بی اعتمادی و ناامنی، حاصل بی فرهنگی در کوهستان

توسط

بی فرهنگی در کوهستان باعث می شود بى اعتمادى و نا امنی در بین کوهنوردان افزایش پیدا کند.

مهرشاد ملکى با اعلام اینکه «کفش یکى از بانوان کوهنورد ستاد کوهنوردى به نام «خانم عزیزى» که شب گذشته و امروز در حال خدمت رسانى به کوهنوردان در پناهگاه شیرپلا بوده، به سرقت رفته است» نوشته است: «واقعا جاى تاسف دارد که یک کوهنورد باید اول صبح، صعودش را با یک خبر خیلی بد شروع کند و حیرت زده و شگفت زده شود با این همه بی فرهنگی!».

ملکی با بیان اینکه برای کمک رسانی به خانم عزیزی، یک نفر مجبور شد تا به شهر (تهران) برود و برای ایشان کفشی تهیه کند و مجددا به شیرپلا بازگردد، نوشته است: «یک لحظه خودتان را جاى این خانم بگذارید و وضعیتی که با آن مواجه شده است را تصور کنید».

وی خطاب به این کوهنوردنماها نوشته است: «قطعا با از دست دادن کفش های لوآ یک میلیون تومانی نه ایشان ندار می شوند نه شما دارا».

او در ادامه به تبعات ناشی از این اتفاقات اشاره می کند و می نویسد: «این اتفاق و اتفاقات مشابه آن، باعث می شود بى اعتمادى و نا امنی در بین کوهنوردان افزایش پیدا کند».

ملکی در پایان نوشته است: «وقتی با این بى فرهنگى ها مواجه می شوم، در فکر فرو می روم و جز افسوس خوردن کاری از دستم بر نمی آید».

گفتنی است، فرهنگ اصیل کوهنوردی امری شایان توجه در اخلاق کوهنوردان محسوب می شود که متاسفانه به دست فراموشی شده است و با این وصف رعایت موازین فرهنگی و اخلاقی امری مهم در کوهنوردی است.

هم چنین صبح امروز 5 خرداد 96 حادثه ای برای یکی از کوهنوردان در منطقه کلاغ لانه همدان اتفاق افتاد. این کوهنورد که بدون تجهیزات لازم کوهنوردی بود، در نزدیکی قله کلاغ لانه سقوط کرد. کوهنورد مذکور در نهایت با اطلاع رسانی های صورت گرفته و با کمک امداد هوایی هلال احمر به بیمارستان منتقل شد.

اما بخش تکان دهنده حادثه کلاغ لانه همدان این بود که: «علامت دادن بی مورد کوهنوردان، بدون اطلاع از حادثه به هلیکوپتر، باعث تاخیر در عملیات شد.»

کوهنوردان عزیز، بیایید با فرهنگ باشیم؛ هلیکوپتر یک وسیله امدادی است نه اسباب بازی برای دست تکان دادن.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید