گوگل موتور جستجوی امن

توسط

موتورهای جستجو در نگاه اول عملکردی شبیه به یکدیگر دارند، اما در حوزه های بسیاری با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از این حوزه های مهم، امنیت است.

شرکت آلمانی AV-Test که در زمینه پژوهش های امنیتی نامی آشنا و شناخته شده است، به تازگی نتیجه تحقیقاتی 18 ماهه را منتشر کرده است که طبق نتایج آن موتور جستجوی بینگ حدود 5 برابر بیشتر از گوگل، سایت های مخرب را در نتایج اولیه خود نمایش می دهد. در این تحقیقات که از آگوست سال 2011 شروع شد و تا فوریه 2013 ادامه داشت، بیش از 40 میلیون سایت در نتایج هفت موتور جستجو مورد بررسی قرار گرفت. در بین این نتایج حدود 5 هزار سایت مجهز به بدافزارهایی پیدا شد که موتورهای جستجو در برابر آن ها رفتارهای متفاوتی را بروز دادند.

گوگل کمترین تعداد سایت مخرب را در نتایج برتر جستجوی خود نمایش می دهد و به این خاطر عنوان موتور جستجوی امن را در این تحقیقات به خود اختصاص داده است. بنا بر نتایج بدست آمده، بینگ نیز در رتبه دوم قرار می گیرد، با این تفاوت که حدود 5 برابر بیش تر از گوگل سایت های مخرب را در نتایج خود، نمایش می دهد. در قعر این جدول نیز موتور جستجوی روسی Yandes قرار دارد.

به گفته AV-Test، سایت های مخرب برای اینکه فضای ایده آلی را برای بد افزارهای خود ایجاد کنند، با استفاده از تکنیک های سئو (SEO) سعی می کنند تا موتورهای جستجو را فریب داده و نتایج خود را به صفحات اولیه بیاورند. این بد افزارها اکثرا حفره های امنیتی در نرم افزارها را مورد هدف خود قرار می دهند. این حفره ها معمولا در مرورگرها، افزونه ها و یا برنامه ها PDF Reader یافت می شود که به روزرسانی نشده اند.

کارشناسان AV-Test توصیه کرده اند که از موتور جستجوی امن تر استفاده کنید و در کنار آن از پکیج های امنیتی مانند Norton Safe Web، که قابلیت تشخیص سایت های مخرب را دارد استفاده نمایید.

منبع: Gizmodo

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید