کوهنوردان عامل تعارض بین حیات وحش و انسان

توسط

تداوم روند غذا دادن به خرس ها توسط کوهنوردان و گردشگران در سبلان می تواند منجر به تعارض بین حیات وحش و انسان در منطقه شود.

امروزه شکل دیگری از مزاحمت برای حیات وحش رونق گرفته و آن هم غذا دادن دستی به حیوانات وحشی است. برای مدیریت این معضل در حال حاضر گزینه های متعددی در اختیار نداریم. اما فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم، گردشگران و کوهنوردان می تواند راهکار مناسبی باشد.

در روزهای اخیر یک قلاده خرس مادر و دو قلاده توله خرس در کوه سبلان مشاهده شدند. اینستاگرام پر شد از ویدئوها و تصاویر این خرس ها! در این تصاویر رفتار کوهنوردانی را که مشاهده کردیم کاملا اشتباه بود و آن اشتباه بزرگ «غذا دادن به خرس ها» بود.

نزدیک شدن انسان ها به زیستگاه حیوانات و غذا دادن به حیات وحش یک اشتباه محض است. تداوم روند غذادهی دستی به خرس ها توسط کوهنوردان و گردشگران می تواند منجر به تعارض بین حیات وحش و انسان شود. رهاسازی زباله در طبیعت، طیفی از گونه های جانوری همچون شغال و خرس را به خود جلب می کند که علاوه بر انتقال بیماری های حیات وحش، مشکلات زنجیره ای در مدیریت این گونه ها به وجود می آورد.

کوهنوردان و گردشگران گرامی لطفا درباره غذادهی دستی به حیوانات وحشی آگاهانه عمل کنید و با دلسوزی های ناآگاهانه سبب مشکلاتی بیشتری برای حیات وحش و زیستگاه آن ها نشوید.

در همین رابطه معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: «ما از طریق رسانه های محلی و مکاتبه با فرمانداری و دهیاری های منطقه همچنین با دستگاه قضایی اطلاع رسانی کرده ایم تا در صورت مشاهده غذا دادن دستی کوهنوردان به خرس ها با خاطیان برخورد شود.»

نویسنده: میثم رودکی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید