روز جهانی جنگلبان چه روزی است؟

توسط

31 ژوئیه مصادف با نهم مرداد ماه روز جهانی جنگلبان و روزی است که از زحمات جنگلبانان در هر کشوری قدردانی می شود.

نهم مرداد ماه روز جهانی جنگلبان است. این روز بهانه ای است برای گرامیداشت و تکریم انسان هایی که از جان و آسایش خود در راه حفظ و نگهداری جنگل ها، مراتع و عرصه های طبیعی کشور می گذرند تا این میراث ارزشمند را در اختیار آیندگان قرار دهند.

جنگلبانان؛ ایثارگران بی نام و نشانی هستند که در شرایط آب و هوایی سخت اعم از گرما و سرمای شدید و با امکاناتی محدود حفاظت از جنگل ها، مراتع و عرصه های منابع طبیعی را بر عهده دارند. این عزیزان فداکار برای انجام وظایف خود و مقابله با سو استفاده کنندگان از طبیعت و قاچاقچیان چوب خطرات زیادی را به جان می خرند تا این گنجینه های طبیعی از هر آسیبی در امان بماند.

جنگلبانان؛ مردان بی ادعایی هستند که به محض آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی تن را به آتش و دود می زنند و خود می سوزند تا درختان و بوته زارهای سرسبز کشورش نسوزند.

تاریخ روز جهانی جنگلبان؟

روز جهانی جنگلبان برای اولین بار در ۳۱ ژوئیه (جولای) ۲۰۰۷ توسط اتحادیه بین المللی جنگلبان و به مناسبت پانزدهمین سال تاسیس این اتحادیه نامگذاری شد. به گفته مسئولان در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ جنگلبان برای حفاظت و صیانت از عرصه های طبیعی و انفال در حال تلاش هستند که ۱۵ شهید و بیش از ۵۰۰ مجروح در حال ایثارگری و دفاع از حریم طبیعت تقدیم کشور شده است.

تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان در تقویم سال 1401 چه روزی است؟

31 ژوئیه مصادف با نهم مرداد ماه روزی است که از زحمات جنگلبانان در هر کشوری قدردانی می شود.

جنگلبان ها از آسیب دیدن درخت ها و جنگل و به تصرف رفتن مراتع ملی جلوگیری می کنند، آن ها جنگل را از انسان های سود جو حفظ می کنند. جنگل بانان مهم ترین حافظان منابع طبیعی هستند که با سپر کردن خود از ریشه ها و شاخ و برگ های درختان حفاظت می کنند تا درختی از خانواده جنگل کم نشود، منابع طبیعی آسیب نبیند و آتشی به جان سبزه ها نیفتد.

جنگلبانان؛ ایثارگران بی نام و نشانی هستند که تعلق خاطر خاصی نسبت به عرصه های ملی دارند و با تمام موانع و مشکلات که بر سر راه آنان قرار دارد، شبانه روز برای حفاظت از عرصه های ملی تلاش می کنند و در شرایط آب و هوایی سخت و گرمای شدید با امکاناتی محدود حفاظت از جنگل ها، مراتع و عرصه های منابع طبیعی را بر عهده دارند.

با گرامیداشت این روز بزرگ و تبریک به تمام همکاران و تلاشگران و حافظان منابع طبیعی برخورد لازم می دانم از زحمات بی شائبه جنگلبانان و قُرُق بانان قدردانی و یادی کنیم از تمامی شهدای منابع طبیعی که با نثار جان شان از این میراث طبیعی حفاظت کردند.

تاریخ تاسیس جنگلبانی در ایران

اداره کل جنگل ها در سال ۱۳۲۱ در منطقه شمال کشور (گیلان، شهسوار، مازندران و گرگان) تشکیل و گسترش یافت.

شغل جنگلبانی

شغل جنگلبانی یکی از شغل های سخت است. جنگل بانان در هر آب و هوایی چه گرم و چه سرد بایستی به تکلیف خود باید عمل کنند. یک جنگلبان باید به محیط زیست و جنگلداری علاقه زیادی داشته باشد تا بتواند با شرایط سخت کاری اش کنار بیاید.

جنگلبان بودن یک انتخاب است و این انتخاب وظیفه تک تک ما نیز هست. همه ما بایستی نگرشی فراتر از دایره ی شغلی خود داشته باشیم و در نقش جنگلبان نسبت به عرصه های ملی خود متعصب بوده و با تمام موانع و مشکلات برای حفاظت از عرصه های ملی تلاش کنیم.

Forester Day

Forester Day is a day when hundreds of Foresters, alumni, parents, faculty, staff, students, and friends, celebrate the Forester Family and give back. Foresters will gather online, and in-person, to write the next chapter for the College

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید