معرفی کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها

توسط

کسانی هستند که برایشان انجام کارهای دست نیافتنی جذابیت خاصی دارد. در بهترین حالت ایشان را افرادی استثنایی و در بدترین حالت آن ها را دیوانه خطاب می کنند. تجربه آن ها از صفر تا بی نهایت متغیر است ولی آن چنان است که صعود قله اورست را به عنوان هدف برایشان تعریف کند. سه چیز در میان ایشان مشترک است: صداقت نفس، قدرت تصمیم گیری و صبر و مقاومت. والت انورث

در سال 1382 یعنی پنج سال پس از نخستین صعود اورست توسط تیم ملی کوهنوردی و اهتزاز پرچم ایران بر فراز این کوه، کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها که شرحی است از این برنامه توسط دو تن از اعضای تیم به نام های رضا زارعی و همایون بختیاری به رشته تحریر در آمد تا زنده نگهدارنده این اکسپدیشن ملی باشد.

در ابتدای کتاب اقدام به درج بیانات رهبر انقلاب در دیدار با فاتحان قله اورست شده است. سپس شرحی از گزارش دیدار اعضای تیم با رئیس جمهور وقت به چاپ رسیده است. فراتر از رویا عنوان سخنان سید مصطفی هاشمی طبا رئیس کمیته ملی المپیک و رئیس سازمان تربیت بدنی است که از شرایط اعزام تیم سخن به میان آورده و معراج زمینی مقاله ای است به قلم سید مصطفی میرسلیم از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون کوهنوردی.

مقدمه کتاب تحت عنوان “وظیفه ای برای اعتلای نام ایران” به قلم صادق آقاجانی رئیس وقت فدراسیون کوهنوردی و سرپرست تیم نوشته شده است. در این مقدمه وی علل انتخاب اورست و شرحی از مشکلات تشکیل و اعزام تیم را بیان کرده است.

پیش گفتار کتاب به قلم نویسنده کتاب رضا زارعی از اعضای تیم نگارش شده است. بر بلندای جهان نیز شرحی است از تاریخچه کشف، اندازه گیری و نام گذاری قله اورست با ترجمه آقای همایون بختیاری که از کتاب بر بلندای زمین نوشته ریچارد ساله و جان کلیر استخراج شده است.

کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها نوشته رضا زارعی

گزارش کامل صعود 4 تن از اعضای این تیم 17 نفره به بام دنیا همراه با آلبومی از تصاویر، روزشمار برنامه، معرفی اعضای تیم، تدارکات غذایی، تدارکات فنی و صورت هزینه های مالی برنامه تکمیل کننده کتاب است. ذکر نکاتی خواندنی از صعودهای اورست استخراج شده از مجله کلایمینگ با ترجمه آقای بختیاری و در نهایت برگردان انگلیسی این صعود تماما تلاشی است برای زنده نگاه داشتن نخستین صعود ایرانیان به اورست.

کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها بهار 1382 در 2500 نسخه توسط فدراسیون کوه نوردی به چاپ رسید. برای دانلود کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها بر روی لینک روبرو کلیک کنید. دانلود کتاب

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید