یادی از لوئیس لشنال در سالگرد نخستین صعود آناپورنا

توسط

روز 3 ژوئن برابر است با شصت و چهارمین سالگرد نخستین صعود موریس هرزوک و لوئیس لشنال به قله آناپورنا که نخستین قله 8 هزار متری صعود شده توسط انسان به شمار می رود.

در سال 1950 پس از آنکه هیئت اعزامی از کشور فرانسه از پیدا کردن مسیری برای صعود به “دائولاگیری” نومید شد به این کوه روی آورد. در این صعود که با حماسه و جانفشانی اعضای تیم همراه بود کوهنوردان نامی فرانسه “موریس هرزوک” و “لوئیس لشنال” موفق به فتح قله و البته فتح نخستین کوه 8 هزار متری دنیا شدند. این صعود در 3 ژوئن 1950 به ثبت رسید.

آنها برای صعود قله بهای گزافی پرداختند که همانا سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن همه انگشتان دست و پای لشنال بود. آن دو که در بازگشت از قله کاملا تحلیل رفته بودند، با کمک دوستان و هم تیمی های خود “لیونل تری” و “گاستین ربوفا” که هر دو از کوهنوردان برجسته عصر خود بودند، به شکلی حماسی به پائین منتقل شدند. در حالیکه یکی از آنها بر اثر سقوط شب سختی را درون یک شکاف به سر برد.

لوئیس لشنال (17 ژولای 1921 – 25 نوامبر 1955) کوهنورد فرانسوی

اینقدر سقوط طولانی بود که گویی هیچگاه به انتها نخواهد رسید. درد همه وجودش روگرفته بود. هیج چیزی دیده نمی شد.

از آغاز بازگشتش از قله ساعت ها می گذشت، اما گویی هیچگاه به کمپ نخواهد رسید و برف چسبناک زیر کرامپون هایش او را سر داد به داخل شکافی تنگ و تاریک. چاره ای جز انتظار کشیدن نداشت. شاید با روشن شدن هوا معجزه ای او را نجات می داد.

نمی دانست به خواب رفته یا بی هوش شده است. اما چیزی او را به برخواستن ترغیب می کرد. گویی نور بود که تکانش می داد. چشمانش را به سختی باز کرد و دو دیوار صاف را در دو طرفش دید. مثل دو خط موازی که هیچگاه به هم نمی رسیدند، اما کمکش می کردند تا از شکاف سر بیرون بیاورد. او هنوز زنده است.

لوئیس لشنال پس از یک روز سخت در تاریکی هوا و در بازگشت از قله آناپورنا (دهمین کوه مرتفع دنیا) در حالی که راهی طولانی تا کمپ داشت به داخل یک شکاف یخی سقوط کرد. همراهی موریس هرزوک موجب شد تا او از این مهلکه جان سالم به در برد.

به هنگام بازگشت تیم اعزامی به هیمالیا و فاتح قله آناپورنا، در پاریس همچون گروهی قهرمان استقبال شد.

لوئیس لشنال کوهنورد فرانسوی (17 ژولای 1921 – 25 نوامبر 1955) سال ها بعد در فرانسه بر اثر سقوط در شکاف جان سپرد.

گفتنی است؛ آناپورنا مجموعه ای از قله ها در رشته کوه هیمالیا است. ارتفاع بلندترین آنها به 8091 متر می رسد. این قله که در مذهب هندو به “خدایگان حاصلخیزی و زراعت” منسوب است، بخشی از منطقه حفاظت شده با وسعت 7629 کیلومتر مربع در کشور نپال است. با توجه به میزان تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله، برخی از این کوه به عنوان مرگبارترین کوهستان دنیا یاد می کنند.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید