طبیعت گردی در پارک ملی «کاچکار» ترکیه

توسط

کوهستان کاچکار در کشور ترکیه قرار گرفته و بلندترین و طولانی ترین رشته کوه کوهستانی در شرق دریای سیاه است.

این کوهستان دارای وسعت 52.970 هکتار است و کوه های این کوهستان معمولا پوشیده از یخ و برف هستند که در آن، 5 یخچال طبیعی وجود دارد.

کوهستان کاچکار شامل 11 روستا و 44 ییلاق است که ییلایق آیدر، یکی از بهترین آن ها مخصوصا برای افرادی است که می خواهند یک سفر کوهنوردی چندین روزه به این کوهستان داشته باشند. این کوهستان به دلیل زیبایی بیش از اندازه و هوای بسیار پاکی که دارد، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، به طوری که هر ساله حدود 100.000 نفر از آن بازدید می کنند.

کوهستان کاچکار با وسعت بسیارش و بلندترین قله اش در شمال شرقی ترکیه قرار دارد و بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان و دوست داران هلی اسکی از نقاط مختلف جهان به کاچکار می آیند تا طبیعت را طوری دیگر لمس کنند.

ترکیه پلی طبیعی میان قاره های آسیا، اروپا و آفریقاست. از طرفی موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه کاملا در میان کشورهای آسیای میانه و غرب آسیا منحصر بفرد است و پارک ملی کوهستانی کاچکار در این بین کاملا متمایز است. کوهستان کاچکار بلندترین قله و طویل ترین رشته کوهستانی در شرق دریای سیاه است و این کوهستان از شرق تا جنوب با رود کروه احاطه شده شده است. ارتفاع بلندترین قله کاچکار 3.932 متر است و توده کوهستانی کاچکار یکی از یخ زده ترین مناطق ممکن در کوهستان های ترکیه است. امروزه در این کوهستان 5 یخچال طبیعی و بزرگ موجود است که تنوع زیستی گسترده ای در کوهستان های شرق دریای سیاه را موجب شده است. همچنین در ارتفاع 3 هزار متری کوهستان مراتع کوهستانی به چشم می خورند.

در این کوهستان 11 روستا و 44 ییلاق وجود دارد که چوپان ها به صورت فصلی و عمدتا در بهار و تابستان در این مراتع زندگی می کنند. بهترین امکانات در این پارک ملی در ییلاق آیدر وجود دارد. ییلاق آیدر خصوصا برای کسانی که به قصد کوه نوردی چندین روزه به کوهستان کاچکار می آیند، بسیار مناسب است. همچنین امکانات ویژه ای در منطقه کملیهمسین (Camlihemsin) برای کوهنوردان تدارک دیده شده است.

پارک ملی کوهستانی کاچکار در 70 کیلومتری شرق استان ریزه و در منطقه دریای سیاه ترکیه قرار گرفته است. وسعت کوهستان کاچکار 52.970 هکتار است و این منطقه در سال 1994 به عنوان پارک ملی اعلام شد. سالانه به صورت میانگین حدود 100.000 بازدید کننده به کوهستان کاچکار می روند و این خود باعث افزایش آلودگی هوا، آب، صدا و دیداری منطقه شده است.

کوهستان کاچکار منطقه وسیعی با طبیعت بکر و بی نظیریست که بسیاری از عکاسان طبیعت و منظره را به سوی خود فرا می خواند. بسیاری از دوست داران طبیعت گردی و اشکال زمین شناسی برای بازدید پا به طبیعت کوهستان کاچکار می گذارند. انتخاب بسیاری نیز برای پیاده روی، کوهنوردی، رفتینگ، هلی اسکی و … نیز کاچکار است. در ادامه به چند تفریح پرطرفدار این منطقه می پردازیم.

کوهنوردی در کاچکار

کوهستان کاچکار یکی از بهترین مناطق مورد نظر برای کوهنوردی است و بسیاری از کوهنوردان به صورت گروهی و یا تکی برای صعود به قله ها به کوهستان کاچکار می روند.

در کوهستان کاچکار 8 مسیر جهت کوهنوردی وجود دارد که بین 3 تا 6 روز زمان می برند. در این میان دو مسیر ایده آل وجود دارد که مسیر اول از کناره دریای سیاه و شمال کوهستان شروع می شود که مسیر مشخص و آسانی برای صعود است.

مسیر دوم از کناره رود کروه (Coruh) و شرق کوهستان کاچکار آغاز می شود که بسیار سخت و خطرناک است و نیاز به دانش و توانایی های حرفه ای کوهنوردی دارد. کوهستان کاچکار سرد و یخی است و از این رو لوازم کوهنوردی همچون یخ شکن،چکش کوهنوردی و چنگک مورد نیاز است.

بهترین زمان برای کوهنوردی در کوهستان کاچکار، در تابستان بین ماه های ژوئن تا سپتامبر یعنی اواسط خرداد تا شهریور و در زمستان بین ماه های فبریه تا مارچ است.

لوازم مورد نیاز: طناب، کلاه، چنگک، یخ شکن، تجهیزات مناسب و کافی برای اردو زدن، لباس مناسب برای هوای مرطوب و بارانی

کمپینگ: محبوب ترین کمپ طبیعی کمپ دیلبردوزو (Dilberduzu) است که در قلب کوهستان کاچکار قرار دارد. از آن جا که مسیرهای کوهنوردی در ارتفاعات بالای کوهستان قرار دارند و این منطقه فاقد پوشش گیاهی است، برای برپا کردن چادر می توانید از سنگ ها استفاده کنید.

اقامت در خانه های ییلاقی

در ارتفاعات کوهستان کاچکار خانه هایی قدیمی و ییلاقی ساخته شده از چوب و سنگ دیده می شود. میزان استفاده از چوب در این خانه ها بستگی به دسترسی محلی به چوب دارد. در روستاهای دامنه جنوبی کوهستان، عمارت های عظیم سنگی به همراه انبار علوفه زمستانی توجه را به خود جلب می کنند. اما در دامنه های جنگلی و شمالی کوهستان، خانه های چند طبقه چوبی با پایه هایی سنگی به چشم می خورند که هر طبقه کارکردی متفاوت دارد. معمولا طبقه اول به عنوان اتاق نشیمن کاربرد دارد و آشپزخانه را نیز در همین طبقه می توان دید. طبقات بعدی دارای اتاق های خواب اند و یک طبقه برای انبار غذا در نظر گرفته می شود. این خانه های ییلاقی معمولا در تابستان و پاییز مورد استفاده قرار می گیرند. این خانه ها مورد استفاده عشایر و گله دارن است و اخیرا نیز به جهت شهرت روز افزون کاچکار پذیرای گردشگران می باشد. این خانه های چوبی هم اکنون تحت حفاطت میراث فرهنگی است.

رفتینگ در رود کُروه

رود کروه در شمال شرقی ترکیه قرار دارد و یکی از خروشان ترین رودهای دنیاست که از برف های آب شده کوه های کاچکار تغذیه می شود. این آب ها در میان دره های کوهستان با شتاب پیچ و تاب می خورند و درست خوراک رفتینگ است.

برای رفتینگ در این رود خروشان و با کف های سپید، می توانید از تورهای رفتینگ استفاده کنید. معمولا یک کمپ 4 تا 5 روزه خواهید داشت که در طی ماه های ژوئن و می انجام می شود.

دوست دارید اسکی در کوهستان کاچکار را تجربه کنید؟ هلی اسکی راه حل مناسبی برای برآورده کردن هیجان و آرزوی شماست. در هلی اسکی ابتدا با هلی کوپتر به بالای کوهستان می روید و بعد این شمایید که با تجهیزات آماده اسکی می شوید.

هزینه هلی اسکی بسته به ساعت و تعداد اشخاص متفاوت است. برای هلی اسکی دو گزینه 8 و 12 ساعته موجود است و حداقل 3 و حداکثر 12 نفر باشید. هزینه ها به گونه ایست که هر چه تعداد بیش تری باشید و ساعت بیش تری را بگذرانید، هر فرد پول کمتری پرداخت می کند.

طبیعت کوهستان کاچکار

بارانی ترین جنگل های ترکیه در کوه های کاچکار قرار دارد و به همین دلیل چمن زارهای پرپشت و سرسبز، گونه های گیاهی متفاوت و چشمگیر، جریان و نهرهای کوهستانی بسیار در این کوه ها به چشم می خورند. همچنین در طی گردش در کوهستان، دریاچه های فصلی و آبی رنگ در جای جای کاچکار به استقبال چشمان شما خواهند آمد.

کوه های کاچکار از غرب با رود فیرتینا و از شرق با رود همسین احاطه شده اند. در اطراف این دو رود طیف غنی و متنوعی از گونه های گیاهی وجود دارند و به سبب همین غنای پوشش گیاهی در این منطقه، طیف جانوری متنوعی در کوهستان کاچکار به چشم می خورند.

پوشش گیاهی کوهستان کاچکار

در بهار و تابستان گل های کوهستانی و وحشی به وفور دیده می شوند و رنگ ها در میان دامنه ها غوغا می کنند. شکوفه های رنگین آزالیا در بهار دلبری می کنند و عسل حاصل از این گل ها هوش از سر می برد.

جالب است بدانید بیشتر چای ترکیه در دامنه های پایینی کوهستان کاچکار و رو به دریای سیاه تولید می شود. در همین بخش و در دامنه های بالایی کوهستان درختان شاه بلوط، ممرز، راش و … به چشم می خورند. با ادامه مسیر تا ارتفاع 2100 متری، درختان خزان پذیر جای خود را به درختان کاج می دهند.

پوشش جانوری

در کوهستان کاچکار و نواحی اطراف آن حیواناتی چون: گوزن های کوچک، گراز وحشی، سمور، شغال، کاکم، خرگوش، راسو، پستاندارن، جانوران شکاری، پرندگان نغمه سرا و خروس وحشی دیده می شوند. همچنین به سبب گله داری عشایر و روستاییان در مراتع احشامی مانند گاو و گوسفند نیز به چشم می خورند.

زمین شناسی کوهستان کاچکار

کوهستان کاچکار به طور عمده از گرانیت، کیانیت، آندزیت و دیوریت ساخته شده است. وجود جریان سریع آب و یخ در کوهستان موجب فرسایش به خصوصی شده که شکل و شمایلی سخت و خشن به کوهستان داده است. دامنه های شمالی کوهستان با طیف سرسبز وشادابی از گیاهی پوشیده شده است.

بهترین فصل سفر به کاچکار

از آنجا که کوهنوردی محبوب ترین فعالیت در این کوهستان است، بهترین فصل سفر به این منطقه جهت کوهنوردی و فتح قله تابستان است. گرچه فصول تابستان شلوغ ترین و مه ناک ترین زمان ممکن در کوهستان کاچکار است و محبوب ترین کمپ های طبیعی در کوهستان کاچکار، خصوصا کمپ دیلبردوزو (Dilberduzu) بسیار شلوغ است.

دسترسی به کوهستان کاچکار

برای دسترسی به مسیرهای کوهنوردی در جنوب کوهستان از راه ارزوروم «Erzurum» و برای مسیرهای شمالی از تربزون «Trabzon» استفاده می شود. هر دو مسیر دارای ایستگاه های اصلی اتوبوس و فرودگاه هستند. اتوبوس های عمومی به طور روزانه میان شهرها و روستاهای این منطقه رفت و آمد دارند.

آسان ترین راه برای رسیدن به کوهستان کاچکار، از سمت شمال و از طریق راه تربزون-ریزه-آردسن است که پس از طی مسیری 75 کیلومتری به کملیهمسین می رسید.

آدرس: منطقه دوازدهم (ریزه)، استان های: ریزه، آرتوین. شهرهای کملیهمسین، یوسوف علی.

توصیه هایی پیش از صعود به کوهستان کاچکار

آب و هوا در کوهستان کاچکار بسیار ناپایدار و متغیر است و حتی در تابستان نیز شاهد آب و هوای سرد و بارانی و یا برفی خواهید بود. بنابراین پیش از رفتن به کوهستان کاچکار از مشورت و توصیه کوهنوردان مجرب و کسانی که پیش از این به کاچکار رفته اند استفاده کنید و تنها به کنترل وضعیت و پیش بینی آب و هوا اکتفا نکنید. چرا که احتمال آن که به صعود بروید و با تغییر سریع آب و هوا غافل گیر شوید، زیاد است. البته به همان سرعت که آب و هوای طوفانی پدید می آید، به سرعت نیز به وضعیتی آرام بازخواهد گشت.

خوب است بدانید امکان این وجود دارد که در ییلاقات آیدر و کملیهمسین فردی را به عنوان راهنما برای کوهنوردی در این کوهستان پیدا کنید. وجود این راهنما برای مدیریت شرایط بسیار کارآمد است.

در برخی از مسیرها نیز امکاناتی برای اقامت تعبیه شده اما در باقی مسیرها احتیاج به چادر خواهید داشت. همچنین در بعضی از مسیرها امکان استفاده از قاطر برای حمل وسایل وجود دارد.

اغلب مسیرها در مکان هایی مشخص به یکدیگر می پیوندند و شما بدین ترتیب می تواید مسیر طولانی تری را برای کوهنوردی انتخاب کنید.

معمولا مسیرها از داخل روستاها و ییلاقات آغاز می شوند، از میان پوششی مملو از درختان کاج عبور می کنید و به بالای خط پوشش گیاهی در ارتفاع 2100 متری خواهید رسید.

در دره هوک «Hevek valley» از روستای اولگولنار (Olgunlar) تا روستای بارهال (Barhal)، چندین مسیر یک روزه مناسب کوهنوردی خانوادگی وجود دارد که اغلب راهنمایانی با نقشه در این مسیرها آماده کمک و راهنمایی هستند.

منبع: کارناوال

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید