ده فرمان گردشگری کم شتاب

توسط

گردشگری کم شتاب نوعی گردشگری و سفر است که با تمرکز بر جزییات و توجه به تاثیر روان شناختی سفر بر شرایط جسمی و روحی فرد استوار است.

دکتر “کارپینللی” Dr Carpinelli’s در بررسی های خود با عنوان “ده فرمان گردشگری کم شتاب” یا “Ten Commandments of Slow Tourists” یادآور شده، در این نوع از گردشگری ارتباطات واقعی و معنا داری میان مسافران با مردمان محلی، مکان ها، آثار و نیز فرهنگ ها، غذاها، میراث تاریخی و فرهنگی و محیط زیست و طبیعت برقرار می شود.

این ده فرمان عبارتند از:

1. مقصد سفر خود را با دانش و آگاهی کامل انتخاب کنید و درباره جایی که قصد دیدار از آن را دارید کاملا مطلع باشید.

2. برنامه سفر و تعطیلات خود را حتی الامکان با موسسات یا تورگردان هایی بگذرانید که می دانید نسبت به حقوق و حرمت جوامع محلی و همچنین رعایت حفظ محیط زیست و طبیعت حساس و مقید هستند.

3. نسبت به تجربه و سبک زندگی خاصی که از سوی میزبانان محلی ارائه می شود، باز و پذیرا باشید و با روح کنجکاوی و میل به یادگیری و مواجهه با شگفتی ها، بدون پیش داوری و اتکا به دانسته های قبلی تان با آن ها روبرو شوید.

4. در طراحی برنامه و مسیر  سفر خود از چارچوب مقصدهای سنتی و توصیه شده خارج شوید. به خودتان حق بدهید که آزادانه توقف کنید یا از مسیرهای انحرافی حرکت کنید و به طور کلی سرعت قدم های خود را به دلخواه تغییر دهید.

5. بکوشید برای در میان گذاشتن تجربه سفرتان با مردم و مسافران دیگر در محیط و هم چنین با مردم و سکنه محلی که در مقصد مورد نظرتان زندگی می کنند، ارتباط موثر و دقیقی برقرار کنید.

6. خود را با رفتارها و آداب و رسوم محلی هر مقصدی که به آن سفر کرده اید، وفق دهید و از مقررات و قوانین رایج در آن کاملا اطاعت کنید.

7. مطابق با استانداردهای رایج که نحوه پیشبرد فعالیت ها را تنظیم می کند، رفتار کنید و به تاریخ و میراث فرهنگی و طبیعت هر محل احترام کامل بگذارید.

8. بسیار دقت کنید که هیچ گونه اثر یا علامت یا نشانه یا رد پایی از عبور یا اقامت خود در مقصد سفر خود باقی نگذارید. مراقب باشید که رفتار شما کاملا دوستدار طبیعت و محیط زیست باشد و طبق تعهدات اخلاقی، بدون بر جای گذاشتن هر گونه آلودگی یا تخریب از امکانات و خدمات مورد نیاز خود استفاده کنید.

9. سوغات محلی بخرید و از صنایع دستی یا محصولات محلی هر منطقه که می دانید سبب تقویت هویت و بهبود شرایط آن منطقه است، مصرف کنید.

10. در راه بازگشت وقت اضافه و جداگانه ای را برای تامل و تفکر درباره تجربه سفر، مردمانی که دیده و چیزها یا ماجراهایی را که از سر گذرانده اید، اختصاص دهید.

1 نظر
  1. حسام 9 سال قبل
    پاسخ

    با سلام. وبلاگ شما ثبت گردید. البته همانگونه که شاهد هستید قله های مه گرفته در آدرس قبلی دیگر بروز رسانی نخواهد شد. موفق باشید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید