آشنایی با پیتر هبلر همنورد رینهولد مسنر

توسط

22 جولای برابر است با سالروز تولد پیتر هبلر کوهنورد اطریشی که به همراه رینهولد مسنر نخستین صعود بدون اکسیژن اورست را انجام داد.

پیتر هبلر کوهنورد مشهور اطریشی به واقع نخستین انسانی بود که بدون بهره گیری از کپسول اکسیژن و البته به پیشنهاد و در پی رینهولد مسنر بر فراز بام دنیا اورست ایستاد (زمانی که هبلر بر فراز قله ایستاد، کمی پائین تر مسنر مشغول تصویربرداری از او بود).

وی متولد 22 جولای 1942 در شهر مایروفن است.  نخستین تلاش های ثبت شده از هبلر در کوه های راکی و نشنال پارک یوسی میتی است و البته از او به عنوان نخستین اروپایی که موفق به صعود دیواره های این منطقه شد یاد می کنند.

آغاز کوهنورد جدی هبلر به همراه رینهولد مسنر در سال 1969 است که موفقیت های زیادی را نیز به همراه داشت. اما جدی ترین و مهم ترین فعالیت این دو به همان صعود بدون کپسول اکسیژن اورست در سال 1978 و در معیت یک تیم اطریشی باز می گردد. کاری که پیش از آن از سوی دانشمندان امری محال فرض می شد. در آن صعود و در بازگشت از قله نیز هبلر با ثبت رکورد فرود تا گردنه جنوبی و تنها در مدت یک ساعت رکوردی باورنکردنی ثبت کرد که سالها پا برجا ماند.

رینهولد مسنر و پیتر هبلر – برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

علاوه بر این موفقیت هبلر توانست صعودهای شاخص دیگری را نیز بر روی قلل هشت هزار متری به ثبت رساند که مهم ترین آن ها چوآیو، نانگاپاربات، کانچن چونگا و گاشربروم I هستند و البته صعود گاشربروم I که او باز هم به همراه رینهولد مسنر و البته به سبک آلپی و در مدت 3 روز در تابستان 1975 صورت داد. از این صعود به عنوان نخستین صعود کاملن آلپی بر روی یک 8000 متری یاد می شود.

پیتر هبلر بعدها اقدام به تاسیس مدرسه کوهنوردی و اسکی در زادگاهش کرد، که امروزه توسط پسر او اداره می شود و البته خود هبلر نیز در آن به تدریس مشغول است.

در اواسط دهه 70 میلادی پیتر هبلر به عنوان مربی کوهنوردی و اسکی دوره هایی را برای مربیان ایرانی برگزار کرد و بسیاری از فنون کوهنوردی توسط او به آموزش کوهنوردی در ایران افزوده شد و البته پیشکسوتان مربیگری ایران اغلب از نسل او هستند.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید