فایل ها را چگونه پاک کنیم که قابل بازگردانی نباشند!

توسط

وقتی فایلی را از روی کامپیوتر یا لپ تاپ پاک می کنید، آن فایل واقعا از بین نمی رود و همچنان قابل بازیافت است.

در صورتی که فایل های قبلی پاک شده در سطل آشغال خالی شده و هارد هنوز همان جاست. هیچ چیزی هم از آن خارج نشده و فایل هیچ جا نرفته، یعنی جایی نداره که بره، فقط نوعش تغییر کرده. به این صورت که شما دیگر آن را نمی بینید و ویندوز اجازه دارد هر موقع لازم داشت روی آن فایل های پاک شده اطلاعات جدیدی را ثبت کند در نتیجه مثل فضای خالی با آن رفتار می کند و شما می بینید که فایل ها «غیب» شدند.

اگر این فایل ها با متدهای خاص از بین نرفته باشند و ویندوز هم هنوز دخل آنها را نیاورده باشد با نرم افزارهای مخصوص قابل بازگردانی هستند. پس اگر فایل های مهمی دارید که بعد از پاک کردن نمی خواهید هیچ کس دیگر به آنها دسترسی پیدا کند باید با نرم افزارهای مخصوص مثل آنکه در این پست معرفی می شود آنها را به طور ایمن و دائمی از بین ببرید.

بعد از اینکه با رایت کلیک کردن روی سطل آشغال روی Empty Recycle Bin کلیک می کنید سطل آشغال خالی می شود. یعنی ویندوز هر چی قبلا آنجا بود را از این نقطه به بعد نادیده می گیرد و اینجا است که فایل شما عملا پاک می شود اما همچنان قابل بازگردانی است. هنگام زدن دکمه Delete اگر Shift را هم پایین نگه دارید فایل وارد سطل آشغال نمی شود و مستقیما پاک می شود.

حالا برویم سر اصل مطلب؛ چگونه فایل ها را طوری پاک کنیم که دیگر قابل بازگردانی نباشند؟!

برنامه های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از بهترین روش ها بدین شرح است: برنامه Eraser را دانلود و نصب کنید.

بعد از باز کردن برنامه فقط کافی است هر فایلی را که می خواهید پاک کنید را بکشید و در صفحه برنامه Eraser رها کنید، فایل بلافاصله حذف می شود.

در قسمت Settings می توانید الگوریتمی که فایل توسط آن حذف می شود را انتخاب کنید. الگوریتم های مختلفی پشتیبانی می شوند، مطمئن ترین روش Gutmann هست.

قابلیت جالب این برنامه این است که با تیک زدن گزینه …Replace erased files with the following می توانید یک فایل الکی را قبل از پاک کردن فایل مورد نظر با آن فایل جایگزین کرده تا اگر فایل به نوعی بازگردانده شد فایل واقعی نه، بلکه فایل الکی که شما جایگزین کرده بودید بازیافت شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید