مزرعه ذرت و یخچال خومبو در اورست

توسط

بخش پرتردد و بسیار خطرناک میانه های یخچال خومبو حدفاصل دو یال جنوبی نوپتسه و خومبوتسه که همواره همراه با ریزش های دائمی سنگ و یخ است را مزرعه ذرت نامیده اند.

در محل آبشار یخی جبهه جنوبی اورست و در میانه های یخچال خومبو حدفاصل دو یال جنوبی نوپتسه و خومبوتسه، به دلیل اختلاف ارتفاع کمپ 1 اورست و کمپ اصلی رخ جنوبی، علاوه بر برج های یخی مرتفع، شکاف های عمیقی نیز وجود دارد که آن را به یکی از خطرناک ترین نقاط دنیا بدل کرده است.

این مکان بجز تهدیدهای سقوط برج های یخی و یا سقوط نفرات در شکاف ها، هدف بهمن های دائمی رخ جنوب غربی خمبوتسه نیز قرار دارد. بهمن هایی که بر اساس بزرگی و کوچکی شان تهدیدی جدی برای جان کوهنوردان به شمار می آیند. بخش پرتردد و البته خطرناک این مسیر که همواره همراه با ریزش های دائمی سنگ و یخ است را مزرعه ذرت نامیده اند.

برج یخی خومبو درست در بالای بیس کمپ و در ارتفاع 18000 پایی (حدود 5500 متری)، در رخ جنوبی اورست قرار دارد. این برج یخی یکی از خطرناک ترین مراحل صعود در مسیر اورست است. بهترین زمان صعود عبور از برج یخی صبح بسیار زود و قبل از روشن شدن هوا است زیرا به محض بالا آمدن خورشید این منطقه بسیار گرم می شود.

این برج بسیار ناپایدار است و زمان تقریبی صعود از برج و رسیدن به کمپ یک بین 4 تا 6 ساعت است.

برج یخی دائما در حال حرکت است و گاهی بین دو تا سه پا، (نزدیک به یک متر) در یک ساعت جابجا شده و باعث بوجود آمدن شکاف های یخی بسیاری می شود که بعضی آشکار بوده و برخی دیگر پنهان هستند.

خطر دیگر قطعات عظیم یخ هستند که گاهی به بزرگی یک ماشین یا ساختمان هستند. هنگامی که این قطعات حرکت می کنند باعث شکسته شدن و جدا شدن قطعات بزرگی می شوند که سقوط آن ها باعث بوجود آمدن مسیرهای پرپیچ و خم فراوانی برای کوهنوردان می شود.

در تمام مسیر برج یخی، کوهنوردان باید به طناب ثابتی متصل باشند که هم امنیت آن ها را فراهم می کند و هم باعث می شود از مسیر منحرف نشوند.

در مسیر برج یخی شکاف های یخی عمیق و تاریکی وجود دارد که کوه نوردان باید بوسیله نردبان های آلومینیومی از روی آن ها عبور کنند. گاهی اوقات برای عبور از مسیر دو یا سه نردبان به یکدیگر متصل شده اند که باعث می شود عبور از شکاف با لرزش های فراوان همراه باشد. از نردبان ها همچنین برای عبور از تخته سنگ های یخی استفاده می شود که نمی توان از کنارشان گذشت.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید