«صعود به کوه Meru» بر روی پرده سینماها

توسط

علاوه بر فیلم پرستاره «اورست» ساخته «بالتازار کورماکور» که سپتامبر راهی سینماها می شود، فیلم های دیگری درباره کوهنوردی در جریان اکران است.

علاقه مندان کوهنوردی ممکن است خوشحال شوند اگر بدانند دو فیلم دیگر نیز درباره تلاش در بالا رفتن از کوه و فتح قله ها به زودی در سینماهای جهان به نمایش در می آیند. یکی از این فیلم ها درباره «صعود به آلپ» است که «جان کراکوار» با اقتباس از کتاب پرفروش «درون هوای رقیق» ساخته است.

فیلم دیگر نیز با عنوان «مرو» مستندی است که برنده جایزه منتخب تماشاگران ساندنس شد و 14 آگوست (جمعه 23 مرداد) اکران شد. «مرو» دو تلاش جداگانه را که در سال 2008 و 2011 برای رسیدن به قله «مون مرو» (Mount Meru) در هیمالیا صورت گرفته، مستند کرده است.

آنچه «مرو» را از «اورست» متمایز می کند این است که از زاویه دید اول شخص ساخته شده و با همکاری و کارگردانی یکی از سه کوهنوردی که این تجربه را انجام داده، یعنی «جیمی چین» انجام شده است.

«الیزابت چای واسارلی» دیگر کارگردان این فیلم در این باره می گوید: فکر می کنم دستاورد فیلمسازی این فیلم این است که در کوهستان ساخته شده و پیش از این هرگز چنین چیزی دیده نشده است. «واسارلی» در سال 2012 با «جیمی چین» آشنا شد و در نهایت این دو با هم ازدواج کردند. او می گوید: فیلم های هیجان انگیز زیادی از تجربه کوه نوردی دیده ایم، اما همه آنها بازآفرینی تجربه واقعی هستند اما دوربینی که در فیلم «مرو» فیلمبرداری می کند، از یک تجربه واقعی ورزشی مشغول فیلمبرداری بوده است.

به گفته «چین» که عکاسی قابل است و عکس هایش حتی روی جلد مجله نشنال جیوگرافیک جای گرفته و یکی از معدود افرادی است که از اورست با اسکی پایین آمده، او ابتدا از نسل اول هندی کم ها برای ثبت این تجربه استفاده کرده است و در تجربه های بعدی- در فاصله 2008 تا 2011 از دوربین رفلکس دیجیتال تک لنزی بهره گرفته است.

او می گوید ما سعی کردیم هر چه می توانیم فیلم بگیریم، اما در عمل نتوانستیم از همه چیز فیلم بگیریم چون باید به خیلی چیزهای دیگر برای بالا رفتن تا آن ارتفاع (ارتفاع 22 هزار پایی در مقایسه با ارتفاع 29 هزار پایی اورست) فکر می کردیم.

دیگر کوهنوردان همراه «جیمی چین» از مشهورترین چهره های جهان بودند که «کنراد آنکر» سرپرست تیم صعودکننده از جبهه شمالی که جسد «جرج مالوری» را در سال 1999در اورست پیدا کردند و «رنان اوتارک» کوهنوردی بی ترس که برای ویدیوهایش از نقاط دست نیافتنی جهان شهرت دارد، بودند.

فیلم 90 دقیقه ای «مرو» از سایت «ای ام دیبی» امتیاز 8.5 از 10 و از سایت «راتن تومیتوز» امتیاز 100 را دریافت کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید