ایران مقصد جدید گردشگران خارجی برای اسکی

توسط

پیست های اسکی در فصل سرما و بارش های زمستانی، فعالیت شان بیشتر می شود. طرفداران این ورزش پر هیجان نیز به دنبال مقصد اسکی مناسب خواهند بود. پیست های اسکی زیادی در ایران وجود دارند که تعدای از آن ها دارای استانداردهای جهانی هستند. علاوه بر آن، کوهنوردی در این فصل تجربه ای به یاد ماندنی خواهد بود.

صف های تله کابین در مریبل تحمل ناپذیر شده است. پیست اسکی وایل بسیار گران است. در بعضی از پیست های اسکی قدیمی نیز، بارش برف کمتر و کمتر می شود. انتخاب مقصد اسکی می تواند غیرقابل اعتماد باشد. اما برای کسانی که خواهان هیجان زیاد، کوهپایه های بکر و قهوه خیلی گران هستند، پیشنهاد دیگری نیز وجود دارد. البته پیشنهادی غیرمعمول.

گردشگران بریتانیایی، آمریکایی و کانادایی باید تور رزرو کنند. این تورها معمولا شامل اقامت در یکی از هتل های دیزین است. گردشگران سایر کشورها می توانند از کلبه های موجود در منطقه استفاده کنند که در بین جوانان ایرانی محبوبیت خاصی دارد.

جزئیات این پیشنهاد چیست؟

  • برف فراوان و دست نخورده.
  • ناحیه کوهستانی وسیع و کوه آتشفشانی 5600 متری.
  • ارتفاع تله کابین تا 3600 متر، رستوران در ارتفاع 3300 متری.
  • هزینه بالابر شروع از 60 هزار تومان برای یک روز.

ایران چشم انداز وسیعی دارد و ورزش های زمستانی هنوز هم طرفداران بسیاری دارند. با وجود فصل اسکی طولانی و آب و هوای برفی قابل اعتماد، از میان 500.000 اسکی باز که سالانه به پیست های اسکی ایران مراجعه می کنند، تنها یک درصد آن ها از خارج از کشور هستند. در دهه های اخیر میان ایران و کشورهای غربی تنش هایی وجود داشته است. اما با امضای تفاهم هسته ای و رفع تحریم ها، روابط رو به بهبود است.

اسکی بازی سرگرمی دیرینه طبقه متوسط در ایران است. تنها یک درصد از اسکی بازان از کشورهای خارجی هستند. فرصت بزرگی برای رشد صنعت گردشگری کشور فراهم است. طبق آمار دولت ایران، تعداد گردشگران در سال 2015، 6.6 درصد افزایش داشته است و پیست های اسکی در فاصله کمتر از 80 کیلومتری فرودگاه تهران قرار دارند.

توچال نزدیک ترین پیست اسکی به تهران و کیفیت برف آن عالی است. در ارتفاعات 2650 تا 3600 متری و با بارش سالانه 7 متر برف، دیزین شرایطی بسیار عالی دارد. فصل اسکی طولانی این پیست از اواسط آذر تا اردیبهشت ادامه دارد.

به فاصله دو ساعت رانندگی از تهران، پیست بین المللی دیزین قرار دارد. این پیست، محبوب ترین و قابل دسترس ترین پیست اسکی است. پیست دیزین که در ارتفاع 2650 متری کوه های البرز قرار گرفته است، در سال 1348 در زمان حکومت محمدرضا پهلوی ساخته شد. این پیست بخشی از طرحی تحقق نیافته برای اتصال تهران به دریای مازندران از طریق شبکه گسترده ای از بالابرهای اسکی بود.

دیزین محبوب ترین منطقه اسکی با حضور اسکی بازان خارجی است. بهترین امکاناتی که ایران ارائه می کند شامل 4 تله کابین، 3 تله سیژ و 9 بالابر است. بعضی از امکانات آن زمان همچنان وجود دارد: تله کابین و تله سیژها تقریبا قدیمی شده اند اما نسبت به سایر پیست های ایرانی گران تر هستند. تنها دو هتل در این پیست وجود دارد، با این حال کلبه (شاله) های مدرن زیادی هستند که می توانید اجاره کنید.

معمولا این نواحی در تعطیلات آخر هفته مملو از جمعیت هستند. اما به دلیل وجود کوهستان های وسیع در اطراف دیزین، ناحیه وسیعی برای سیاحت وجود دارد. کافی شاپ های زیادی اطراف پیست وجود دارند که بعد از اسکی می توانید به آن ها مراجعه کنید.

کریس آنتونی، اسکی باز افسانه ای، پیست های اسکی ایران را این گونه توصیف می کند: ناحیه اسکی اروپایی که در ارتفاعات یخچال های طبیعی کوه های آلپ فرانسه قرار گرفته است. او در هنگام ساخت فیلم اسکی Cold Fusion از دیزین بازدید کرده بود. آنتونی کیفیت برف دیزین در هوای سرد و خشک را مشابه برف رشته کوه راکی می داند.

نسرین اعتمادی، مدیرعامل Persian Voyages مجری تورهای ایران-انگلیس مستقر در انگلستان می گوید: پیست های اسکی، فضایی کاملا متفاوت از خود تهران دارند. همچنین برای بانوان حضور سرپرست مرد ضروری است.

مسولان دیزین برای ایجاد بهمن های کنترل شده از دینامیت استفاده نمی کنند. بنابراین نواحی خارج از پیست کاملا باید بررسی شود. برای امنیت بیشتر از راهنماها کمک بگیرید. با توجه به بارش سالانه هفت متر برف و دمای متغیر در طول زمستان، بعضی از مناطق مستعد ریزش بهمن هستند. حرکت با راهنما، اطمینان بیشتری از نظر امنیتی دارد.

آدریان نورنبورگ، مجری تورهای اسکی سوئدی می گوید: بسیاری از جوانان ایرانی در اطراف پیست ها ویلا اجاره می کنند و اوقات خوشی را در آن جا دارند. این افراد به شدت از گردشگران استقبال و پذیرایی می کنند.

مسیرهای عالی یک چیز است، اما ایران برای خبره های اسکی ظرفیت های بیشتری دارد. بیشتر افراد محلی از دامنه های مشخص استفاده می کنند. در نتیجه بسیاری از مسیرها بکر و دست نخورده باقی می مانند. البته بهتر است برای جستجوی برف دست نخورده از راهنما کمک بگیرید.

پیست های اسکی در کوه های البرز در نزدیکی تهران معمولا بین روزهای دوشنبه و جمعه خلوت هستند.

با سفر به کوهستان ها و ارتفاعات اطراف کوه دماوند (آتشفشان و بلندترین قله خاورمیانه) بهترین و مهیج ترین اسکیٍ خارج از پست در دنیا را تجربه خواهید کرد. رشته کوه البرز که در شمال تهران قرار گرفته است، سهم بزرگی از قله های بالای 4000 متر در ایران را شامل می شود. بلندترین قله در ارتفاع 5609 متری، آتشفشان نیمه خاموش کوه دماوند است.

طبق اساطیر و افسانه های زردشتی، اژدهایی در کوه دماوند زندانی شده است! بنابراین در سفرتان محتاط باشید! برای رسیدن به قله آتشفشان دماوند که با عنوان «نیمه خاموش» مشخص شده است، لازم است چند روز کوهنوردی کنید. در این مسیر سه ایستگاه کمپ قرار دارد که بلندترین آن ها در ارتفاع 4200 متری است.

آخرین تجربه خارج از مسیر اسکی در ایران، می تواند صعود به قله دماوند باشد. دماوند بلندترین قله آتشفشانی نیمه خاموش در خاورمیانه است. سفر به قله تقریبا سه روز طول می کشد.

نوردنبورگ که سفرهای دماوند را تنظیم می کند، می گوید: تاثیرات ارتفاع پرمخاطره تر از صعود به قله است. به گفته کریس آنتونی صعود به دماوند دشوار است و هوا هر چه به طرف قله پیش بروید، رقیق تر می شود و در بالاترین نقطه گوگردی است.

زمانی که به کوهستان های ایران می روید، می توانید انتظار بهترین شرایط برفی را داشته باشید: بافت زیرین به صورت برف شکری و لایه های بالایی با مقدار زیادی برف نرم پر شده است. البته جایزه کسانی که به قله برسند، برف خامه ای خواهد بود که بهترین نوع برف در تمام رشته کوه های البرز است. پایین آمدن از قله تنها دو ساعت طول می کشد.

امکانات پیست توچال به خوبی دیزین نیست. با این وجود، ارتفاع 3850 متری توچال آن را در فهرست یکی از بلندترین نواحی اسکی در دنیا قرار می دهد.

پیست های اسکی ایران در حد استانداردهای جهانی هستند. مهم ترین آن ها دیزین، شمشک و توچال است که همه در 80 کیلومتری تهران قرار دارند.

سفر با راهنمای باتجربه یکی از مطمئن ترین راه ها برای کاوش در کوهستان های ایران است. هلی اسکینگ (اسکی در مناطق پوشیده از برف به کمک هلیکوپتر) هنوز در اینجا رایج نیست. بنابراین بهتر است فعالیت های خارج از پیست از طریق مسیرهای البرز انجام شود.

بسیاری از تورها پیشنهاد می کنند که تجهیزات اسکی خود را همراه داشته باشید، با این حال می توانید لوازم مورد نیازتان را کرایه کنید. کیفیت خدماتی که ارائه می شود و همچنین تجهیزات اسکی به سرعت رو به پیشرفت است.

منبع: چرا ایران می تواند مقصد بعدی گردشگران برای اسکی باشد؟

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید