ییلاق للندیز معروف به عروس ماسوله

توسط

منطقه ییلاقی للندیز به عروس ماسوله معروف است و یکی از ییلاقات بی نظیر ایران است. این ییلاق در کوهپایه ی قله آسمانکوه واقع شده است.

ییلاق للندیز که در فاصله حدودا ده کیلومتری روستای ماسوله قرار دارد، دشتی سبز با چشم اندازی زیباست که در گوشه ای از این دشت، چشمه ای از آب زلال کوهستان جاری است. این ییلاق دارای چند کلبه که در زمستان تقریبا خالی از سکنه می شود؛ در این منطقه که مسیر صعود به قله کله قندی نیز هست چمنزار، علفزار و جنگل دیده می شود. در طول مسیر جنگلی زیبا، صدای آواز پرندگان و رنگ های شفاف مناظر توجه گردشگران رو به خود جلب می کند.

زمانی در این ییلاق بازار هفتگی برگزار می شد و همه روستاییان از روستاهای اطراف برای فروش محصولات می آمدند. این منطقه به دلیل جنگل های طبیعی و چشمه للندیز و مسیر فوق العاده زیبای آن و همینطور قرار گرفتن در مسیر صعود به قله کله قندی و آسمان کوه از ییلاقات پر طرفدار کوهنوردان و گروه های کوهنوردی و طبیعت گردی است. وجود درخت کونوس (ازگیل) در این ییلاق و همینطور سیر کوهی و سبزی کوهی باعث شده تا محلی های ماسوله نیز برای تفریح گاهی سری به این ییلاق بزنند.

زمان مناسب سفر به للندیز

اگر مایل باشید که به للندیز زیبا سفر کنید، بهتر است در فصل تابستان بروید تا شب را یا در چادر سپری کنید و یا در کلبه های چوبی که در آن جا قرار دارند شب زیبایی برای خود رقم بزنید. البته کوهنوردان و طبیعتگردان حرفه ای همیشه می توانند به این ییلاق سفر کنند و از پس سختی های زمستانی و سایر مشکلات احتمالی بر آیند.

در خود ییلاق للندیز یک چشمه آب بسیار خنک و زیبا وجود دارد که جلوه زیبا و بکری به این منطقه داده است.

نحوه دسترسی به ییلاق للندیز

سفر به این ییلاق از ماسوله شروع می شود. وجود جنگل های زیبا در این مسیر به همراه رودخانه زیبا از ویژگی های زیبا در این مسیر به شمار می رود. مسیر این ییلاق پیاده روی است و با سرعت متوسط حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد. شیب مسیر در بیشتر نقاط زیاد بوده و آمادگی جسمانی متوسطی برای طی مسیر نیاز دارد.

همچنین توجه داشته باشید در هوای مه آلود و بارانی و یا برفی احتمال گم کردن مسیر وجود دارد. از این ییلاق زیبا می توانید تقریبا همه قله های ماسوله را مشاهده کنید، قله های کله قندی که نزدیک ترین قله این منطقه به للندیز است و یا قله آسمانکوه، دخون، خربو، گدوک، گرداب و نمای زیبای تریشوم.

ییلاق للندیز از تعدادی کلبه روستایی و عشایری تشکیل شده که به کار چوپانی و گله داری مشغول هستند. جز یک قهوه خانه کوچک و یک چشمه آب امکانات دیگری در ییلاق وجود ندارد.

از دیگر مزیت های این ییلاق نسبت به سایر ییلاق های ماسوله از جمله «کوه روبار» و «خلیل دشت» وجود قهوه خانه «کاشی بریا» است که آقا مجید مردی تالش زبان همواره پذیرای مهمان های این دشت بکر گیلان است.

قله «شاه معلم» که با نام «ماسوله داغ» نیز شناخته می شود، یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی استان گیلان و دیدنی های فومن به‌ شمار می رود. ارتفاع این قله ۳۰۵۰ متر برآورد شده است. این پدیده طبیعی که در شمال غربی ماسوله قرار دارد، در میان کوهنوردان به دلیل سختی مسیر و زیبایی وصف ناشدنی مناظر آن، از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لطفا اگر به این منطقه سفر کردید، مواظب محیط زیست باشید و زباله هایتان را تا به ماسوله برگردانید تا این ییلاق زیبا همیشه پاک و تمیز و زیبا بماند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید