دیداری از سرای سالمندان توحید گلمکان

توسط

سلام فرزندم! وقت داری صدای مرا از لابلای کلمات بشنوی؟ من در این جا توام (یعنی فردای تو) آیا می توانی خود را به جای من بگذاری! تا درکم کنی؟ آیا دلی داری تا بتوانی دیگران را دوست داشته باشی؟ من اکنون در این جا محتاجم! محتاج تو، محبت ها و مرهم های تو، درد دارم، مرحمی برایم بیاور، دوست دارم هنگام رفتن در بین انسان های مهربان باشم و بروم. انسانهایی که دیگران را دوست دارند و به آنها محبت می کنند و چه قدر زیباست لحظه هایی که انسان ها به همدیگر محبت می کنند. من محتاج این زیبایی هایم! مرا در این دنیا با محبت تان بپذیرید. چشم انتظار دیدار پرمهرتان می مانم بدون هیچ توقعی دیگر… دوستت دارم. از طرف پدربزرگ

چند روزی بیشتر به سال نو نمانده بود که یکی از دوستانم اطلاع داد که دو ساعت پس ار تحویل سال نو قرار است برای دیدار با سالمندان و حضور در جشنی به افتخار آنها شرکت کنیم اگر دوست دارید شما هم بیایید. خیلی خوشحال شدم و گفتم بله … حتما … چرا که نه؟

روز موعود فرا رسید و ساعت 4:30 عصر سوار بر مینی بوس شده و به سمت گلمکان حرکت کردیم. شب فرا رسیده بود که به آنجا رسیدیم و با استقبال گرم مسئولین مرکز مواجه شدیم. صدای موسیقی شادی به گوش می رسید. یک گروه موسیقی هم به افتخار آنها برای این جشن آمده بودند. سالمندان گرامی برای اینکه فضای شادی فراهم کنند و با شایستگی به مهمانان خوشآمد بگویند همراه با موسیقی می رقصیدند. خیلی دوست داشتنی بودند با اینکه خستگی از سر و رویشان می بارید و چند نفری حتی توانش را نداشتند و یکی دو نفری هم اعضای بدنشان کارایی لازم برای رقصیدن نداشت ولی بازهم برای شادی میهمانان و احترام به کسانی که در این مهمانی شرکت کرده بودند ادامه می دادند.

چقدر خوب است سالمندانی را که سالها برای ما جوانترها زحمت کشیده اند را نزد خودمان نگاه داریم و به آنها توجه کرده و احترام بگذاریم. زمانی آنها برای سلامتی، موفقیت، شادی و آرامش مان زحمت کشیده و خون دلها خورده اند، حال نوبت ماست. پس نگذاریم که روزی پدران و مادرانمان لحظه ای فکر کنند که دوستشان نداریم و یا احساس کمبود کنند. کمک به همنوع چشمه ای است که همیشه می جوشد، نوع دوستی فرهنگ دیرینه ما ایرانیان است. استحکام پایداری جامعه سالم با کاهش دغدغه های کهنه نیازمندان میسر می شود، اعتبار می یابد و سلامت فکر و روان و آرامش و آسایش عمومی با مشارکت نیک اندیشان توانمند در مسیر یاری و کمک ضعیفان تحقق می یابد.

سخن پدران خفته
سلام … نمی دانم اجازه دارم برایت بنویسم یا نه؟ نمی دانم اجازه دارم به یادت بمانم یا نه؟ وقتی داشتن تو که حق امروز من بود شده حسرت هر روزم چه کنم که فقط قلم می تواند داشتن تو را برایم ترسیم کند! فرزندم مدتهاست برایت می نویسم تا شاید باور کنی من پدرم… پدر بودن چه گناهی بود؟ دوست داشتن تو چه گناهی بود؟ به نظاره نشستن بالندگی نهال آرزوهای فرزندانت چه گناهی بود؟ فرزندم من چشمانم به در و دستان نیازم رو به آسمان، آمدن تو را می طلبد. تو که صدای گام های رفتنت تکرارکنان آزارم می دهد. من هنوز منتظرت هستم. هر طلوع امید آمدن تو و هر غروب بغض نبودنت را دارم. پس باز هم منتظرم اگر چه انتظارم قصه ای است تکراری. اگر چه نیامدنت حادثه ای است تکراری. من باز هم منتظرم چرا که من پدرم. بزرگترین واژه دنیا مال من است. پس به دیدارم بیا و شادم ساز.

به راحتی می شد چهره شادشان را تشخیص داد و از اینکه در ابتدای سال نو تنها نبودند شاد بودند. بطور یقین، بودن در کنار فرزندان خودشان در شروع سال نو شور و شعف دیگری به آنها می داد و شاید آرزوی خیلی از آنها بوده باشد ولی باز هم اشک شوق بر چشمان عده ای جاری شد انگار که فرزندان خوشان هستند که آمده اند. پس از احوالپرسی و آرزوی داشتن سالی خوب و خوش برای همگی شان، با آنها عکس گرفتیم و با همه خداحافظی کردیم.

درباره مرکز خیریه سالمندان گلمکان: این مرکز در بهمن ماه 1381 افتتاح گردیده است. در استان خراسان رضوی فقط 5 مرکز خیریه سالمندان در حال فعالیت و ارائه خدمات به این عزیزان می باشد که یکی از آنها تحت عنوان سالمندان توحید در منطقه گلمکان واقع شده است و بقیه مراکز در سطح استان بصورت خصوصی اداره می شوند.

طبق گفته مسئولین ظرفیت این مرکز 50 نفر است که در حال حاضر 45 سالمند در آنجا زندگی می کنند که 37 نفر از آنها مجهول الهویه هستند و هیچ خانواده موثری ندارند. منابع درآمد مرکز شامل یارانه بهزیستی برای 40 نفر٬ مشارکت خانواده سالمندان و مشارکت مردمی می باشد. مکانی که در حال حاضر سالمندان در آن زندگی می کنند بصورت امانت در اختیار آنها قرار داده شده است و عوامل اجرایی و مدیریت تمام سعی خود را جهت بهبود شرایط نگهداری و بهسازی محیط انجام داده اند.

آدرس: چناران – گلمکان – چهارراه مولوی – کوچه خانقاه
تلفن: 05128333087 – 05128334081
شماره حساب مرکز: 0102475680005 – سپهر صادرات گلمکان
اگر هم خواستید از سایت این مرکز دیدن کنید از آدرس روبرو بازدید کنید: www.gtoap.com

6 نظر
 1. مونا 11 سال قبل
  پاسخ

  نتيجه زندگى چيزهايى نيست که جمع ميکنيم قلبهایی است که” جذب” ميکنيم. خدايا! سالمندان، هدايائی از رحمت بيکران تو‎ ‎هستند، به برکت این ایام در پناه خود سلامتشان بدار.
  احسنت بر شما و دوستانتان كه چنين كار خيرى انجام داديد، هميشه موفق باشيد.

 2. ذبیحی 11 سال قبل
  پاسخ

  ایوالله

 3. صولتی 11 سال قبل
  پاسخ

  با درود و سپاس از شما نیک اندیشان خوش خوی. آرزو دارم در زندگی شاد و سربلند باشید
  امروز که این کار نیک را انجام دادید ایزد یگانه شما را پاداشی نکو خواهد داد
  دادار نگهدارتان

 4. هاجر 11 سال قبل
  پاسخ

  خدا عمر باعزت بهتون بده

 5. حسين زاده 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام. من مسوول مركز توحيد هستم. از طرف خودم و سالمندان از شما و دوستان مهربونتون بسيار ممنونم كه سال تحويل در كنار ما بوديد و برامون شادی آورديد. برای همه شما آرزوی عاقبت به خيری دارم. باز هم با افتخار منتظرتون هستيم… 

 6. مینا 8 سال قبل
  پاسخ

  امیدوارم به این کارتون ادامه بدید. واقعا کارتون عالی بوده

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید