کل جنون سخت ترین قله اشترانکوه

توسط

قله کل جنون یکی از قلل زیبا و جذاب اشترانکوه با ارتفاع 3850 متر است. این قله در بین شهرهای ازنا و الیگودرز در استان زیبای لرستان قرار دارد.

کلمه محلی کل جنون به معنی کوه صدادار است و علت نامگذاری آن به کل جنون، صدای بلند و زیاد حاصل از رویداد بهمن های بسیار مهیب و خطرناک این منطقه در زمستان است که گاها تا روستای کمندان هم می رسد.

در زمان های قدیم به خاطر اعتقاد داشتن به اینکه جایگاه اجنه و دیو بوده و به علت این که عبور از مسیر سخت و طاقت فرسا بود و همچنین شمایل خشن قله و کشته شدن و سقوط ایلات و عشایر در هنگام گذر از این منطقه چنین نامی را به قله نسبت داده بودند.

از جمله جاذبه های دیدنی و زیبای موجود در بطن این کوه، خود روستا و دره کمندان است که به علت وجود باغ ها و آب فراوان بازدید از آن بسیار دیدنیست و همین طور تونل برفی متشکل از برف های رشته کوه های اطراف روستا که فوق العاده زیباست و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

همچنین زیبا ترین نقطه این منطقه را می توان دورنمای برفی دیواره و قله کل جنون را نام برد که برای کوهنوردی و رسیدن به این قله باید از روستای کمندان حرکت کرد. از روستای کمندان تا امتداد قله به پرورش ماهی بزرگ و رودخانه خروشانی که از همان تونل برفی واقع در کوه سرچشمه می گیرد بر می خوریم.

همچنین چشمه پرآبی به نام چشمه بهادر نیز از دیگر دیدنی های این قله است.

دسترسی: لرستان، ازنا، جاده کمندان، بعد از تونل برفی کمندان

منبع: وب سایت بیس کمپ

1 نظر
  1. نیما 6 سال قبل
    پاسخ

    لرستان بهشت ایران است و کوه های استوار و سربه فلک کشیده این استان نماد استواری و مردانگی و غیرت مردمان با صفای لر است

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید