صعود سنگنوردان کره ای به برج ترانگو

توسط

سنگنوردان زن کره ای بعد از صعود موفق به برج بی نام ترانگو (ارتفاع 6239 متر) به شهر اسکاردو بازگشتند.

«حمید حسین» به عنوان نماینده ی برگزار کنندگان این اکسپدیشن می گوید: در 26 جولای تیم کره ای متشکل از 4 خانم به نام های «جیم سوک کیم»، «می سون چائه»، «می سون هان» و «جین آ لی» صعود برج عظیم ترانگو را شروع کردند. اما در تاریخ 4 آگوست به خاطر شرایط بد آب و هوایی به بیس کمپ برگشتند. آنها 8 اوت صعود را از برج مخروطی سمت چپ شروع کردند و صبح روز 12 اوت موفق به صعود برج ترانگو شدند.

پیش از این نیز 20 زن اسلوونیایی موفق به صعود برج ترانگو شده بودند.

طبق گفته ی خانم «جیم سوک کیم Jum Sook Kim» آن ها از مسیر آلمانی این برج صعودشان را انجام دادند که چالش برانگیز ترین مسیر برج ترانگو به شمار می رود. هر 4 زن کره ای به طور میانگین 20 سال تجربه سنگنوردی دارند.

خانم جیم سوک کیم 47 ساله مربی کوهنوردی در کره است که از سال 1989 سنگنوردی را شروع کرده و صعود موفق چند قله از رشته کوه های آلپ، ایالات متحده، کانادا و هند در کارنامه ورزشی وی دیده می شود. همچنین خانم کیم در سال های 1993 و 1999 موفق به کسب رتبه در مسابقات Sport Climbing و X-Games شده است.

خانم «می سون چائه Mi Chae» که 41 سال سن دارد در یک فروشگاه کره ای شاغل است و جایزه مسابقات یخنوردی در سال های 2000، 2001 و 2002 را کسب کرده است. همچنین در فستیوال Aid Climbing نیز درخشش قابل توجهی داشت. او تا به حال موفق به صعود دیواره ال کاپیتان در پارک ملی یوسیمیتی ایالات متحده، کوه مک کینلی در آلاسکا، Grand Jorasse در آلپ و کوه فیتزوری در آرژانتین شده است.

خانم «می سان هان Mi Sun Han» که یک خبرنگار آزاد و مربی صعودهای ورزشی است نیز 41 سال دارد و در سال 2010 جایزه مسابقات Aid Climbing و در سال های 2009 و 2011 نشان مسابقات یخ نوردی را در کشور کره کسب کرد. در کارنامه ی ورزشی خانم هان تلاش های موفق بر فراز صخره های منطقه Blue Mountains در استرالیا، ال کاپیتان در پارک ملی یوسیمیتی آمریکا، قله مرکزی Paine Chile Pantagonia و کوه فیتزوری در آرژانتین و مونت بلان در آلپ قابل توجه است.

خانم «جین آ لی Jin Ah Lee» جوان ترین عضو این اکسپدیشن یک پرستار درجه یک است. او صعودهای حرفه ای اش را در سال 1998 شروع کرد و با دریافت جایزه مسابقات Summer Dry Tooling در کشور کره در سال های 2011 و 2012 اوج گرفت. وی پیش از این در سال های 2005 و 2008 موفق به کسب موفقیت هایی در مسابقات یخ نوردی و بولدر شده بود.

در حال حاضر این تیم 4 نفره مشغول فعالیت های خیریه هستند و در تلاشند تا حداقل سالی یک بار نیازهای اولیه از جمله پوشاک و کفش نیازمندان پاکستان را برطرف کنند.

خانم کیم می گوید: امیدواریم بتوانیم برای سال های متمادی این فعالیت را ادامه دهیم.

ترجمه: فاطمه تیموری – برداشت از وب سایت ترانگو

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید