پایان خوش چالش کوهنوردی نیک گاردنر

توسط

نیک گاردنر ۸۲ ساله ۲۸۲ قله بلندتر از ۹۰۰ متر در اسکاتلند موسوم به «مونرو» را فتح کرد.

نیک گاردنر بعد از آن که همسرش بابت احتیاج به مراقبت ۲۴ ساعته به آسایشگاه رفت، این چالش را برای خودش انتخاب کرد.

همسر او به آلزایمر و پوکی استخوان مبتلا شده بود و نیک برای ادامه دادن به این چالش احتیاج داشت: او می گوید: «نمی توانستم دیگر از همسرم مراقبت کنم. او باید به آسایشگاه می رفت و من باید پروژه ای انجام می دادم تا هدف جدیدی در زندگی پیدا کنم.»

صعود به کوه های مرتفع اسکاتلند به «مونرو» شهرت دارد و کوهنوردی که این چالش را انتخاب می کند باید ۲۸۲ قله بلندتر از ۹۰۰ متر در اسکاتلند را صعود کرد.

نیک گاردنر این چالش کوهنوردی را از ژوئیه ۲۰۲۰ آغاز کرد و شنبه در کنار مجموعه ای از دوستان و حامیانش به قله آخر رسید.

او گفته است: «تا به حال چنین چیزی تجربه نکرده بودم، مثل این است که یک پسر کوچک کادوهای کریسمسش را باز کند.» این معلم فیزیک بازنشسته تا به حال پیش از این مونرویی فتح نکرده بود.

نیک گاردنر توانسته بیش از ۶۰ هزار پوند برای خیریه آلزایمر اسکاتلند و یک خیریه دیگر جمع آوری کند.

نیک گاردنر اکنون 82 ساله است و دو سال آخر عمر خود را صرف کوهنوردی کرده است. او همیشه عاشق کوهنوردی بوده است، در واقع او به گیرلوخ نقل مکان کرد تا بتواند زمان بیشتری را در آنچه او به عنوان «بهترین کوه های بریتانیا» توصیف می کند بگذراند. اما او هرگز یک کوهنورد «مونرو» نبود، تا اینکه در 80 سالگی خود را به چالش کشید تا همه آن ها را صعود کند.

اما به همان اندازه که او عاشق رفتن و بودن در کوهستان است، عشق به همسرش جانت بود که کاتالیزور این ماجراجویی خارق العاده بود. نیک و همسرش جانت 50 سال است که با هم هستند، اما کمی بیش از دو سال پیش تحت مراقبت قرار گرفتند. نیک با تشخیص آلزایمر و پوکی استخوان، دیگر قادر به مراقبت از او نبود.

نیک گاردنر می گوید: «زمانی که دیگر نمی توانستم از جانت مراقبت کنم، واقعا من را شش تا کرد.» فهمیدم که باید کاری انجام دهم تا زندگی ام را دوباره متمرکز کنم. جانت من را نمی شناسد و نمی تواند راه برود یا صحبت کند، این فقط یک وجود وحشتناک است. انگیزه اولیه برای این چالش در مورد من بود، زیرا می دانستم که به نوعی مشکل ذهنی دارم و باید کاری برای آن انجام دهم.

اما به زودی پس از آن تصمیم گرفتم که اگر تمام مونروها را بالا می برم، ممکن است بتوانم برای خیریه ها پول جمع آوری کنم و واقعا زندگی من را تسخیر کرده است. اکنون به کوهنوردی به عنوان پادزهری برای مشکلات جانت بسیار متکی هستم. آن ها را حل نمی کند، اما من را قادر می سازد تا با آن کنار بیایم.

نیک گاردنر به همسرش وفادار است و هر روز که او در حال کوهنوردی نیست به دیدار او می رود، اگرچه وقتی هیچ پاسخی دریافت نمی شود، بسیار ناراحت کننده است. او به من می گوید: «من با آن مشکل خاص تنها هستم، اما از طریق انجام این چالش با افراد دوست داشتنی زیادی آشنا شده ام که احساس می کنم اکنون دوستان بسیار بیشتری دارم». من در دو افراط احساسی هستم. یکی این است که باید جانت را آنطور ببیند و دیگری شادی از اینکه هنوز می توانی از کوه ها بالا بروی.

نیک گاردنر می گوید: استقامت بسیار لازم برای بالا رفتن از برخی از کوه های اسکاتلند فوق العاده سخت است. نقطه برجسته او تا کنون صعود از خط الراس بدنام کویلین در Skye بوده است. نیک گاردنر می گوید: «از این که این کار را انجام داده ام بسیار خجالت زده بودم. این آرزوی بسیاری از یک کوهنورد است و من در سن 80 سالگی آن را انجام داده ام. در صخره نوردی به توانایی فنی نیاز دارید. خط الراس اصلی 11 مونرو دارد، اما یکی دیگر در مجاورت آن و بالا رفتن از آن به نام انجام تراورس بزرگ وجود دارد. من هم آن یکی را انجام دادم سه روز طول کشید. بعد از آن به همان اندازه احساس شادی و نشاط کردم.

1 نظر
  1. بردیا 2 سال قبل
    پاسخ

    انسان در جستجوی معنا

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید