کلیسای نوتردام شاهکار معماری گوتیک

توسط

کلیسای نوتردام از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر پاریس به عنوان یکی از شاهکارهای معماری سبک گوتیک فرانسه شناخته می شود.

کلیسای نوتردام که به کلیسای نوتردام دوپاری نیز شهرت دارد، از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر پاریس و حتی کشور فرانسه به شمار می آید که در جزیره ی «Île de la Cité» واقع در رودخانه ی سن قرار گرفته است. این بنای خارق العاده ی مذهبی که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری سبک گوتیک فرانسه شناخته می شود، از عظمت و شکوهی مثال زدنی بهره می برد و دارای ارتفاعی در حدود 130 متر است. در ادامه با تاریخچه ی ساخت کلیسای نوتردام آشنا خواهیم شد و به بررسی ویژگی های منحصر به فرد این بنای مشهور خواهیم پرداخت.

تاریخچه کلیسای نوتردام

ایده ی ساخت کلیسای نوتردام، پس از دستور پاپ الکساندر سوم مبنی بر ساخت کلیسایی جامع در کشور فرانسه شکل گرفت و پروژه ی ساخت آن در سال 1163 آغاز شد. ساخت این کلیسا، 2 قرن به طول انجامید و نهایتا در سال 1345 به پایان رسید. این مدت طولانی به خاطر نبود بودجه ی کافی در دوره های زمانی مختلف به وجود آمده است و همین مساله باعث شد تا بخش های مختلف کلیسا در درازمدت شکل گیرند. شواهد نشان می دهد که برج های زیبای کلیسا با گچ بری های زیبا و خیره کننده اش در سال 1200 به پایان رسیده اند. پس از آن و در سال های 1220 تا 1230، ایوان مشهور این بنا ساخته شده است و مجسمه هایی به شکل حیوان در آن تعبیه شده اند.

بازوهای این مجموعه در سال 1250 و توسط معماران برجسته ای با نام های «Jean de Chelles» و «Pierre de Montreuil» ساخته شدند و دیگر بخش های آن نیز به مرور زمان و در طی سال ها به ساختمان اضافه شدند.

کلیسای نوتردام در جریان انقلاب فرانسه به عنوان انبار غذا مورد استفاده قرار گرفته است و در آن زمان بسیاری از بخش های آن تخریب شده و سر تمام مجسمه ها قطع گشته اند. لیکن این کلیسا در قرن 19، مورد مرمتی اساسی قرار گرفت و از همان زمان تا به امروز شکل ظاهری و کالبدی خود را حفظ کرده است.

ویژگی های کالبدی کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردارم دارای ارتفاعی در حدود 130 متر است و عرض آن 48 متر است. برج های موجود در این کلیسا به بلندای 69 متر هستند و گردشگران برای دستیابی به قله این برج ها باید، 380 پله را پشت سر بگذارند، اگرچه امروزه استفاده از آسانسور نیز برای بازدیدکنندگان فراهم شده است. کلیسای نوتردام دارای مناره ای نیز است که ارتفاع آن، 96 متر است و همچنین ارتفاع بلندترین نقطه ی سقف تا زمین در آن، به 43 متر می رسد.

کلیسای نوتردام بر روی 75 ستون احداث شده است و دارای 113 پنجره است. وجود ناقوس های متعددی که به مرور زمان در کلیسا نصب شده اند از دیگر ویژگی های این بنای خارق العاده است و بزرگ ترین آن ها که ناقوس امانوئل نام دارد، دارای وزنی در حدود 13 تن است. ناقوس های کلیسای نوتردام، چند بار در سال نواخته می شوند و احساس نوستالژی بسیار ارزشمندی را برای افراد تداعی می کنند.

بنا و کالبد کلیسای نوتردام با الهام از طبیعت ساخته شده و نشان از توسعه و پیشرفت معماری رومانسک و مجسمه سازی در این دوره است. شیشه های رنگی ویترای شده و نوع گچ کاری ها و مجسمه های به کار رفته در این بنا نیز، نمود کوچکی از این طبیعت گرایی در این بنا هستند که تا به امروز، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته اند.

شاخصه های برجسته کلیسای نوتردام

نوتردام به معنای «بانوی فرانسوی ما» است و به حضرت مریم اشاره دارد. آمدن نام این کلیسا در رمان گوژپشت نوتردام، اثر ویکتور هوگو باعث شده است، تا شهرت این بنای زیبا دو چندان شود و حتی کودکان نیز نسبت به دیدن این بنای تاریخی، از خود اشتیاق نشان دهند.

این کلیسای جامع دارای مشخصه هایی بی بدیل است که این بنا را در جهان مشهور کرده اند و توجه تمام گردشگران را به خود جلب کرده اند. این ویژگی های عبارتند از:

معماری منحصر به فرد سبک گوتیک
وجود 10 ناقوس عظیم الجثه در آن
وجود 100 مجسمه در محوطه ورودی و 50 مجسمه در فضای داخلی
آثار تاریخی حفاظت شده در این کلیسا، همچون سردابه ای که در قسمت زیرین آن قرار گرفته است
وجود پنجره های متعددی که با استفاده از شیشه های رنگی ساخته شده اند
وجود تاج مصیبت که یکی از مهم ترین آثار مذهبی مسیحیان است در این کلیسا
وجود مجسمه های گارگویل و کایمیرا در آن

بازدید از کلیسای نوتردام برای تمام گردشگران رایگان است و افراد به راحتی می توانند، با استفاده از قطار و مترو خود را به این کلیسا برسانند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید