پلنگ برفی ایران به قله اورست می رود

توسط

رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی گفت: جواد نوروزی که به عنوان پلنگ برفی ایران شناخته می شود برای صعود به قله اورست راهی کشور نپال می شود.

محمد زحمتکش روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این صعود همزمان با رویداد بین المللی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام می تواند افتخار دیگری را برای شهر مشهد و ایران در عرصه بین المللی به ثبت برساند.

وی ادامه داد: افرادی که به 5 قله بالای هفت هزار متر شوروی سابق صعود کنند از طرف فدراسیون کوهنوردی روسیه لقب ‘پلنگ برفی’ را دریافت می کنند.

او گفت: نوروزی را در این صعود یک تیم حرفه ای و باتجربه از کوهنوردان ایرانی شامل عظیم قیچی ساز و مهدی قلی پور از تبریز، محمود هاشمی و محمد نصیری از تهران، ایرج معانی از اردبیل و حسین مقدم از زنجان همراهی خواهند کرد.

رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی افزود: زنده یاد مهدی عمیدی کوهنورد خراسانی نخستین فاتح ایرانی بدون اکسیژن قله اورست شناخته می شود.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی انجام شده برنامه صعود اخیر جمعه 18 فروردین جاری آغاز می شود و دهم خرداد ماه به پایان می رسد. این صعود در چارچوب مقررات قانونی و برون مرزی کشور انجام می شود.

زحمتکش گفت: ورزش کوهنوردی در ذات خود دارای حادثه است لذا تلاش شده در این سفر از وسایل ایمنی، مناسب و استاندارد بین المللی استفاده شود. وی افزود: صعود به قله اورست به عنوان آرزوی همه کوهنوردان جهان شناخته می شود، عموما تیم هایی که با پشتیبانی مناسبی به قله صعود می کنند دچار حادثه خاصی نمی شوند.

مسئول کارگروه هیمالیانوردی هیات کوهنوردی خراسان رضوی نیز هزینه صعود به اورست را برای هر یک از اعضای گروه 190 میلیون تومان اعلام و بیان کرد: بیمه صعود به اورست نیز کسب شده است.

جواد نوروزی افزود: هزینه بیمه هر فرد برای صعود به قله اورست 20 میلیون ریال است که با حمایت فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و بخش خصوصی این هزینه ها پرداخت شد. وی ادامه داد: صعود به قله اورست بسیار سخت و دشوار است و قطعا باید تیم از آمادگی کافی و امکانات مناسب برخوردار باشد. اگر مشکل خاصی برای صعود به وجود نیاید پیش بینی شده این صعود ظرف مدت 45 روز انجام شود.

گفتنی است، اورست بلندترین قله جهان با ارتفاع هشت هزار 848 متر در رشته کوه هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت قرار دارد.

1 نظر
  1. دکتر ذوقی 7 سال قبل
    پاسخ

    سلام میثم عزیز سال نو مبارک موفق و سربلند باشید. نمی دونم پدر شدی یا نه ولی روز پدر بر شما مبارک باد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید