مصاحبه با خانم «کرسی مکنزی» گردشگر و عکاس فنلاندی

توسط

اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد بین الملل غیر قابل انکار است و بر هیچکس پوشیده نیست ایران به عنوان یکی از 10 کشور برتر گردشگر پذیر دنیا برنامه های مهمی برای توسعه صنعت توریسم خود داشته و فرصت های مناسبی هم به واسطه تغییرهای ایجاد شده در روابط دیپلماتیک خود به دست آورده است. این فرصت ها نه تنها مربوط به بحث جاذبه های گردشگری است بلکه در تاروپود فرهنگ و تمدن ایران زمین تنیده شده است که می توان از آن به عنوان عاملی مهم در توسعه صادرات نامرئی بهره برد. برگزاری هفته های فرهنگی، حضور هنرمندان و برگزاری نمایشگاه های فیلم و عکس هم در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردارند.

«نگاهی به فرهنگ و هنر نوردیک» برنامه ای بود که به مناسبت هفته فرهنگی کشورهای فنلاند، دانمارک، نروژ و سوئد توسط آموزشگاه عکاسی و تصویر برداری قطره در ایران برگزار شد. در این مطلب نگاهی داریم به خلاصه ای از مصاحبه ی خانم «کرسی مکنزی» عکاس فنلاندی یکی از هنرمندان مطرح حاضر در این هفته فرهنگی

من به عنوان عکاس فنلاندی برای به نمایش گذاشتن عکس هایم در هفته فرهنگی نوردیک و برای اولین بار به ایران آمده ام.

در راه سفر به ایران، مشکل زیادی نداشتم! تنها مشکل این بود که ویزای توریستی درخواست کرده بودم ولی باید آن را تبدیل به ویزای دیگری می کردم که کمی زمان برد. تجربه داشتن حجاب نیز برایم بسیار جالب بود چون برای اولین بار این تجربه را داشتم و برای اینکه بتوانم پوششی مناسب در ایران داشته باشم قبل از ورودم مجبور شدم از یک فروشگاهی که پوشاک مخصوص مسلمانان را می فروخت خرید کنم تا در ایران از آن استفاده کنم. برای اولین بار بود که از روسری استفاده می کردم و کمی طول کشید تا بتوانم به آن عادت کنم و روش استفاده آن را به خاطر بسپارم. چون دیدن افراد مسلمان در کشورهای مختلف برای استفاده از روسری برایم کافی نبود و با اینکه قبلا به اردن سفر کرده بودم ولی باید بازهم تمرین می کردم.

شاید یکی از مشکلات مهم گردشگران خارجی در ایران این باشد کهنمی توانند از کارت های بانکی خود استفاده کنند، من چون مهمان بودم زیاد در این زمینه مشکلی نداشتم ولی گاهی اوقات که لازم بود هزینه کنم بدون تردید علاقه ای ندارم که تمام پول هایم را مقابل دیگران بیرون آورم تا کالایی بخرم بنابراین این شاید برای برخی مشکل باشد.

در زمینه خدمات هتل و هتلداری ایران مشکلی نداشتم ولی در این زمینه مسئولان گردشگری ایران بایستی بیشتر سرمایه گذاری کنند چون ایران جاذبه زیادی برای خارجی ها دارد بنابراین باید امکانات متفاوت و مناسبی هم در اختیار علاقه مندان ایران قرار داد.

در اینکه ایران کشور جذابی برای گردشگران خارجی است تردیدی نیست اما هنوز اطلاعات دقیقی از این کشور به جز اطلاعاتی که رسانه های خارجی می دهند یا آنچه درباره تمدن ایران نوشته شده نیست. به طور کلی گردشگرانی که از اروپا یا هر نقطه دیگر جهان برای سفر آماده می شوند ابتدا با استفاده از دنیای مجازی سعی در به دست آوردن اطلاعاتی از فرهنگ و تمدن مقصد خود و همچنین شرایط روز آن کشور هستند اما متاسفانه این اطلاعات درباره ایران زیاد نیست و کمی هم با واقعیت متفاوت است. خود من با استفاده از کتاب و وب سایتی معروف در زمینه گردشگری بین الملل به نام «لولنی پلنت» که اطلاعات گردشگری مناسبی از جذابیت های گردشگری ایران و سایر کشورهای دنیا دارد، اطلاعات مورد نیازم را به دست آوردم.

من واقعا تصور ایران را این گونه نداشتم هرچند من فقط از تهران دیدن کردم ولی همین تجربه نیز می تواند تفاوت فاحش میان اخبار و واقعیت ایران را بگوید. شاید برخی اخبار از ناامنی و مشکلات ایران گفته باشند اما رستوران ها و امنیت تهران برایم جالب بود. مثلا به رستورانی رفتم که در آن بهترین غذاهای ایرانی سرو می شد و موسیقی سنتی زنده هم بود. واقعا تجربه لذت بخشی بود که با طعم خوراکی های ایرانی کامل شد.

من درباره فریم هایی که می گیرم توضیح کامل می دهم که اطلاعات کاملی از محل مورد نظر عکاسی من بوده و سعی می کنم به نوعی بنویسم که تصویری ذهنی هم از اطراف به مخاطبان خودم بدهم. اگر به عکس های من توجه داشته باشید متوجه می شوید که من بیشتر علاقه مند به عکاسی از طبیعت و مناظر طبیعی هستم. متاسفانه در این سفر چهار روزه فرصت نشد تا از طبیعت ایران عکاسی کنم اما با توجه به اطلاعاتی که من از طبیعت ایران به دست آورده ام فکر کنم سوژه های زیادی برای من وجود دارد. هرچند اکثر عکس های من از طبیعت است ولی بدون تردید آثار باستانی هم می تواند برایم جذاب باشد که باید برای عکاسی از آنها دوباره به ایران بازگردم. ولی فکر کنم تاثیر این آثار باعث شود اقامت من در ایران طولانی شود چون شکوه آنها برای مدتی مانع از عکاسی من خواهد شد.

بدون تردید علاقه مند به تکرار این سفر به ایران هستم چون طی این چهار روز اقامتم نتوانستم درک کاملی از ایران داشته و باید دوباره این تجربه را داشته باشم تا نه تنها با فرهنگ مردم ایران بیشتر آشنا شوم بلکه بتوانم عکس های زیادی از ایران بگیرم.

خانم «کرسی مکنزی» در پایان در توصیف ایران و فنلاند در یک جمله گفت: ایران، دوست داشتنی و فنلاند؛ سرما

در تنظیم این نوشته از مطلبی با عنوان “برای عکاسی از ایران دوباره باز می گردم” از وب سایت روزنامه قانون استفاده شده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید