قله کلونچی بلندترین کوه زردکوه بختیاری

توسط

قله کلونچی (Koloun Chi) با ارتفاع 4224 متر بلندترین قله رشته کوه زردکوه بختیاری است.

زردکوه یا زردکوه بختیاری، کوهستانی در زاگرس شمال مرکزی است، که در جنوب غربی ایران واقع شده است. این کوهستان در نزدیکی شهرستان کوهرنگ، استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. زردکوه با ارتفاع بیش از 4200 متر، پس از کوه دنا، به عنوان دومین کوه مرتفع در رشته کوه های زاگرس به شمار می آید.

قله ها

زردکوه در جنوب غربی ایران و از انتهایی ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق خوزستان امتداد یافته است. این رشته کوه یکی از غنی ترین ذخایر طبیعی آب ایران است و رودخانه های کارون، به عنوان بزرگ ترین رودخانه ایران و زاینده رود (که از استان چهارمحال و بختیاری وارد استان اصفهان می شود) از این رشته کوه سرچشمه می گیرند. از قلل زیبا و معروف آن می توان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت تنان، کلونچین و کینو اشاره کرد. در این میان، قله کلونچین، با ارتفاع 4224 متر بلندترین قله زردکوه بختیاری است. همچنین قله شاه شهیدان هم 4150 متر بلندی دارد.

موقعیت جغرافیایی

زردکوه (یا به عبارتی زرده) بین دو روخانه بزرگ بازفت و کوهرنگ قرار دارد و از شمال غرب به جنوب شرق (هم آهنگ با حرکت کلی زاگرس) کشیده شده است. در دامنه های شرقی زردکوه چلگرد، اردل و در دامنه های غربی آن جنگل های بازفت و گرآب و دره شیخ علی قرار دارد.

کلونچی از سمت شمال شرقی به وسیله خط الراسی به قله های شاه شهیدان، دوزرده و هفت تنان و از سمت جنوب غرب به چری و کوه میلی می رسد. دیواره ایی حدودا 200 متری در جبهه شمالی کلونچی قرار دارد و قله به وسیله پاکوبی از سمت جنوب قابل دسترسی است.

جانپناه و پناهگاه

جانپناه چال میشان و خرسان در دامنه های شرقی این قله ساخته شده است. جانپناه چال میشان از نوع فلزی بوده و خرسان جانپناه سنگی است که سقف فلزی دارد. در کنار جانپناه چال میشان آب وجود دارد.

مسیرهای صعود

برای صعود به کلونچی سه مسیر رایج از شهر چلگرد، استان چهار محال و بختیاری وجود دارد.

1. یال شمالی، سد اول تونل کوهرنگ و جانپناه چال میشان، این مسیر با دست به سنگ و شیب زیاد همراه است و برای رسیدن به قله می بایست مسافت طولانی طی شود.
2. دره شرقی، سد دوم تونل کوهرنگ، دره کول خدنگ که غالبا پوشیده از برف است و در فصل گرم سریع ترین راه برای رسیدن به قله می باشد ولی به دلیل خطر بهمن قابلیت صعود در زمستان ندارد و تنها در اوایل دره کمی درگیری با سنگ وجود دارد.
3. یال شرقی، جانپناه خرسان که مسیر مناسبی برای صعود زمستانی است.

صعود زمستانی و بهترین زمان صعود

صعود زمستانی به قله های منطقه زردکوه (کلونچی، شاه شهیدان و هفت تنان) از جمله صعودهای دشوار و طولانی است. هر چند که مسیرهای قله های این منطقه تکنیکی نمی باشد ولی به دلیل حجم برف بسیار زیاد در منطقه چلگرد و کوهرنگ و و خطر بهمن و همچنین هوای ناپایدار و خراب چند روزه در این منطقه برنامه های زمستانی نیازمند تمرین و برنامه ریزی مدون است. بهترین زمان صعود به این منطقه مرداد و شهریور است.

دید از قله

در صورت صاف بودن هوا از روی کلونچی قله های شاه شهیدان، دوزرده، هفت تنان، چری و کوه میلی رشته زردکوه و همچنین خط الراس اشترانکوه در شمال غربی و خط الراس دنا در جنوب شرقی به خوبی دیده می شوند.

توضیحات بیشتر

از رشته کوه زردکوه رودخانه های متعددی سرچشمه می گیرند که می توان به بازفت، کوهرنگ، آب زک، آب شنگی، آب شرمک، آب ترکی، آب دره گل، آب دزداران و آب کوفی اشاره کرد. به طور کلی دامنه های شرقی این رشته کوه به کوهرنگ و آب زک و دامنه های غربی آن به بازفت و رودخانه لب و دامنه های شمال غربی آن به آب الکن و دره لاوه منتهی می شود.

میزان بارندگی سالیانه رشته زردکوه بین 800 تا 1200 میلی متر و میانگین دمای آن بین 5 تا 15 درجه است و از نظر زلزله خیزی جزو مناطق نیم زیان به شمار می رود. سدهای کوهرنگ در دامنه های شرقی این رشته واقع شده است و آب ذخیره شده در آن به وسیله تونل کوهرنگ از داخل کوه کارکنان به حوضه آبریز زاینده رود منتقل می شود. ایلوک، پورسونان، خرسان، کول خدنگ و قنبرکش از یخچال های دائمی مهم منطقه زردکوه به شمار می روند که منبع اصلی رودهای بازفت و کوهرنگ هستند.

منابع

داود محمدی فر. اطلس کوه ها و غارهای ایران. تهران: سبزان، 1391.
عباس جعفری. گیتاشناسی ایران جلد اول، کوه ها و کوه نامه ایران. تهران: گیتاشناسی، 1384.
علی مقیم. کوهنوردی در ایران. تهران: روزنه، 1385.
فریدون اسماعیل زاده. راهنمای صعود به قله های بلند ایران. الکترونیکی.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید