عظیم قیچى ساز به باشگاه هشت هزارمتری هاى جهان پیوست

توسط

عظیم قیچى ساز در ساعت 12:22 امروز 29 اردیبهشت 1396 پا بر قله 8516 مترى لوتسه در هیمالیا گذاشت.

عظیم قیچی ساز موفق شد پرچم ایران را بر فراز قله لوتسه به اهتزاز درآورده و نام خود را به عنوان نخستین ایرانی در باشگاه هشت هزارمتری های کوهنوردی جهان ثبت کند.

این افتخار بزرگ پس از 40 روز تلاش مداوم روى این قله و در ادامه 9 سال فعالیت پیوسته و خستگى ناپذیر عظیم قیچى ساز روى 14 قله بالاى هشت هزار مترى جهان و همزمان با حضور شورانگیز مردم ایران در انتخابات ریاست جمهورى دوازدهم حاصل شد.

اورست نخستین هشت هزارمترى بود که در سال 1384 تسلیم اراده عظیم قیچى ساز شد ولى برنامه اصلى او براى ورود به باشگاه هشت هزار مترى ها از سال 1387 و با صعود به قله برودپیک آغاز شد. پس از آن قله هاى دائولاگیری، نانگاپارت، کانچن چونگا، گاشربروم 1، گاشروبروم 2، کی 2، ماناسلو، آناپورنا، ماکالو، چوآیو، شیشاپانگما و اورست، خود را به نفس ها و قدم هاى این پهلوانِ دلاور ایرانى سپردند که تمامى صعودهایش را بدون استفاده از اکسیژن مصنوعى و شرپا به پایان رسانده است.

با فتح لوتسه در ساعت 12:22 امروز 29 اردیبهشت 1396، برنامه عظیم قیچى ساز براى ورود به باشگاه هشت هزارمتری ها تکمیل شد و او اکنون شانزدهمین کوهنوردى است که 14 قله بالاى هشت هزار مترى جهان را بدون کپسول اکسیژن و شرپا صعود کرد و در این راه 115965 متر را در ارتفاعات رشته کوه هاى هیمالیا و قراقروم بالا رفته است.

قیچی ساز با این صعود ارزشمند 29 اردیبهشت 1396 را به روزى تاریخى در تقویم افتخارات ورزشى و ملى ایران تبدیل کرد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید