رینهولد مسنر: به جای کوهنوردان به مردم رسیدگی کنید

توسط

رینهولد مسنر اسطوره کوهنوردی دنیا و نخستین فاتح 14 قله های هشت هزار متری ضمن سرزنش دولت نپال در توجه بیش از حد به وضعیت گردشگران خارجی و کوهنوردان در زلزله اخیر خواستار توجه بیشتر به وضع مردم محروم و حادثه دیده نپال شد.

وی با عنوان این امر که علاوه بر کمپ اصلی اورست و شهر کاتماندو، در دره کاتماندو و نقاط دوردست فاجعه ای عظیم رخ داده و دولت نپال نباید تنها اولویت خود را در رسیدگی به این دو نقطه متمرکز کند، خواستار تغییر رویکرد دولت نپال شد. رینهولد مسنر معتقد است: “اگرچه کوهنوردان حادثه دیده نیازمند کمک های دولتی هستند، اما در اولویت قرار ندارند. زمانی که حاضران در کمپ اصلی اورست قراردادهای 80 تا 100 هزاردلاری برای صعود منعقد می کنند، طبیعتا غذای کافی و امکانات امدادی مناسبی را نیز گردآوری کرده‌اند! ضمن آنکه تخصیص این تعداد پرواز برای ایشان امر عاقلانه ای نیست و می توان با تخصیص تنها یک بالگرد به وضع آنها رسیدگی کرد”.

هم چنین پیتر هبلر در سخنانی مشابه مسنر ابراز داشت: “حاضران در اورست علاوه بر پول و غذا از بیمه مناسب نیز برخوردار هستند. اما شرکت های خصوصی با در نظر گرفتن درآمد حاصل از تخلیه ایشان به نقاط امن به دنبال سود خود می باشند”!

کشور فقیر نپال تنها دارای شش عدد بالگرد بوده، که به کار امداد رسانی به قربانیان مشغول هستند. این در حالی است که از بالگردهای دولتی 3 عدد برای کمک به کوهنوردان در نظر گرفته شده است! ضمن آنکه بخش خصوصی با 20 بالگرد می تواند کمک بسیار مناسبی به ایشان کند. در زمان وقوع حادثه سقوط بهمن که به دلیل زلزله مرگبار کشور نپال به وقوع پیوست بالغ بر 490 نفر در کمپ اصلی حضور داشتند که 18 تن از ایشان جان خود را از دست دادند و بالغ بر 61 نفر مجروح شدند.

زلزله 7.9 ریشتری نپال در فاصله 210 کیلومتری غرب اورست طی 80 سال اخیر بی سابقه بوده و حدود 3800 نفر تاکنون در آمار کشته شدگان به ثبت رسیده اند. ضمن آنکه به دلیل عدم دسترسی به نقاط دوردست پیش بینی می شود حدود 5000 نفر در این حادثه جان باخته باشند!

کمبود غذا، سوخت و قطعی برق موجب ترک کاتماندو توسط مردم شده است. همچنین به دلیل تخریب راه های شهری و نبود راه های مناسب روستایی امکان انتقال نیروهای امدادی جهت کمک به مناطق دور افتاده به سختی صورت گرفته است. همچنین بسیاری از هواپیماهای کمک رسانی کشورهای مختلف تاکنون امکان پرواز به کاتماندو را نیافته اند و برخی پروازها برگشت خورده است.

وقوع پس لرزه های متعدد مانع از بازگشت مردم به خانه ها شده و ایشان چند روز و شب اخیر را در پارک به سر برده اند. از این رو، نخست وزیر نپال به منظور بازگرداندن آرامش از داروخانه ها و فروشگاه ها تقاضا کرده اقدام به بازگشایی اماکن خود برای جلب اعتماد مردم کنند.

منبع: spiegel.de ، کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید