تلاش هیمالیانوردان ایرانی بر روی قلل هشت هزاری

توسط

هیمالیانوردان ایرانی هم چنان در حال تلاش بر روی قلل هشت هزاری هیمالیا (اورست، لوتسه و دائولاگیری) هستند.

عظیم قیچی ساز که برای انجام مرحله اول هم هوایی به کمپ 2 عزیمت کرده بود، پس از صعود به کمپ 3 در سلامت کامل امروز به بیس کمپ بازگشته است.

همچنین جواد نوروزی، ایرج معانی، حسین مقدم، محمود هاشمی و محمدرضا حاجی پور پس از 3 شب اقامت در کمپ دوم اورست و لوتسه، و هم هوایی تا کمپ سوم (7162 متر) این کوه، امروز به کمپ اصلی باز گشتند. این تیم پس از چند روز استراحت و ریکاوری، جهت تکمیل مراحل هم هوایی راهی کمپ های بالاتر خواهد شد.

مسیر کمپ اصلی تا کمپ اول قلل اورست و لوتسه (موسوم به یخچال خمبو) امسال با تغییرات زیادی مواجه شده است. به گونه ای که جهت ایمنی بیش تر و کاهش دادن خطرات ناشی از ریزش یخچال های معلق، با تراورس های زیاد همراه است و این امر موجب طولانی تر شدن مسیر مذکور شده است.

هم چنین مهدی قلی پور در نظر داشت دیروز از کمپ 2 به طرف کمپ 3 حرکت کرده و بعد از لمس کمپ 3 دوباره در کمپ 2 مستقر شود، اما به علت سقوط کوهنورد سوییسی اولی اشتک، وی به تیم امداد پیوست و پیکر متلاشی شده او را پیدا کردند و با هلیکوپتر به کاتماندو فرستادند. قلی پور امروز به بیس کمپ اورست باز می گردد.

طبق اخبار رسیده از دائوالاگیری، سیدهادی ستارفروغ روز دوشنبه در حال صعود به کمپ 2 بود که در ارتفاع 6300 شرپای خانم پروانه کاظمی دچار اِدم شده و هر دو کوهنورد کشورمان برای نجات جان وی این شرپا را به کمپ 1 بازگرداندند.

شرایط آب و هوا برای صعود مساعد است ولی بارگذاری کمپ های بالاتر و هم هوایی هنوز کامل نشده و بارش برف پیوسته کمپ ها را تخریب می کند.

عکس: محمدرضا حاجی پور – کمپ دو اورست و لوتسه

1 نظر
  1. سپاس بابت گزارش مفید تون

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید