گزارش اردوی 12هم تیم کلنی در قله قوچگر نیشابور

توسط

اردوی دوازدهم تیم هیمالیانوردی استان خراسان رضوی طبق برنامه از پیش اعلام شده در تاریخ 24 و 25 آذر ماه انجام شد. برای من اردوی خیلی خوبی بود، هر چند در اوج آمادگی نبودم ولی مربیان و سرپرست برنامه از من رضایت داشتند. این برنامه، اولین صعودم به قله قوچگر بود و از صعود به این قله زیبا خیلی لذت بردم. فعالیت کوهنوردی با تیم کلنی، با بودن کوهنوردان خوب استان در قالب یک تیم خیلی لذت بخش است.

روستای گرینه این روستای سرسبز و زیبا از توابع بخش زبرخان، مردمی بسیار خونگرم، فرهنگی و مهمان نواز دارد. قله قوچگر یکی از زیباترین و بهترین قله های استان خراسان برای صعود کوهنوردان است که در این منطقه قرار گرفته است. این قله با 2950 متر ارتفاع بین روستاهای گرینه، چناران و دیزباد بالا قرار دارد و از کوه های معروف رشته کوه بینالود محسوب می شود و همه ساله عده زیادی از کوهنوردان از شهرستان های مختلف خراسان رضوی و سایر استان های کشور به آن صعود می کنند.

روستای دیزباد بالا از توابع نیشابور می باشد که در حدود 70 کیلومتری مشهد از مسیر جاده مشهد به نیشابور قرار دارد. راه دسترسی به این روستا از سمت مشهد بعد از توربین های بادی و شهرک بینالود در سمت راست جاده می باشد که البته تابلوی روستای قاسم آباد در اول جاده نصب شده است. این روستا با آب و هوای نسبتا سرد و کوهستانی، مناطق و باغ های سرسبز (در فصول گرم سال) یکی از زیباترین روستاهای رشته کوه بینالود می باشد. روستای دیزباد از دسته روستاهای پلکانی است که بر روی دامنه کوه بنا شده و زیبایی خاصی را به این روستا داده است. در مسیر رودخانه این روستا چندین چشمه وجود دارد که آخرین چشمه دقیقا در دامنه قله قوچگر قرار گرفته است و دوست همیشگی کوهنوردان در برنامه قله قوچگر است. روستای دیزباد به دلیل مناظر زیبا و چشم نواز و همچنین قرار گرفتن در مسیر قله قوچگر، هر ساله پذیرای تعداد زیادی از مردم به ویژه کوهنوردان می باشد.

راه دیگر صعود به قله قوچگر روستای گرینه است که به دلیل شیب بسیار تند قله از سمت گرینه و همچنین دور بودن خود روستا از شهر مشهد معمولا مسیر دیزباد جهت صعود به قله انتخاب می شود، ولی به علت فنی بودن این مسیر، اجرای اردوی ما از این مسیر انجام شد.

برگزاری اردو و انجام تمرینات آن عالی بود. شب اول از ساعت 20 الی 1230 نیمه شب تیم در حال راهپیمایی و تمرین بود. تمرین صعود و فرود روی صخره های پوشیده از برف در هوای تاریک خیلی لذت بخش، مفید و با ارزش بود. خود بنده دوست داشتم تمرین تا صبح ادامه پیدا کند. تمرینات دست به سنگ شدن هم عالی بود (هم در شب هم در روز) و مسیرهای خوبی برای اینکار انتخاب شده بود. از لحاظ تمرینات استقامتی و دویدن های نفسگیر هم که حسابی ما را سر حال آوردند.

سریع ترین جمع کردن کمپ را توی عمرم دیدم و کمتر از 15 دقیقه از خواب بیدار شدیم، وسایل جمع کردیم، لباس و کفش پوشیدیم و چادرمان را جمع کردیم و به راه افتادیم. این اتفاق توی ساعت 4:30 دقیقه افتاد بطوری که قرار بود ساعت 5:30 بیدار باش باشد. خودم انتظار نداشتم توی 15 دقیقه همه اینکارها را انجام دهیم ولی محک جدی و خوبی خوردیم.

ساعت 14 به روستای گرینه رسیدیم و یک ناهار مفصل خوردیم و بعد از آماده سازی برای بازگشت، سوار مینی بوس شده و به سمت مشهد حرکت کردیم. خوشحالم که اردوی دیگری را با موفقیت پشت سر گذاشتیم. از همه همنوردان و مربیان تشکر می کنم. توی این برنامه از همه شون چیزهای جدید یاد گرفتم.

8 نظر
 1. حکیمه 13 سال قبل
  پاسخ

  سلام … گزارش برنامه خوبی بود … البته دلیلش خوب بودن برنامه بود

 2. حسین قره داغی 13 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  موفقیت عزیزان همنورد آرزوی ماست. موفق باشید

 3. کیانوش فرهادی نژاد 13 سال قبل
  پاسخ

  با درود و ادب
  یلدای تان خجسته
  روزگارتان خوش

 4. مهدی 12 سال قبل
  پاسخ

  آفرین به این همه تلاش

 5. هاجر 12 سال قبل
  پاسخ

  قهرمان مواظب خودتون باشید

 6. كيخایی 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام بسیار عالی، درود بر همت و تلاش شما

 7. هاجر 12 سال قبل
  پاسخ

  سرسبز باشید

 8. حسین مقدم 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  امیدوارم جای ما رو هم خالی کنید
  دوستان به جای ما

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید