جونکو تابی نخستین زن فاتح اورست درگذشت

توسط

اولین زنی که کوه اورست را فتح کرد در 77 سالگی درگذشت.

جونکو تابی در سال 1975 در 35 سالگی قله اورست را فتح کرد تا نخستین زنی باشد که به مرتفع ترین قله جهان رسیده است.

فلسفه زندگی تابی از زبان خودش این بوده است که بیش ترین بهره را از زندگی ببرد. او در این باره گفته بود: «می خواهم از کوه های بیشتری بالا بروم.»

تابی برای رسیدن به هدفش در زندگی با تصورات غلطی که درباره زنان وجود داشت مبارزه کرد. البته همسر او نیز با حمایت هایش نقش اساسی در این روند داشت. در سال 1969 او به باشگاه زنان کوهنورد پیوست.

جونکو تابی در مصاحبه خود در سال 1991 بعد از به دنیا آوردن دو فرزند گفته بود: «بسیاری از مردان ژاپنی از نسل من انتظار دارند که خانم ها در خانه بمانند و آن را تمیز کنند.»

تابی در سال 1999 اولین زنی بود که هفت قله بلند دنیا را در هفت اقلیم فتح کرد.

جونکو در سال 2000 در دانشگاه کیوشو در مقطع ارشد درباره مشکل زباله ها و آلودگی‌ در کوه اورست تحقیق کرد. او حتی بعد از این که به سرطان مبتلا شد، تا چهار سال به کوهنوردی ادامه‌ داد.

رسانه های ژاپنی روز شنبه گزارش کردند که تابی روز پنجشنبه در بیمارستانی بیرون از توکیو در اثر بیماری سرطان درگذشت. او در سال 77 سالگی به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست داد.

جونکو تابی در سال 1939 متولد شد. او حتی چهار سال پیش که به سرطان دچار شد، به کوهنوردی ادامه داد. هدف او فتح مرتفع ترین کوه ها در بیش از 190 کشور جهان بود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید