حوادث کوهستان هفته گذشته در ارتفاعات تهران

توسط

هفته گذشته نیز همانند هفته های اخیر، حوادث کوهنوردی متعددی در ارتفاعات شمال تهران به وقوع پیوست. ضمن تقدیر از تلاش های امدادگران پایگاه امداد و نجات کوهستان دربند و سایر امدادگران به بررسی تعدادی از این حوادث می پردازیم.

مورخ 6 خرداد 1395: آسیب دیدگی دو جوان در حادثه ریزش سنگ در محدوده منطقه گردنه کلکچال به شیرپلا
مورخ 7 خرداد 1395: سقوط و آسیب دیدگی آقای 31 ساله در حادثه ریزش سنگ در محدوده منطقه گلابدره
مورخ 7 خرداد 1395: سقوط و آسیب دیدگی آقای 67 ساله در حادثه ریزش سنگ در محدوده منطقه آبشار سوتک
مورخ 7 خرداد 1395: مورد گیر افتادن در صخره ها (منطقه کبوترخوان) ارتفاعات دارآباد

گزارش حادثه سوم را به قلم امدادگران پایگاه امداد و نجات کوهستان دربند در ادامه بخوانید:

در ساعت 10:30 صبح روز جمعه 7 خرداد 95 گزارشی مبنی بر سقوط یک آقای 67 ساله از ارتفاع 10 متری به پایگاه امداد و نجات کوهستان دربند مخابره شد. سریعا یک تیم 6 نفره به محل حادثه اعزام شد. عوامل امدادی پس از رسیدن به مصدوم و انجام اقدامات اولیه امدادی متوجه شدند مصدوم دچار آسیب دیدگی از ناحیه پای راست، شکستگی در ناحیه دنده و ترومای شدید سر و صورت و احتمال ضایعه نخاعی شده است.

مشاوره و هماهنگی های لازم با پزشک پایگاه صورت پذیرفت. بلافاصله درخواست امداد هوایی انجام شد که در ابتدا با توجه به شرایط موجود، اعزام امداد هوایی به منطقه منتفی اعلام شد. سپس با توجه به محل سقوط و موقعیت خاص مصدوم و محل سقوط درخواست نیروی پشتیبانی توسط فرمانده عملیات اعلام شد.

با هماهنگی های انجام شده از طریق کشیک شمیرانات و پایگاه دربند از نیروهای مستقر در شیرپلا و گردنه قوچک و نیروهای مستقر در ایستگاه 64 آتش نشانی و عوامل نیروی انتطامی مستقر در میدان سربند جهت کمک و تسریع در انتقال مصدوم، نیرو به منطقه اعزام شد.

پس از پیگیری های فراوان اعزام بالگرد به منطقه صورت گرفت و سریعا هماهنگی های لازم جهت امداد هوایی انجام و پس از حمل مصدوم با بسکت از محیط صعب العبور تا یک محیط ایمن جهت امداد هوایی، مصدوم از طریق بالگرد حمل و به بیمارستان انتقال داده شد. این عملیات چهار ساعت به طول انجامید.

نجاتگران حاضر در عملیات: حامد ارشدی فرد، محمدرضا جعفری، محمدنبی خانی، فرزاد کوشا، امیرحسین صابری، محمدرضا نصیری، پوریا کنجوری، علی جهانگیری، جعفر کمال نیا، ارن دربوغوسیانس، ارین شکوری راد، آرش ملا، علیرضا فدایی، محسن صانعی و حیدر خانلو.

تشکر ویژه از: کاپیتان گودرزی و کاپیتان شهرابی و کادر پرواز عوامل هلال احمر مستقر در سازمان امداد و نجات استان تهران (شعبه شمیرانات)، عوامل مستقر در پایگاه های شیرپلا و گردنه قوچک، عوامل آتش نشانی، تیم کوهستان مستقر در ایستگاه 64 آتش نشانی، عوامل نیروی انتظامی، پلیس کوهستان مستقر در میدان سربند، “حامد ارشدی فرد” مسئول پایگاه امداد و نجات هلال احمر دربند.

منبع: کوه نامه

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید