اولین زن فاتح اورست چه کسی بود؟

توسط

در دنیای کوهنوردی و‌ صعود به قله های بزرگ ‌دنیا، برخی زنان بهتر از مردان عمل کرده اند. «جونکو تابی» اولین زنی بود که توانست قله اورست را فتح کند. او چندی قبل و در سن 77 سالگی از دنیا رفت.

جونکو تابی (22 سپتامبر 1939 – 20 اکتبر 2016) یک گردشگر، و کوهنورد اهل ژاپن بود. او اولین زنی است که به قله اورست با ارتفاع 8848 متر صعود کرد. وی این صعود را در مه سال 1975 در سن 35 سالگی در عرض 12 روز انجام داد.

جونکو تابی پس از فتح قله اورست، تا سال 1992 به مرتفع ترین قلل بیش از 70 کشور، از جمله قله کلیمانجارو و قله دنالی صعود کرد. او آخرین صعود خود را در ژوئیه 2011 به کوه فوجی انجام داد.

جونکو تابی 4 سال پیش از مرگش آگاهی یافت که به سرطان مبتلا است اما همچنان به کوهنوردی ادامه داد و سرانجام در روز پنجشنبه 20 اکتبر 2016 در سن 77 سالگی در کاواگوئه، سایتاما درگذشت.

اشتیاق او به صعود از قله ها آن قدر زیاد بود که توانست در تمامی قاره های جهان، بلندترین قله های آن را صعود کند. وی همچنین کتاب های زیادی را در مورد خانواده نوشت و به زلزله زدگان بی شماری کمک کرد. او الگوی بسیاری از زنان کوهنورد در سرتاسر جهان است. بعد از صعود او به اورست، 400 زن دیگر نیز به قله اورست صعود کردند‌.

اولین صعود به قله اورست در سال 1953 میلادی انجام شد. از آن زمان تاکنون بیش از 7 هزار نفر به اورست صعود کرده اند. تنها 200 نفر از این تعداد توانستند بدون کپسول اکسیژن به بالاترین نقطه قله برسند. ملیسا ارنات اولین زن آمریکایی بود که توانست بدون اکسیژن به قله کوه اورست صعود کند. این زن ژاپنی یکی از پیشگامان عرصه کوهنوردی برای تمامی زنان جهان است‌.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید