کوهنوردی مرز بین شجاعت و بی احتیاطی!

توسط

هر ساله گزارش های متعددی از ناپدید شدن کوهنوردان در دل یک قله مرتفع شنیده می شود، کوهنوردانی که هرگز کسی دیگر آن ها را نمی بیند و جنازه شان برای همیشه در ارتفاعات باقی می ماند.

قربانیان کوهنوردی سال به سال افزایش می یابد

کوهنوردی پر قربانی ترین رشته چند سال اخیر محسوب می شود. شمار کوهنوردانی که در پی سقوط از صخره های دامنه کوه ها جان خود را از دست می دهند هر سال بیشتر می شود. عجیب است با وجود اتفاقات تلخی که برای کوهنوردان تا امروز افتاده باز هم تمایل برای فتح قله های مختلف به قوت خود ادامه دارد تا به این ترتیب تعداد قربانیان احتمالی بالاتر برود.

قله هایی به ارتفاع مرگ

درباره حوادثی که در چند سال اخیر برای کوهنوردان ایرانی افتاد به کدام یک می توان اشاره کرد، به حادثه ای که برای محمد اوراز در کوه گاشربروم اتفاق افتاد و در نهایت مرگ او را رقم زد، به حادثه مشابه برای لیلا اسفندیاری که جنازه اش برای همیشه در دامنه های گاشربروم 2 باقی ماند، به حادثه تلخ ناپدید شدن ابدی سه کوهنورد در برودپیک یا به چند حادثه مشابه از این دست … .

مرز بین شجاعت و بی احتیاطی

محمد اوراز به خوبی می دانست در دامنه های خطرناک قله گاشربروم 1 در پاکستان چه اتفاقاتی می تواند بیفتد. لیلا اسفندیاری که طبق گفته برخی، پیکرش بر اثر سقوط از قله گاشربروم 2 در پاکستان تکه تکه شده، خوب می دانست تا چه اندازه پیچ و شیب های این قله مرگ آور هستند.

آیدین بزرگی، مجتبی جراحی و پویا کیوان سه کوهنورد جوانی که برای همیشه جسم شان در قله برودپیک ماند آگاهانه دل به خطر زدند تا تراژدی بسیار غمناکی رقم بخورد. چرا کوهنوردان با وجود اطلاع از خطرات مرگبار باز هم دست از تلاش برنمی دارند و برای صعود همچنان تلاش می کنند؟

سیدمحسن اینانلو، روانشناس ورزشی که خود سال هاست کوهنوردی می کند، درباره انگیزه کوهنوردان می گوید: کوهنوردی فقط ورزش جسم نیست بلکه ورزش روح و روان هم محسوب می شود. کوهنوردی استقامت و پایداری انسان را محکم تر می کند و وی را در برابر حوادث مختلف زندگی سرسختانه قرار می دهد. یک کوهنورد روح صیقل شده ای دارد که این روح صیقل زده ارمغان دامنه کوه ها به اوست.

نمی توان گفت کوهنوردان انسان هایی شاخص یا متفاوت در جامعه هستند، اما به هر حال صعود به قله های مختلف روحیات و رفتار آن ها را در مقایسه با دیگران متفاوت تر کرده است. کوهنوردان روحیه ایثارگرانه ای دارند و طبیعی است که شجاعت یکی از ویژگی های اصلی آن هاست. آن ها خطر می کنند، اما حساب کسانی که بدون توجیه منطقی به سمت و سوی خطر می روند جداست. آن ها مرز بین شجاعت و غیرمنطقی بودن را نمی شناسند و گمان می کنند می توانند کاری کنند که از عهده و ظرفیت آن ها خارج است.

قربانیان اورست

کوه فقط در ایران قربانی نمی گیرد. در آن سوی مرزها هم کوهنوردانی که جان خود را در راه فتح قله ها از دست می دهند هر سال افزایش می یابد. از سال 1922 میلادی تاکنون بیش از 100 کوهنورد در راه فتح قله اورست جان خود را از دست داده اند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید