کوه پَدرْی (پردیس) نزدیک ترین نقطه‌ زمین به خورشید نیست

توسط

نام این کوه باستانی پردیس است در حومه شهرستان جم. نکات قابل توجهی که در این کوه باستانی وجود دارد:
– قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست.
– آتشکده فوق العاده باستانی که در قله کوه قرار دارد، محل تولد و غسل تعمید پدر جمشید جم است.

– مغناطیس فوق العاده قوی کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متری کوه یعنی تقریبا انتهایی ترین نقطه مشخص آسفالت با ماشین توقف کنید و ترمز دستی را بخوابانید، ماشین بجای سر پائینی به نرمی به سمت کوه کشیده می شود که البته همین مغناطیس برای رانندگان ناآشنا بسیار دردسر ساز بوده و تا کنون تعداد زیادی از خودروها بی اختیار با کوه تصادف کرده اند.
– پوشش گیاهی منطقه نوعی خار بیابانی گرمسیری منحصر به فرد است که خواص دارویی فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماما پیش خرید چند کارخانه داروسازی بزرگ جهان است یکی از ترکیبات اصلی مسکن Advil که یکی از بهترین قرص های شناخته شده برای ناراحتی های اعصاب و دردهای میگرنی است از همین عسل تهیه می شود.
– این منطقه خرمایی ویژه نیز تولید می‌کند که به نام خرمای خصه معروف است و کاملا در شیره خود غرق می‌شود، یعنی یک کاسه آن ظرف 3 ساعت پر از شیره می‌شود و اندازه این خرما اندازه آلبالوست و به جهت همان خواص دارویی تماما برای ساخت قندهای رژیمی برای بیماران دیابتی صادر می‌شود.
– در لایه‌های زیرین این کوه معدن عظیمی از آب خنک و فوق‌العاده سالم وجود دارد، آن هم اطراف عسلویه!

این شایعه متأسفانه پا از صفحات فیس‌بوک و ایمیل‌ها فراتر گذاشته و در سایت‌های داخلی مانند تابناک، جام جم و تبیان نیز بازتاب داشته است. بر خلاف ادعای شایعه، کوه پردیس (جم) نزدیک‌ترین نقطه‌ی زمین به خورشید نیست. حتی اگر ادعای شایعه را پذیرفته و نزدیکی به خط استوا را ملاک قرار دهیم، کوه پردیس (جم) هم از کوه چیمبورازو (Chimborazo) کوتاه تر است و هم نسبت به آن از استوا دورتر. مکان جغرافیایی کوه پردیس (پوزه پدری) به نقل از کمیته‌ یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی سازمان نقشه‌برداری کشور:

ارتفاع «دقیق» کوه پردیس مشخص نیست، اما می‌دانیم که ارتفاعش قطعا از دماوند (5671 متر) کمتر است! و در مدار ۲۷°۴۸’ شمالی قرار دارد. ارتفاع کوه چیمبورازو بیشتر است (6268 متر) و در نزدیکی استوا (۱°۲۸’ درجه جنوبی) قرار دارد. جالب‌تر آنکه کوه اورست با ارتفاع فوق‌العاده‌ی 8848 متر در مدار ۲۷°۵۹’ قرار دارد که فقط اندکی از کوه پردیس شمالی‌تر است. حتی اگر نقشه‌ نمایش ارتفاعی بندر کنگان تهیه شده توسط سازمان نقشه برداری کشور (سال 1387) را ببینید، ارتفاعات نزدیک به محل این کوه (در غرب جم) حداکثر 1406 متر هستند. کوه دیگری در شرق نقشه قرار دارد که از کوه پردیس جنوبی‌تر است و ارتفاعش 1559 متر نوشته شده است. بنابراین حتی در همان منطقه، کوه پردیس از این لحاظ شاخص نیست.

اما تعیین نزدیک ترین نقطه‌ی زمین به خورشید ساده نیست: چرخش زمین به دور خورشید، بیضوی است و فاصله‌ی آن با خورشید در طول سال عوض می‌شود. به علت تمایل محور چرخش زمین، خط استوا نیز نسبت به خورشید مایل است و در طول سال مناطق مختلف زمین به خورشید نزدیک می‌شوند. به علاوه، زمین کاملا گرد نبوده و نزدیک استوا برجسته‌تر است.

برخلاف ادعای شایعه، دکتری به نام Tim Hopkins یا مشابه آن در کالج ایمپریال لندن وجود ندارد. البته Imperial Medical College هم وجود ندارد، ولی احتمالا منظور دانشکده‌ی پزشکی Imperial College واقع در لندن است. در هر حال اگر از امکان جستجوی افراد در این کالج استفاده کنید، نزدیک ترین نتیجه، فردی به نام Timothy Hopkins است که یک دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک است!

برخلاف ادعای شایعه، داروی ادویل (Advil) از عسل تهیه نمی‌شود. ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی آدویل، ایبوپروفن (ibuprofen) نام دارد. این ماده به صورت شیمیایی از ماده‌ای به نام isobutylbenzene (نام دیگر: 2-methylpropylbenzene) بدست می‌آید که خود از مشتقات نفت خام است.

برخلاف ادعای شایعه، عبارت ANTI-HIV mountain فقط در همین شایعه پیدا می‌شود. جستجوی گوگل به دنبال این عبارت چیزی به جز همین شایعه را بر نمی‌گرداند. نه در تایمز و نه هیچ کجای دیگر.

مشخص نیست که این کوه دارای خواص مغناطیسی هست یا خیر. اگرچه اظهار نظر قطعی درباره‌ی این ادعا ممکن نشد، اما به احتمال زیاد این مطلب نیز صحت ندارد: محتملا ادعای مغناطیسی بودن، ناشی از نوعی خطای چشم است که به Gravity Hill مشهور است. در این پدیده که به علت پنهان شدن افق به وجود می‌آید، انسان در تشخیص شیب جاده دچار اشتباه شده و سرپایینی را سربالایی تصور می‌کند. گاهی این خطای چشم آنقدر قوی است که حتی اگر علت آن را بدانید باز هم تعجب آور است. این پدیده، در بسیاری از نقاط دنیا گزارش شده است و معمولا به نیروی مغناطیسی یا نیروهای ماوراءالطبیعه ربط داده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید مقاله «فیلیپ گیبز» از دانشگاه کالیفرنیا را بخوانید.

وجود منابع آب زیرزمینی آشامیدنی سالم در مناطق گرمسیر عجیب نیست، این پدیده از نظر زمین شناسی طبیعی است و در مناطق گرم و خشک و بیابان های سوزان سیستان و بلوچستان و استان کرمان هم نمونه های فراوانی وجود دارد.

و اما اطلاعات کامل و واقعی کوه پَدرْی و منطقه مد نظر
کوه پَدرْی، در حومه شهرستان جم از توابع استان بوشهر و در نیمه راه سیراف به جم قرار دارد. بر پایهٔ نشانه‌های مستند موجود در آتشکدهٔ این کوه، گمان آن می‌رود که این کوه از نخستین مکان‌هایی باشد که در آن نفت سوزانده‌ شده‌ باشد. به باور مردم محلی، آتشکدهٔ موجود در قلهٔ این کوه، زادگاه و محل غسل تعمید پدر جمشید پیشدادی است. بومیان جم از طوایف فارس و بختیاری می باشند. اخیرا برخی کوشیده‌اند با تغییر نام کهن و اصیل پدری به نام خودساخته پردیس، در نام‌های اصیل ایرانی دستی ببرند.

وجه تسمیه پَدری
رضا طاهری در کتاب از مروارید تا نفت در ذکر وجه تسمیه پدری و تل چگاسه می نویسد: پوزپدری در جم از نقاط دیدنی جغرافیای تاریخی ایران می‏ باشد. پدری احتمالا از کلمه پد + ری یا پادری به معنای محافظ شهر سلطنتی می‏ باشد. پاد حفاظت کننده و ری و راگا و راگس نیز شهر سلطنتی معنا می ‏دهد. از جمله نام‏ های زیبای دیگر کوه ‏های جم می‏ توان به تل چگاسه اشاره کرد که امروزه بام جم خوانده می‏ شود. گاث یا گات یاگاثه در ادبیات کهن ایرانی به معنای سرود می باشد. گاس همان لغت پهلوی «گاه» است که به سین ختم می‏ شده بمعنی تخت و سریر و مراد «مملکت السریر» است که دولتی مستقل بود و در قفقاز شمالی و مقابله آن با زنگ و مترادف بودن با روم مناسب است. در پارسی باستان گاثو بمعنی جا و مکان و تخت آمده، در اوستا گاتو بمعنی جا و تخت، در پهلوی گاس در هندی باستان گاتو آمده است. ذیل «گاه» با این همه به گمان نگارنده چگاثه از چکاد یا چکاث و چگاث وچگاس ساخته شده‏ است به معنای قله یا بلندی و تَل نیز به معنای تپه می‏ باشد و روی هم رفته تل چگاسه به معنای تپه‏ ی بلند است.

تاریخچه و باستان‌شناسی
در کوه‌های مشرف بر ناحیهٔ جم، دیوارهای صیقل‌زده‌شدهٔ بزرگی در نقاط گوناگون با زاویه‌هایی خاص وجود دارد که افسانه‌ها و روایات قومی جم در لهجهٔ محلی آن را «چرم آینه» می‌خوانند. به گفتهٔ بزرگ‌سالان ناحیهٔ جم، آن‌ها قطعه‌های کوچکی از شیشهٔ سیاه را در زیر این «چرم آینه»ها می‌یافته‌اند که فرضیهٔ پادشاهی جم در این ناحیه را قوی‌تر می‌کند.

مجسمه‌های «جمشید جم» و «غار آدم» در نزدیکی کوه پدری، به دلیل فعالیت‌های شرکت‌های نفتی و گازی در عسلویه در معرض خطر قرار دارند. هرچند که پیشینهٔ روستاهای چاهه و دره پلنگی که در شمال کوه قرار دارند به درستی روشن نیست، ولی نشانه‌هایی از غارنشینی و وجود فسیل‌های بسیار قدیمی در منطقه دیده شده ‌است.

ویژگی‌های جغرافیایی
این منطقه با قرارگیری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در نزدیکی خلیج فارس، آب و هوای مطلوبی جهت پرورش گیاهان و درختان فراهم آورده است. اختلاف دمای هوا با کنار ساحل خلیج فارس که در برخی از روزهای سال تا 10 درجه سانتیگراد می رسد و همچنین رطوبت ملایم آن، این منطقه را به یکی از خوش آب و هواترین مناطق جنوب ایران تبدیل نموده است.

محصولات کشاورزی
یکی از شگفتی های منطقه جم تنوع بی نظیر محصولات کشاورزی آن می باشد. بخش وسیعی از زمین های کشاورزی اطراف جم زیر کشت درختان خرما، مرکبات و زیتون قرار دارند. پرتقال، نارنگی و لیموی این منطقه معروف می باشند. منطقه جم دارای خرمای مخصوصی است که به «خرمای خاصه» معروف است. خرمای خاصه کوچکتر از دیگر نمونه های خرما بوده و بسیار لذیذ می باشد. صیفی جات جم نیز با کیفیت مطلوب از دیگر محصولات این ناحیه می باشند. چشمه بزرگی ازآب خنک و سالم در درون کوه وجود دارد، در حالی‌که در منطقهٔ جنوب مردم شدیدا با مشکل کم‌آبی و وجود آب ناسالم روبرو هستند.

بازدید و گردشگری
پس از گشایش جادهٔ فیروزآباد به جم، مسافرت به این منطقه تسهیل شده ‌است. همچنین شرکت های ملی نفت، گاز و پتروشیمی با ساخت سه شهرک بزرگ در این منطقه، به گسترش فضای مسکونی این شهر کمک شایانی نموده اند. فرودگاه توحید جم نیز توسط وزارت نفت ساخته شده که امکان پرواز به این منطقه از شهرهای تهران و اصفهان را میسر نموده است.

منابع:
– سازمان نقشه برداری کشور: اطلاعات کوه پوزه پدری (پردیس) و نقشه نمایش ارتفاعی بندر کنگان (فارسی)
– ویکی‌پدیا: چیمبورازو – جغرافیای ایران – دماوند – اورست (انگلیسی)
– جستجوی افراد سایت کالج امپریال لندن (انگلیسی)
– اطلاعات داروی آدویل (ایبوپروفن) در سایت Royal Society of Chemistry (انگلیسی)
– لیست نقاط پدیده Gravity Hill در ویکی‌پدیا (انگلیسی)
– در مورد Gravity Hill از دانشگاه California Riverside (انگلیسی)

5 نظر
 1. مهوش 11 سال قبل
  پاسخ

  جالب بود. عکس این مطالب را خوانده بودم. ممنون

 2. آرمان 9 سال قبل
  پاسخ

  عشقمه وطنم شهرم دیارم جم

 3. فاطی شما 6 سال قبل
  پاسخ

  درود بر شما. بنده حوصله نداشتم جواب خ دشتی رابنویسم. هیچ دلیلی بر ادعاهای ایشان نیست گرچه زبان، لباس و آیین های جم و دشتی، سابقه ای بسیار کهن را ثابت می نماید. موفق باشید و سربلند.

 4. Blindspot 6 سال قبل
  پاسخ

  سلام. وب سایت تون خیلی خوب و مفیده. به کارتون ادامه بدین

 5. کاترینا 5 سال قبل
  پاسخ

  وای خیلی خوبه سایت تون

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید