در سفر به ماسوله از کجا دیدن کنیم؟

توسط

ماسوله، علاوه بر جاذبه های طبیعی، به دلیل قدمتی حدود هشت قرن با برخورداری از جاذبه های گردشگری تاریخی، یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین مناطق توریستی در ایران است.

روستای زیبا و تاریخی ماسوله با معماری زیبا و قابل توجه (بیشتر خانه های ماسوله به رنگ رس یا زرد است تا در هوای مه آلود قابل مشاهده باشد)، کوهستان های وسیع و جنگل سرسبز از مکان هایی است که در این ناحیه از ایران قرار دارد و به طبیعتی خرم، آب و هوایی پاک و مطبوع، هوایی مه آلود و آکنده از عطر دلنشین بابونه و گلپر، بهاری به سرزندگی ابرهای باران زا، تابستان هایی خنک، پاییزی به هفت رنگ رنگین کمان و زمستانی برفی مشهور است.

آبشار کوشم ماسوله

در ارتفاعات جنگل های ماسوله و در انتهای دره ی جنگلی این روستای زیبا، آبشاری به ارتفاع 30 متر قرار دارد که به «کوشم» مشهور است. از جاذبه های این نقطه از روستای ماسوله به مسیر زیبای دسترسی به این آبشار است که شیبی ملایم دارد و گزینه ی مناسبی برای علاقه مندان به کوهنوردی به شمار می رود. گردشگران هنگام بازدید از این جاذبه ی زیبای طبیعی، در انتهای مسیر پس از عبور از چند آبشار با دیواره ی سنگی، که در انتهای تنگه ای زیبا قرار دارد، روبه رو می شوند که مسیر ریزش آب به پایین است و این آبشار را به وجود می آورد.

بازار ماسوله

از دیگر جاذبه های گردشگری در استان گیلان و روستای زیبای ماسوله، بازار مشهور این منطقه ی کوهستانی است که از آن به عنوان قلب ماسوله یاد می شود. این بازار از چهار سطح کامل، مجزا و مستقل تشکیل شده که در ساخت مغازه ها نیز تاثیرگذار بوده است؛ به گونه ای که مغازه ها در سطح پایین یک طبقه ای و در سطح بالا از دو طبقه تشکیل شده اند. گردشگران صنایع دستی، سوغات و وسایل سنتی ماسوله را از این بازار تهیه می کنند.

موزه مردم شناسی ماسوله

از دیگر مکان های دیدنی در ماسوله، موزه ی مردم شناسی است که از سال 1381 فعال شده و در آن سه قسمت مجزا مجموعه ای از اشیای فرهنگی مردم به نمایش در می آید.

ابزار و وسایلی که قدمتی بالغ بر یک قرن دارد و نیز اسناد تاریخی به همین قدمت در بخش نخست، اسناد و وسایل مربوط به دویست سال پیش در بخش دوم و اشیایی که از پیشینه ای متعلق به چهار قرن برخوردار است در بخش سوم این موزه، نگه داری می شود. ابزارآلات کشاورزی، انواع سفال، اشیای قیمتی، وسایلی ساخته شده از کاغذ، شیشه، سنگ، وسایل جنگی، انواع کارهای دستی و … در این موزه که با تاریخ ماسوله و روستاهای نزدیک و پیرامون آن مرتبط است، مشاهده می شود.

پارک جنگلی ماسوله

شمال کشور، که امروزه به یکی از مکان های پر بازدید و توریستی ایران تبدیل شده، به دلیل حضور کوهستان و جنگل های زیبا با درختانی تنومند و طبیعتی سرسبز، پارکی زیبا به وسعت حدود ۲ هزار هکتار ایجاد شده که بخش بسیاری از آن متشکل از کوهستان و میانبر هاست و در روستای ماسوله قرار دارد. احداث این پارک که به پارک جنگلی ماسوله شهرت دارد، علاوه بر ایجاد مکانی تفریحی برای گردشگران باعث حفظ محیط زیست، درختان و گونه های مختلف گیاهی شده که بسیار ستودنی است. در این تفرجگاه طبیعی و خارق العاده انواع درختان فندق، راش، ممرز، توسکا، درخت آزاد، گیاهان دارویی و علفی مشاهده می شود که زیبایی منحصربه فردی به این مکان بخشیده است.

امامزاده عون بن محمد

بقعه ای متبرک و متعلق به امام زاده عون بن محمدحنفیه بن علی (ع)، از جمله بناهای تاریخی در روستای ماسوله است که از پیشینه ای متعلق به قرن دوم یا سوم هجری قمری دارد. این بارگاه مطهر، در مرکز ماسوله قرار دارد و با توجه به اسناد موجود، مدفن فرزند محمد حنفیه، پسر امام علی (ع) بوده است. عمارتی هشت ضلعی که کهن ترین تاریخ این بقعه به شکل کنده کاری روی سنگ قبری است که سال 969 هجری قمری را نشان می دهد. گردشگران هنگام بازدید از ماسوله، بازدید از این مکان مذهبی و تاریخی را در برنامه ی سفر خود قرار می دهند.

قله ی شاه معلم (ماسوله داغ)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری طبیعی در استان گیلان و روستای ماسوله، قله ی شاه معلم است که 1050 متر ارتفاع دارد. این پدیده ی زیبای طبیعی که در شمال غربی ماسوله قرار دارد به نام «ماسوله ی داغ» نیز شهرت یافته و میان کوهنوردان، به دلیل راه سخت و زیبایی وصف ناشدنی مناظر آن، از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است. وجه تسمیه این کوه به شاه معلم، به دلیل باورهای مردم این منطقه مبنی بر حضور فردی عابد و پرهیزگار به نام شاه معلم بوده که برای انجام امور عبادی، سیر و سلوک معنوی و دستیابی به کمال، سال ها در آن پناه برده و به عبادت مشغول بوده است. عبادتگاهی که پس از مرگ و طبق وصیت نامه اش، به مدفن و آرامگاه ابدی این عارف تبدیل شده است. حضور در این منطقه بسیار خاطره انگیز است و لحظاتی ناب و دلچسب را برای گردشگران به ارمغان می آورد.

آبشار لار چشمه

در نزدیکی روستای ماسوله، پدیده ی طبیعی کم نظیر و بسیار زیبایی به نام آبشار لارچشمه وجود دارد که به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پرطرفدار در شمال ایران تبدیل شده است. لارچشمه، ارتفاعی حدود شش متر دارد و بین انبوهی از درختان سرسبز قرار گرفته است. احداث قهوه خانه، استراحتگاه و رستوران در مجاورت این آبشار خروشان، این مکان را به تفرجگاهی دوست داشتنی برای علاقه مندان به طبیعت گردی تبدیل کرده است.

ییلاق کوربار ماسوله

از جمله ییلاق های زیبا و تماشایی کشور، ییلاق کوربار ماسوله است که میان کوه های جنگلی و سرسبز استان گیلان قرار دارد. مسیر دسترسی به این ییلاق از ویژگی های منحصر به فرد آن که در نوع خود کم نظیر و بسیار دیدنی است. این مسیر از طبیعتی بکر و چشم اندازی مثال زدنی برخوردار است که علاقه مندان به کوهنوردی و طبیعت گردی با قدم گذاشتن در آن محو زیبایی های مدهوش کننده ی آن می شوند و سرسختی و پیاده روی چند ساعته را با لذتی مطلوب و شیرین بر باده ی فراموشی می سپارند. مکان های دیدنی بسیاری در روستای زیبا و تاریخی ماسوله با معماری منحصربه فرد پلکانی و رنگ خانه های جالب و جذاب وجود دارد. امام زاده ابراهیم، امام زاده هاشم، آبشار تریشوم، مسجد صاحب الزمان، چشمه ی آب معدنی علی زاخونی، چشمه ی آب معدنی زمزمه و … از دیگر مکان های دیدنی این روستای خوش آب و هوای شمال ایران است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید