آشنایی با Slow Tourism یا گردشگری کم شتاب

توسط

“گردشگری کم شتاب” یا “Slow Tourism” نوعی گردشگری و سفر است که با تمرکز بر جزییات و توجه به تاثیر روان شناختی سفر بر شرایط جسمی و روحی فرد استوار است. این گونه از سفر با نگرش عمیق تری به گردشگری و نیازهای روانی انسان به سفر، در سال های اخیر، بیش از پیش مورد توجه مردم و فعالان صنعت گردشگری قرار گرفته است.

این نوع از گردشگری اخیرا از سوی برخی محققان و متخصصان در حوزه گردشگری مورد مطالعه قرار گرفته است. متخصصانی از وزارت گردشگری اتریش و نمایندگانی از موسسه تورگردانی “چهارفصل طبیعت و فرهنگ Four Seasons Nature and Culture”، مستقر در رم بررسی پویایی و تحرک در گردشگری از نوع  آهسته یا “گردشگری کم شتاب” و ارتباط آن با رفاه و آسایش جسمی و روانی مسافران کم شتاب را مورد بررسی قرار دادند.

“گردشگری کم شتاب Slow Tourism” در یک تعریف جامع، نوعی روش سفر با توجه به جزییات است که در مسیرهایی که مسافران کمتری دارد بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و از این رهگذر می کوشد روح مکان ها و فرهنگ هایی که بدور مانده را “احساس” کند نه آن که با سرعت و عجله صرفا دیداری گذرا از آن داشت باشد. در عین حال می کوشد که با استانداردهای گردشگری نیز سازگار باشد.

“مسافر کم شتاب” به معنی کسی است که به ارزش های موجود در محیط پیرامون خود اعم از ارزش های انسانی و طبیعی، پایبند است و به آن ها توجه می کند. با توجه به تمایل روز افزون مردم به جستجوی آرامش، تمایل روز افزون به درک و ارتباط عمیق تر با طبیعت و نیز نیاز فزاینده انسان ها به یافتن سبک زندگی برتر و فراتر از ضروریات و روش های گیج کننده زندگی روزمره، گردشگری کم شتاب امروزه بیش از همیشه در سطح جهان رو به گسترش است.

از دیگر سو کسب درآمد از طریق سفری که احساسات را درگیر کند، می تواند به یک رویه اعتیادآور و در عین حال با ارزش مبدل شود. زیرا چنانکه دکتر “کارپینللی” Dr Carpinelli’s در بررسی های خود با عنوان “ده فرمان گردشگری کم شتاب” یا “Ten Commandments of Slow Tourists” یادآور شده، در این نوع از گردشگری ارتباطات واقعی و معنا داری میان مسافران با مردمان محلی، مکان ها، آثار و نیز فرهنگ ها، غذاها، میراث تاریخی و فرهنگی و محیط زیست و طبیعت برقرار می شود.

1 نظر
  1. عاطفه 7 سال قبل
    پاسخ

    سلام. ممنون از مطلب تون. می خواستم ببینم شما مقاله ای در خصوص گردشگری کم شتاب دارید که برای من ارسال کنید؟ سپاس

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید