هزارمسجد بهشت گمشده ایران زمین

توسط

هزارمسجد را می توان بهشت گمشده ایران زمین نامید. این کوه نماد عظمت، زیبایی و غرور مردم خراسان و به ویژه مردم محلی هزارمسجد است. هزارمسجد در کرمانجی (زبان مردم محلی منطقه) «هزارمچیت» گفته می شود.

رشته کوه هزار مسجد – کپه داغ، ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می دهند که به صورت مرزی طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد و خشک قره قوم ترکمنستان جدا می کند. بلندترین نقطه این رشته کوه، قله هزار مسجد با ارتفاع حدود 3100 متر در شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته است.

راه دسترسی به آن از دو مسیر جنوبی (جاده ماشین رو) و مسیر شمالی روستای لائین نو است. این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد یافته است که در دامنه های سرسبز شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری، در کوهپایه های شمالی دشت قره قوم ترکمنستان، در شمال غربی آن شهرستان درگز و در جنوب این کوهستان دشت مشهد واقع شده است.

بر دامنه هاى شمالى کوه هزارمسجد (به فاصله 180 کیلومتر خط مستقیم از شمال مشهد) منطقه کلات نادرى قرار گرفته که در کوهپایه اى وسیع بین این کوهستان و دشت قره قوم ترکمنستان گسترده شده است. از شمال شرقى شهر مشهد و یا از دره خور، هرچه که به طرف شرق پیش برویم، از ارتفاع و طول این کوه ها کاسته مى شود. در ادامه آن، رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع 1200 متر، قره داغ به ارتفاع 1650 متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده است.

بخشی از کوه های هزارمسجد را کپه داغ می نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، این رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می شود که ارتفاع قله اصلى آن 2400 متر است. این رشته کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا مى کند. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، به مدت زیادى مانعى عمده براى ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است.

در شرق اللّه اکبر، کوه کماس و کوه خارپشته قرار گرفته اند که ارتفاع آن ها به 2712 و 2410 متر مى رسد و هنوز هم انبوه ترین جنگل هاى اُرُس کوه هاى هزارمسجد در آن ها دیده مى شود. کوه عمارت، در جنوب شرقى اللّه اکبر و در شرق شهر قوچان قرار گرفته است، و رودخانه اترک از آن سرچشمه مى گیرد که با بسترى به طول 600 کیلومتر طویل ترین رود این ناحیه از استان خراسان است.

کوه هاى هزارمسجد و کپه داغ میان رشته کوه هاى بالخان ترکمنستان در غرب، و ارتفاعات شمال افغانستان در سمت شرق، قرار گرفته است. جهت رشته کوه های هزار مسجد، از شمال غربى به جنوب شرقى و ادامه ارتفاعات کپه داغ و بالخان است که در ترکمنستان قرار دارند. امتداد رشته کوه هزار مسجد در جنوب منطقه سرخس، از تپه هایی تشکیل شده است که ارتفاع آن از 800 متر تجاوز نمی کند. رودخانه هریرود که در اینجا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می دهد، شکافی را در این تپه ها باز می کند و ارتفاع این تپه ها 250 متر است.

آبشار نورالی

آبشار نورالی در موقعیت جغرافیایی N365916 E592257 در استان خراسان رضوی واقع است. این آبشار در منطقه زیبای النگ حیدری در ارتفاعات هزار مسجد در نزدیکی کوه گوش اسبی و نورالی واقع است. نورعلی که به گویش محلی آن را« نورالی» می گویند قله ای از رشته کوه هزار مسجد است. برای دسترسی به این آبشار به طرف روستای لایین نو حرکت کنید. سپس از لایین به روستای چهارراه بروید. روستای چهارراه آخرین روستا در این مسیر است. در فصل زمستان برای دسترسی به این روستا نیاز به خودرو کمک دار است. از این نقطه به بعد پیاده تا منطقه عرب چاه حرکت کنید. این محل به واسطه داشتن چشمه و اتاق خالی محل مناسبی برای شب مانی است. مسیر چهارراه تا عرب چاه از مسیر رودخانه عبور می کند.

منابع

1. وب سایت بیابان های ایران
2. کتاب استان خراسان / حسن زنده دل
3. عکس ها از سجاد جعفرپور / روستای لائین نو

2 نظر
  1. زارعی 5 سال قبل
    پاسخ

    سلام عکس اولی که گذاشتین (عکس اصلی نوشته) رو گوگل مپ می تونید آدرس دقیقشو بهم بدین؟

  2. سجاد جعفرپور لاين 5 سال قبل
    پاسخ

    درود مسعود جان موفق باشی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید