تاثیر کلمات کلیدی آدرس صفحه بر روی سئوی سایت

توسط

اهمیت وجود کلمات کلیدی در آدرس صفحه (URL) و تاثیر آن از نظر سئو سایت بر روی رتبه بندی و بهبود وضعیت سئو سایت شما در گوگل در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

گوگل پارامترهای مختلفی را برای امتیاز دادن به صفحات اینترنتی در نظر می گیرد. برخی از این پارامترها مربوط به داخل صفحات اینترنتی و برخی دیگر پارامترهای بیرونی هستند، مانند قدمت سایت، لینک ها، شبکه های اجتماعی، سرعت سایت و غیره.

یکی از پارامترهای درونی سایت که از قدیم مورد توجه فعالان سئو بوده است وجود کلمات کلیدی در آدرس صفحه است. گرچه چنین پارامتری جز پارامترهای تایید شده توسط گوگل نیست، اما تکنیک های زیادی نیز در طول زمان برای ایجاد آدرس های صفحات بر اساس کلمات کلیدی بوجود آمدند. به انواع روش های نگاشت آدرس های مجازی شامل کلمات کلیدی به صفحات با آدرس اصلی URL Rewriting یا بازنویسی آدرس می گویند.

در حال حاضر بسیاری از وب سایت های اینترنتی برای بهبود وضعیت خود در گوگل سعی می کنند آدرس های اینترنتی خود را مملو از کلمات کلیدی کنند. وزن این پارامتر در طول زمان دچار نوسانات بسیار زیادی شده است. به عنوان مثال در حدود 3 تا 4 سال پیش در زبان فارسی چنین کاری می توانست بازدهی بسیار مناسبی در رتبه بندی گوگل داشته باشد، به مرور وزن این پارامتر به صفر رسید و مجددا نوساناتی در گوگل داشت.

تاثیر کلمات کلیدی آدرس صفحه بر روی سئو سایت

وجود کلمات کلیدی فارسی در آدرس صفحه اینترنتی گرچه به طور مستقیم می تواند وزن پارامتر مورد نظر از نظر سئو را بهبود ببخشد اما مشکلات خاص خودش را دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– برخی از وب سرورها با مدیریت آدرس های یونیکد مشکل دارند و این کار سرعت لود صفحات سایت شما تحت تاثیر قرار خواهد داد.
– در صورتی که اسم صفحه را تغییر دهید دچار مشکل اطلاعات تکراری یا Duplicate content خواهید شد، زیرا صفحه قبلی شما در گوگل ایندکس شده و صفحه جدیدی با همان محتوا نیز ایندکس می شود که برای سئو سایت شما مشکل ایجاد می کند.
– معمولا آدرس های فارسی به دلیل یونیکد بودن بسیار طولانی هستند و همین موضوع باعث می شود که لینک های شکسته از بیرون سایت به شما داده شود.

با توجه به مشکلات فوق عملا می توان نتیجه گرفت که همیشه استفاده از آدرس های فارسی در صفحات اینترنتی مفید نیست و باید در نحوه استفاده از آدرس های سایت دقت بسیار زیادی اعمال کرد. زیرا تبعاتی که استفاده نادرست از کلمات کلیدی فارسی می تواند برای ما داشته باشد از مزایای آن بیشتر است.

وجود کلمه کلیدی در نام دامنه

به نظر می رسد که وجود کلمه کلیدی در نام دامنه برخلاف آدرس صفحه از وزن قابل توجهی برخوردار باشد. دامنه هایی که به صورت فارسی ثبت می شوند نیز از نظر سئو اهمیت خاص خود را دارا هستند. اما مسئله اینجاست که این پارامتر تنها یکی از پارامتر از پارامترهای مختلف گوگل است و به تنهایی نمی تواند باعث بالا آمدن سایت شما در گوگل شود.

در وب سایت های انگلیسی به وفور می بینیم که از این روش استفاده می شود و وب سایت هایی با پسوند و پیشوندهای مختلف کلمه کلیدی مورد نظر ایجاد شده اند به امید اینکه نتیجه مناسبی در گوگل بگیرند.

آیا برای یک سایت به زبان پارسی، استفاده از کلمات کلیدی به زبان پارسی، در URL توصیه می شود؟

گوگل برای رتبه بندی سایت ها و صفحات اینترنتی، بیش از 200 پارامتر فعال دارد و هر یک از این پارامترها وزن خاص خودشان را دارا هستند. وجود کلمات کلیدی در آدرس صفحات نیز یکی از این پارامترهاست که در طول زمان وزن آن کاهش پیدا کرده است. در واقع هر زمانی که مدیران سایت ها بخواهند با استفاده از تکنیک های خاص گوگل را فریب دهند گوگل وزن آن پارامترها را کاهش می دهد.

به عنوان مثال متا تگ کلمات کلیدی سال هاست که از الگوریتم های گوگل حذف شده، به این دلیل که مدیران سایت ها متا کلمات کلیدی را پر از کلمات مختلف می کردند و گوگل اعلام کرد که دیگر از این پارامتر استفاده ای نمی کند.

در صورتی که می خواهید از کلمات کلیدی در URL سایت خود استفاده کنید، مطمئن شوید که با مفاهیمی مانند redirect 301 و canonical آشنایی کامل دارید و سپس اقدام به Url rewrite کنید.

به نظر می رسد که با تغییرات جدید الگوریتم گوگل، دیگر بهای چندانی به وجود کلمات کلیدی در آدرس صفحات نمی دهد، از طرف دیگر استفاده از کلمات کلیدی فارسی در آدرس مشکلات خاصی خود را به دنبال خواهد داشت و به نظر می رسد که تکنیک های URL Rewriting کاربرد خود از نظر سئو را تا حد زیادی از دست داده اند.

گرچه تکنیک های بازنویسی آدرس از نظر سئو دیگر اهمیت چندانی ندارند، اما کماکان می توانند برای وب سایت های مختلف استفاده شوند زیرا آدرس های با معنی تری ایجاد می کنند و می توانند بر روی برندسازی و یادآوری آدرس های مختلف اینترنتی نیز تاثیر مثبت بگذارند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید