باربری بالگردها تا کمپ یک اورست

توسط

پس از آنکه در سال 2014 بر اثر سقوط بهمن 16 شرپا در مسیر آبشار یخی جان باختند و صعودهای اورست از این جبهه به حالت تعلیق درآمد، وانگ جینگ کوهنورد بانوی میلیونر چینی با نقض قانون پروازهای تجاری در ارتفاعات اورست تا کمپ 2 با بالگرد بالا رفت و از آنجا قله این کوه را صعود کرد.

این امر موجب شد تا دولت نپال برای کاهش ترددهای اتباع خود شرپاها و البته سایر کوهنوردان امسال مجوز پرواز بالگرد جهت حمل بار تا ارتفاع 6100 متری را صادر کند.

ضمن آنکه ایشان معتقدند گرم شدن منطقه اوضاع آبشار یخی را به شکل قابل توجهی خطرناک تر کرده است! متوسط 18 عبور از آبشار یخی توسط شرپاها و 6 عبور توسط کوهنوردان در یک فصل عدد بسیار بالایی که با این طرح از میزان آن کاسته خواهد شد.

اگرچه این تغییر موجب کاهش تردد در مسیر خطرناک آبشار یخی می شود و به نحو قابل توجهی امنیت کوهنوردان را بالا می برد، اما علاوه بر آلودگی صوتی موجبات ماشینی شدن صعودها را فراهم خواهد کرد. ضمن آنکه جلب توجه گردشگران را برای صعود بی دغدغه تا ارتفاعات اورست را نیز فراهم خواهد آورد.

پس از دو فصل بدون صعود جبهه جنوبی این بار از میزان علاقمندان صعود این کوه کاسته شده است. 279 کوهنورد از 38 کشور در سال 2016 در مقابل 319 کوهنورد سال 2015، 341 نفر در سال 2014 و 315 نفر در سال 2013 علاقه کمتری برای صعود را نشان می دهد.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید