ناندل؛ ییلاقی خفته در پای دماوند

توسط

روستای زیبا و مرتفع ناندل از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل، با قرار گرفتن در یکی از مسیرهای صعود به دماوند، در تمام فصول سال میزبان کوهنوردان زیادی است.

اما این روستا همچنین به دلیل آب و هوای ییلاقی، در تابستان می تواند به عنوان یکی از گردشگاه های مفرح، مقصد سفر کسانی باشد که می خواهند از شهر فاصله گرفته و در دل طبیعتی بکر و جان افزا بیارامند. ناندل در مسیر جاده کوهستانی هراز قرار دارد و از طریق جاده ای فرعی که در حدود 53 کیلومتری آمل قرار دارد از آن منشعب می شود؛ فاصله تقریبی آن از جاده هراز نیز حدود 15 کیلومتر است.

نمایی از طبیعت زیبا و بکر روستای ناندل در رخ مسیر شمالی صعود به قله دماوند
کودکان روستای ناندل همیشه با کوهنوردان عبوری این گونه ژست می گیرند.

گردشگری کوهستان گرچه در ایران به شیوه های عموما ساده و ابتدایی برگزار می شود اما شیوه ای است که توان درآمدزایی بالایی برای کشورهای دارنده ارتفاعات دارد و شاهد آن پاکستان و نپال است. در ترکیه، آرارات توانسته است جمع زیادی از گردشگران را به دامنه های این کوه بکشاند در حالی که دماوند به عنوان قله ای نزدیک به پایتخت و دارای موقعیتی منحصر به فرد، تنها معدودی گردشگر خارجی دارد که آنها هم به واسطه کمبود امکانات بار سفر را خود در کم ترین زمان ممکن به سمت مقاصد دیگر می بندند.

در راستای رفع این نقص ها بود که یک شرکت خصوصی در ایران تصمیم گرفت اولین اکوکمپ کوهستانی را در ایران و در دامنه های دماوند و در روستای ناندل برپا کرده و خدمات استانداردی را به علاقه مندان گردشگری کوهستان اختصاص دهد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید