صعود عاشقانه به ۲۸۲ قله اسکاتلند

توسط

نیک گاردنر، ۸۱ ساله، هدف و انگیزه اش از صعود به ۲۸۲ قله مرتفع اسکاتلند را ابتلای همسرش به آلزایمر در سال ۲۰۱۸ عنوان می کند.

نیک گاردنر، ۸۱ ساله، زمانی که در قله بادگیر «بوآشیل اتیو مور» (Buachaille Etive Mòr) در ارتفاع ۱۰۲۰ متری از سطح دریا درنگی می کند تا از میان ابرها به دره ها و دریاچه هایی که پشت سر گذاشته نظر کند؛ فرصتی دست می دهد تا با او در مورد هدف و انگیزه اش از صعود به ۲۸۲ قله مرتفع اسکاتلند هم صحبت شویم.

برای آقای گاردنر که در سن ۵۰ سالگی به همراه همسرش جانت از حومه انگلستان به گوشه ای دورافتاده از ارتفاعات اسکاتلند نقل مکان کرده، کوهنوردی در ابتدا تنها تحقق رویای شیرین دوران کودکی بود ولی دو سال پس از تشخیص ابتلای جانت به آلزایمر در سال ۲۰۱۸، معلم سابق که از پوکی استخوان نیز رنج می برد، آنقدر بیمار شد که به مراقبت ۲۴ ساعته نیاز پیدا کرد. آقای گاردنر که بسیار مستاصل شده بود، تصمیم گرفت برای مقابله با چالش تازه زندگی مشترکش راهکاری پیدا کند.

آقای گاردنر می گوید: «وقتی او در بیمارستان بستری شد، من که به ۳۰ سال زندگی مشترک با جانت خو گرفته بودم، ناگهان بسیار تنها شدم؛ در آن زمان بود که کوهنوردی راهی شد برای نجات از بحران روانی که می رفت مرا سخت درگیر کند.»

او سپس تصمیم گرفت که از کوهنوری برای کمک به همسر بیمار خود و سایر بیماران مبتلا به بیماری های آلزایمر پوکی استخوان بهره ببرد. آقای گاردنر صعود به ۲۸۲ کوه مرتفع اسکاتلند را که بیش از هزار متر ارتفاع دارند، طی هزار و ۲۰۰ روز برای خود هدفگذاری کرد. او تا کنون موفق شده به ۸۷ قله از این مجموعه صعود کند. کار را تکمیل کرده است. به افتخار جانت ، او برای موسسات خیریه آلزایمر اسکاتلند و انجمن سلطانی پوکی استخوان پول جمع آوری می کند.

او در رسانه های اجتماعی از جمله فیسبوک و اینستاگرام روند صعود خود را ثبت کرده و از این طریق و نیز گفتگو با سایر کوهنوردان در مسیر صعود خود نسبت به جمع آوری کمک های نقدی برای موسسه خیریه آلزایمر اسکاتلند و انجمن سلطانی پوکی استخوان ای کشور اقدام می کند.

آقای گاردنر می گوید: «این بسیار هیجان انگیز است که هر بار که صعود را آغاز می کنم از درون حس می کنم که هنوز یک پسربچه هستم.» او می افزاید: «وقتی با سایر کوهنوردان در مورد چالشی که تعریف کرده ام صحبت می کنم، بسیار شگفت زده می شوند.»

او تاکنون موفق شده ۳۰ هزار پوند از ۴۰ هزار پوندی را که هدفگذاری کرده، جمع آوری کند.

منبع: یورونیوز فارسی
تصویر: راسل کین – رویترز

1 نظر
  1. مهران ارجمند 2 سال قبل
    پاسخ

    بسیار زیبا نوشتید

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید