رلف هنکلس، کوهنورد آلمانی عاشق دنا

توسط

رلف هنکلس کوهنورد آلمانی عاشق کوه دنا، در ارتفاع 3.750 متری کوه دنا در کنار چشمه ای به نام چشمه پیدنی (پونه ای) دفن شده است.

در ارتفاع سه هزار و ٧۵٠ متری کوه دنا کنار چشمه ای به نام چشمه پیدنی (پونه ای) گوری وجود دارد که بسیاری از کوهنوردان ایرانی و خارجی که همه ساله به دنا صعود می کنند، از کنار آن می گذرند. روی تابلوی کوچک فلزی بالای این قبر دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی ها نمی دانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده است.

این گور کوچک و ساده متعلق به یک کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش رلف هنکلس بود، یک فیزیکدان اهل و متولد آلمان؛ جسد نه اما خاکستر جنازه سوزانده شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی 19 سال پیش با همکاری سفارت آلمان و تعدادی از مردم محلی شهر سی سخت در استان کهگیلویه وبویراحمد، که نزدیک ترین شهر به قله های دنا است، در این نقطه به خاک سپرده شد. رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوهنوردی است که از حدود 70 سال پیش به این سو، هر سال برای صعود به مجموعه قله های بالای چهار هزار متری دنا راهی ایران و این استان می شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوهنوردان داشت، رلف هنکلس اولین بار بیشتر از 40 سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد، اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از 20 بار دیگر برای دیدن و بالا رفتن از دنا به ایران آمد.

زواره نیک اقبالیان، سی سختی پژوهشگر ساکن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا، نام ها و یادها» که با کوهنوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آن ها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است. نیک اقبالیان درباره او در گفت و گو با «شرق» می گوید؛ «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیدا کردن گمشده ای بزرگ بود، پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد، پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و انگار همان چیزی را که دنبالش می گشت اینجا یافته بود. مدت ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می آمد. تا اینکه حدود ١۵ سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می شود و به او می گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می کند حتما جنازه اش را در کوه دنا دفن کنند».

نیک اقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می گوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده اش تلاش کردند برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با این حال به دلیل مخالفت ها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، در نهایت ترتیبی داده شد تا همان جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خاکسترش را با همکاری سفارت آلمان به ایران فرستادند و به سی سخت منتقل کردند، اینجا در سی سخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوهنوردان آشنا به منطقه، خاکستر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک سپرده و روی مزارش نیز قطعه شعری نوشته شد».

نیک اقبالیان، همچنین می افزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست، حدود 17 سال پیش نیز کوهنورد دیگری از اهالی همین کشور، که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می رود و شب را همان جا می ماند، در نهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می شد، متوجه می شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی مخروبه و قدیمی است و تصمیم می گیرد به پاس قدردانی از مهمان نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه ای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه ای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه ای که این کوهنورد آن را به نام دخترش الیزابت رز نام گذاشت».

به گفته اعضای هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه و بویراحمد، هر ساله حدود 600 تا 1000 کوهنورد خارجی از کشورهای مختلف، که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه و بویراحمد می شوند تا به دنا صعود کنند. آن ها به نقل از این کوهنوردان می گویند یکی از اصلی ترین موانع پیش روی حضور آنان و دیگر همنوردان شان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوهنوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد.

دنا را بهشت کوهنوردان می خوانند. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگ ترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس محسوب می شود و خط الرأسی به طول تقریبا 90 کیلومتر دارد و بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا 49 قله بالای چهار هزار متر دارد. دنا با بزرگ ترین مجموعه قله های چهار هزار متری در ایران، همچون گوهری بی همتا در میان رشته کوه های ایران می درخشد. درباره دنا یک اشتباه عامیانه وجود دارد، دنا یک قله نیست بلکه یک رشته کوه است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است که به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می شود.

رشته مرکزی دنا از گردنه بیژن به ارتفاع 3200 متر تا گردنه مورگل غربی به ارتفاع 4100 متر ادامه دارد و 18 قله بالای چهار هزار متر دارد، بلندترین قله رشته دنا و همچنین رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان یا قله «بیژن 3» است. قل های دیگر این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: بَرد آتش، سی چان 1، 2 و 3، حوض دال، کرَ سُمی شرقی، کَر سُمی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1 (ماش)، کپیری، بیژن 2 (برج آسمانی)، قِزِل قُله، هِرم، کیخسرو، بن رو، بیژن 3 (قاش مستان) ، قبله، مورگل، مورگل غربی (پازنک) و مورگل شمالی.

در جناح مرکزی دنا، قله مورگل نیز از محور روستای کرمی در کنار جاده یاسوج – میمند می توان در مسیر رودخانه کره تا نومون اول رسید و از مسیر تنگ زولدون از دیواره زیر قله صعود کرد و ابتدا به قله کل گردل رسید و سپس به سمت شرق و از روی خط الرأس اصلی حرکت کرد و به قله مورگل (دومین قله دنا) به ارتفاع 4425 متری رسید. از دیگر قله هایی که در جبهه مرکزی قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سی سخت می توان به آن ها صعود کرد، سی چانی و برد آتش هستند که از دو مسیر گردنه بیژن و دره سی چانی قابل دسترسی اند که در مدت یک روز می توان به آن ها صعود کرد.

1 نظر
  1. م.م 2 سال قبل
    پاسخ

    تشکر. روحشون قرین رحمت.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید