ورود ویروس سریال‌ های ‎ترکیه‌ای به گردشگری!

توسط

کافی است به فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌‌ای و رواج آن بین ایرانی‌ها دقت کنید که چقدر در سریال‌هایشان سعی در برجسته‌کردن فرهنگ و زیبایی‌های کشورشان دارند در حالی که ترکیه‌ای‌ها حتی یک فیلم هم از ایران ندیده‌اند.

هر آدم عاقلی با دیدن دو عدد «400هزار» و «6میلیون» متوجه تفاوت فاحش این دو عدد می‌شود؛ تفاوتی به اندازه 5 میلیون و 600 هزار یعنی چیزی حدود 15 برابر. وجود این دو عدد در یک مقایسه نشان‌دهنده تفاوت فاحش بین دو وجوه مقایسه شده است که می‌تواند گویای کمبود و کاستی در این مقایسه باشد. شاید برای تان عجیب به نظر آید اما برای ملموس ‌تر شدن موضوع یک نمونه از غیب رسیده را شاهد می‌گیرم؛ کافی است به این تیتر توجه کنید: «سفیر ترکیه در ایران مطرح کرد: سفر 6 میلیون ایرانی به ترکیه در سال 93 / سفر 400 هزار ترکیه‌ای به ایران!»

اینجاست که با خواندن این تیتر که چیزی جز واقعیت نیست اگر نگوییم شاخ درآورده‌اید حداقل لحظه‌ای از تعجب انگشت به دهان مانده‌اید. هرچند شاید در نگاه اول بسیاری تعجب نکنند و بگویند خب طبیعی است، زیرا بر اساس فهرست کشورهای مناسب گردشگری که انجمن اقتصاد جهان ارائه داده، کشوری مثل ترکیه در جایگاه چهل و چهارم قرار دارد در حالی که ایران با وجود جاذبه‌های گردشگری بی شمار و معروف اما رتبه نود و هفتم را داراست! با این حال اما این سوال برای همه ما ایرانی‌ها پیش خواهد آمد که چرا این همه تفاوت فاحش است؟

حبیبه نیک سیرتی یکی از کارشناسان گردشگری، درباره نخستین و مهم‌ترین عاملی که باعث شده 6 میلیون توریست ایرانی در مقابل 400 هزار توریست ترکیه‌ای قرار گیرند، می‌گوید: نخستین عامل عدم شناخت مناسب از ایران و ایرانی است یعنی کمتر کسی برداشت صحیح و دقیقی از ایران و ایرانی دارد. این یک واقعیت است که حتی کشورهای همسایه ما نیز اطلاعات کمی در مورد ایران دارند و نمی‌دانند که ایران چگونه جایی است، چه زیبایی‌هایی می ‌تواند داشته باشد و چقدر محل گردشگری دارد. آنها حتی ایرانیان را به خوبی نمی‌شناسند و به نوعی از ایران می‌ترسند. در گفتگویی که با بعضی از ترکیه‌ای‌ها داشتم، به آنها گفتم که کشور ما مکان‌های دیدنی بسیاری دارد، چرا به ایران سفر نمی‌کنید اما آنها به علت تبلیغات منفی که از ایران وجود دارد احساس می‌کنند ممکن است در کشور ما امنیت نداشته باشند.

این کارشناس گردشگری موضوع دیگر را بحث پوشش در کشور ما می‌داند و می‌گوید: عده بسیاری مخصوصا خانم‌ها دلشان می‌خواهد راحت باشند و برای شان سخت است که مقررات کشور ما را رعایت کنند و زمانی هم که آنها را وادار به رعایت مقررات می‌کنیم زیاد برای شان دلنشین نیست در حالی که بسیاری از ایرانیانی که به سایر کشورها می‌روند مقررات آن کشورها را باید رعایت کنند و این یک مسئله طبیعی در سراسر جهان است، اما گویا همه فکر می‌کنند در ایران قوانین وحشتناک‌تر از سایر کشورهاست در حالی که به ‌راستی این گونه نیست.

بنابراین اولین مسئله این است که توریست‌ها به‌ویژه بر اساس موضوع ما مردم ترکیه احساس ناامنی می‌کنند و دوم اینکه شناخت و اطلاعات درستی از ایران ندارند و جز یک عده خاص که اهل مطالعه و ادب هستند و اصفهان و شیراز را می‌شناسند مردم عادی ایران را نمی‌شناسند. این در حالی است که امروز از مردم عادی و مذهبی و بی‌سواد گرفته تا تحصیل کرده و دانشگاهی و میانسال به ترکیه سفر می‌کنند.

برخی حتی اصلا نمی‌دانند که ترکیه چه جاذبه‌های گردشگری دارد، ولی می‌روند برای اینکه حداقل خرید کنند. از سوی دیگر کسانی که به ترکیه سفر می‌کنند وقتی بر می‌گردند برای اطرافیان شان تبلیغ و تعریف این کشور را می‌کنند که فلان بود و ارزانی بود ولی ترک‌ها اطلاعات زیادی از ما ندارند اگر هم کسی بگوید که ایران جاذبه‌های بسیاری دارد، فکر می‌کنند دروغ می‌گویند، زیرا تبلیغات منفی علیه ایران بیشتر از تبلیغات مثبت است و خود مردم ما نیز همتی برای معرفی ایران و جاذبه‌های آن به جهان و مردم سایر کشورها ندارند.

از سوی دیگر آنقدر که ترکیه‌ای‌ها به یک سنگ شان افتخار می‌کنند در واقع کشورشان را بهشت می‌دانند در حالی که ما به تاریخ و فرهنگ، زیباترین آثار و جاذبه‌هایمان افتخار نمی‌کنیم. کافی است به فیلم‌ و سریال‌های ترکیه‌‌ای و رواج آن بین ایرانی‌ها دقت کنید که چقدر در سریال‌هایشان سعی در برجسته‌ کردن فرهنگ و زیبایی‌های کشورشان دارند در حالی که با اطمینان می‌گویم ترکیه‌ای‌ها حتی یک فیلم هم از ایران ندیده‌اند مگر آنهایی که در دانشگاه به واسطه رشته تحصیلی یا علاقه‌ای که به مطالعه سایر کشورها دارند با ایران آشنا شوند. این تفاوت حتی باعث شده بسیاری از ایرانیان زبان ترکیه‌ای‌ را نیز به خوبی بیاموزند.

این کارشناس گردشگری در پاسخ به اینکه «پس مهم‌ترین راه برای کاهش این اختلاف فاحش همان آگاهی دادن است؟» می‌گوید: بله، اولین راه آگاهی دادن است و دوم رعایت احترام به توریسم یعنی اینکه آنان مجبور نیستند که حتما عین ما باشند.

وی به نکته دیگری اشاره می‌کند و می‌گوید: یک مسئله دیگر این است که پاسپورت گرفتن و رفتن به مسافرت خارج از کشور از نظر هزینه برای ما ایرانیان راحت‌تر است با اینکه پول ما ارزش کمتری نسبت به لیره ترکیه دارد ولی از نظر مادی برایشان مشکل است به ایران بیایند که این نیز یک مسئله بسیار مهم است.

منبع: آفتاب یزد

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید