سبلان جزو هفت قطب گردشگری کشور است

توسط

تقی زاده مطرح کرد؛ سبلان جزو هفت قطب گردشگری کشور است.

قادر تقی زاده، معاون گردشگری میراث فرهنگی استان اردبیل کوه سبلان را یکی از هفت قطب گردشگری منتخب کشور در برنامه چهارم توسعه معرفی کرد.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر قطب های گردشگری را محلی توصیف کرد که تاثیرات گردشگری آن محدود به یک استان نیست. به عنوان مثال دریا و کوه گستره تاثیرگذاری فراتری به نسبت یک استان دارد و سبلان نیز به دلیل جاذبه های متعدد گردشگری به عنوان قطب گردشگری کشور انتخاب شده است. این کوه زیستگاه جانوری و گیاهی بی نظیر بوده و از منظر کارشناسان محیط زیست به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است.

تقی زاده در خصوص ثبت جهانی سبلان گفت: یونسکو برای ثبت جهانی آثار کشورها محدودیت قائل است و هر کشور سالانه می تواند یک اثر را به ثبت رساند. با توجه به پیشنهاد کوه دماوند و کویر لوت برای ثبت جهانی بازه زمانی سه ساله برای ثبت کوه سبلان در فهرست جهانی کافی نیست چون تقاضای استان ها جهت ثبت آثار تاریخی و طبیعی بالا بوده و هر استان به دنبال ثبت اثر خود است.

وی در ادامه گفت: ما در استان اردبیل آثار دیگری هم داریم که مستعد ثبت جهانی هستند. به عنوان مثال «شیروان دره» این قابلیت را دارد که به عنوان ژئوپارک معرفی شود و با توجه به سهمیه های محدود، این به توان خود استان بر می گردد که نسبت به ثبت جهانی تلاش کنند.

شیروان دره‌سی (دره شیروان) با مساحت تقریبی 75 کیلومتر مربع یکی از یازده زیستگاه وحشی است که در منطقه سبلان و در حدود 20 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود واقع شده‌ است. شیروان دره سی، دره ای عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌ و سنگ ها در آن به صورت تندیس‌هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هر کدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده ‌است. این دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم) از شرق به جاده لاهرود-شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین ‌های روستای «قلچقلو» می رسد.

این پارک طبیعی به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می کند، این منطقه دارای ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی حیات گیاهی و جانوری بوده و زیستگاه دائمی جانوران متعددی مانند خوک، روباه، گرگ، قوچ، میش ارمنی، خرس قهوه‌ای، کبک، قمری و تعدادی پرندگان مهاجر است.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید