تصویر زمینه ویندوز XP چگونه عکسبرداری شد؟

توسط

همواره از سال‌ها پیش یعنی درست زمانی که ویندوز ایکس‌پی محبوب، در اکتبر سال 2001 برای اولین بار قلب رایانه‌های ما را تسخیر کرد، تصویر پشت صحنه یا همان والپیپر پیش‌فرض ویندوز که چمنزاری سبز با آسمانی آبی و چند تکه ابر را نشان می‌داد توجه ما را به خود جلب کرده است. در این مطلب قصد دارم چگونگی خلق این تصویر و عکاس آن را به شما معرفی کنم.

چاک اوریر نام عکاس این تصویر است که پس از مدتی و هنگامی که از سوی مایکروسافت به عنوان تصویر زمینه ویندوز ایکس‌پی مورد استفاده قرار گرفت، عنوان پربیننده‌ترین تصویر جهان را به خود اختصاص داد. اما داستان این عکس روایتی جالب‌تر است.

اوریر در این خصوص می‌گوید که وی در سالی که این تصویر را عکسبرداری کرده هفته‌ای چند بار از این مسیر عبور می‌کرده است اما هنگامی که در ماه ژانویه و برای دیدن دوست‌دختر خود از این مسیر در حال عبور بوده با این منظره در منطقه سونوما در ناپا در ایالت کالیفرنیای شمالی روبرو شده است. بسیاری از مردم وقتی منظره‌ای زیبا را می‌بینند تنها به تحسین آن می‌پردازند و عده‌ کمی وجود دارند که ایستاده و از این گونه مناظر عکسبرداری کنند اما عکاس سابق مجله نشنال جئوگرافیک با دیدن چمن‌های سبز و آسمان آبی و نور خورشید شفاف و تکه ابرهای موجود در آسمان آنقدر مدهوش شده بود که بلافاصله دوربین خود را به کار بیندازد.

مطمئنا او حتی لحظه‌ای هم به این نمی‌اندیشیده که تصویری که در حال ثبت کردن آن است پربیننده‌ترین تصویر جهان خواهد شد. چند سال بعد وقتی او عکاس مشهوری شد، کمتر کسی به فکر استفاده از تصاویر در زمینه دسکتاپ بود اما اکنون بیش از یک میلیارد نفر این تصویر را دیده‌اند اگر چه برخی از این تعداد به این تصویر به خوبی دقت نکرده‌اند.
وی پس از آن بسیار عادی با این عکس برخورد کرده و حتی آن را فراموش کرده بود تا آنکه مدیران وب‌سایت کوربیس در تماس با او اعلام کرده‌اند که مایکروسافت خواهان تصویر اورجینال این عکس شده است.

با اینکه چندین سال از انتخاب این تصویر از سوی مهندسان مایکروسافت به عنوان تصویر زمینه پیش‌فرض ویندوز ایکس‌پی می‌گذرد اما هنوز این عکاس 69 ساله بر محرمانه بودن مبلغ قرارداد منعقد شده میان او و مایکروسافت پایبند است و البته قیمت آن چندان هم مهم نیست چرا که هنوز گزارش‌ها این تصویر را گران‌قیمت‌ترین تصویر عکاسی شده در جهان می‌دانند.

6 نظر
 1. هورامان 13 سال قبل
  پاسخ

  سلام، سایت زیبایتان خیلی جامع تر و زیباتر شده، کامیابی شما آرزوی ماست.

 2. ندا 13 سال قبل
  پاسخ

  مرسی
  خوشحال شدم از حضورتون. منم لینکتون کردم با افتخار کامل.

 3. مریم 13 سال قبل
  پاسخ

  واقعا … سلام اقای رودکی بابت تخم مرغ ها هم ممنون … مثبتم رو گرفتم

 4. هاجر 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام اطلاعات جالبی بود مرسی

 5. علی اصغر فلاح 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام ميثم جون گاهی يادت می افتم و به سايتت مراجعه می كنم … مطالب جالی داری. آرزوی توفيق روزافزون برایت دارم.
  خواف – فلاح

 6. زهره ضیا 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام وبلاگ جالبی دارین شروع کردم به خوندن مطالبش. add to favorit کردم تا روزی یکی دو تاشو بخونم

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید