بحران زباله در قله اورست

توسط

سال هاست که گروه های کوهنوردی برای صعود به بلندترین قله جهان، از اورست بالا می روند. در این میان، پسماند و پساب بر جای مانده از این گروه ها، مشکلی جدی برای محیط زیست بام دنیا ایجاد کرده است.

کوهنوردانی که اخیرا از قله اورست بازگشته اند، گفته اند که در فضای بلندترین قله جهان به دلیل وجود مدفوع انسان بوی بدی استشمام می شود.

به گفته یک کوهنورد مکزیکی حتی در کمپ های نزدیک به قله شاهد بطری های خالی، چادر، کپسول های خالی اکسیژن و زباله هایی هستیم که در آن جا رها شده است.

یکی از راهنمایان کوهستان (شرپا) می گوید: در بعضی از مکان ها پیدا کردن یک فضای خالی برای برپا کردن یک چادر کار بسیار سختی است.

وزارت گردشگری کشور نپال در سال 2014 قانونی را وضع کرد که بر اساس آن از کوهنوردان خواسته شده بود تا علاوه بر زباله هایی که در طول صعود به اورست تولید می کنند، دست کم 8 کیلو زباله را با خود به پایین کوه منتقل کنند. قانونی که تاکنون تعداد زیادی از آن پیروی نکرده اند.

در این میان، چند سالی است که یک موسسه مردم نهاد با نام Eco Everest Expedition به جمع آوری زباله در اورست می پردازد. این گروه هر سال حجم زیادی از این پسماندها را به پایین کوه می آورند.

هنوز مشخص نیست که چقدر زباله در کوه اورست وجود دارد. دولت چین میزان زباله های فعلی موجود در قله اورست را حدود هشت و نیم تن تخمین می زند. در آینده، چین قصد دارد تا سایت های توالت و دفع زباله های پایدار را در کوه اورست بسازد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید