی خوراک ها و ساندویچ های کثیف که با سلیقه خاصی در یخچال قدیمی این رستوران چیده شده اند.

ساندویچ ها در کنار نوشابه شیشه ای های خاطره انگیز سرو می شود و به مانند ایام قدیم در کاغذ نازک ساندویچ پیچیده می شوند. نکته قابل توجه در شاپور این است که مانند کافه هاى استانبول در فضاى پیاده رو هم میز و صندلى گذاشته است! اما چه میزى؟! چند عدد جعبه نوشابه که خیلی هنرمندانه رویش تخته گذاشته و کاربری میز به آن ها بخشیده است. خلاصه اینکه اگر غذای کثیف و فضای نوستالژیک را به صورت همزمان می خواهید، اغذیه شاپور گزینه خیلی خوبی است.

آدرس: بلوار کشاورز، ضلع جنوب غربى تقاطع خیابان فلسطین

ساندویج کریم (کریم …پز!)

به شلوغ ترین و محبوب ترین رستوران کثیف غرب تهران خوش آمده اید! آقا کریم آنچنان در طبخ و ارائه غذاهای کثیف و لذیذ خبره است که لقبی خاص به مشابه “سِر” برای شوالیه های بریتانیایی، از جانب مردم تهران، از آن خود کرده است تا شک و خللی بر کثیف بودن ایشان وارد نشود! طبخ سریع و فوری غذا یکی از شگردهای آقا کریم است، یعنی اگر سفارش 20 عدد همبرگر و سوسیس بلغاری هم بدهی، سر 5 دقیقه همش آماده جلو رویتان است!

کریم هم قدمت قابل توجهی دارد و سابقه اش از 40 سال گذر کرده و این روزها در دوران اوج خودش است. در اطراف کریم هم مشکل جای پارک وجود دارد که باید خیابان ها و کوچه های اطراف را در نظر بگیرید.

آدرس: بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، رو به روی بیمارستان پیامبران

منبع: دنیای سفر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید