سهم کوهنورد در حوادث کوهنوردی!

توسط

این روزها سرخط اخبار «کوهنوردی» در رسانه ها؛ «حادثه» است و «حادثه»! … چراکه در دو هفته ای که گذشت آمار حوادث کوهنوردی و عملیات امداد، جست و جو و نجات به ده ها مورد رسید! در برخی از این موارد «مفقودالاثر» و در برخی «پیکر بی جان» به جا مانده است!

در این میان پرسشی که به ذهن خطور می کند این است که مشکل در چیست و حلقه مفقوده کجاست؟ در «کوه» (!) یا در «کوهنورد»؟ فرآیند اطلاع رسانی، هشدار، سرپرستی، عوامل بازدارنده و امدادی ضعیف است؟ یا باید ریشه را در فقدان «آموزش» و کمبود در «بنیان های آموزشی» جست و جو کرد؟ و یا همه موارد؟

راستی! اصلا خود «کوهنورد» چه سهم و چه نقشی دارد؟ بی تقصیر است و قربانی؟ یا  سبب ساز اصلی خودِ خود اوست؟

به هر حال هر دم از این «کوه»، خبری می رسد! در جدیدترین حادثه ی مخابره شده نیز چهار کوهنورد در کوه های اطراف سد نسا «بم» گرفتار شدند و متاسفانه یکی از آنها به دلیل سقوط و شدت جراحات جان باخت!

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: پس از تماس تلفنی مردمی مبنی بر گرفتار شدن چهار کوهنورد در کوه های سد نسا بم، بلافاصله عملیات جست و جو و نجات آغاز شد.

«حیدری پور» با اشاره  به 10 ساعت جستجو و تلاش نفس گیر نجاتگران هلال احمر برای یافتن این گروه کوهنورد، افزود: متاسفانه یکی از کوهنوردان به دلیل پرت شدن از کوه، قبل از پیدا شدن توسط عوامل امدادی، فوت شده بود.

سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: سه کوهنورد مصدوم هم پس از ارائه کمک های اولیه و خدمات امدادی ضروری به مرکز درمانی منتقل شدند.

کوه های سد نساء با فاصله 80 کیلومتری از شهرستان «بم» قرار دارد و کوهنوردان زیادی به این منطقه کوهستانی سفر می کنند.

منبع: کوهنوشت

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید