بازماندن پروانه کاظمی از صعود به چوآیو

توسط

پروانه کاظمی به هدف خود که صعود به قله “چوآیو” ششمین قله بلند جهان بود، نرسید. به نظر می رسد امکان ورود کوهنوردان ایرانی به خاک تبت وجود ندارد و تاکنون نیز کسی در مورد چرایی این موضوع به این کوهنورد پاسخی نداده است.

اولین بانوی فاتح اورست و لوتسه، در مورد هدف خود برای صعود به قله چوآیو گفت: در کل تابستان تلاش و برنامه ریزی و تمرین داشتم تا بتوانم یک صعود هشت هزاری دیگر را تجربه کنم. قصد صعود به ششمین قله بلند دنیا با ارتفاع 8201 متر را در تبت داشتم اما بدون اینکه بدانم چرا، مجوز حضور در خاک تبت برای کوهنوردان ایرانی میسر نیست.

او در مورد مراحل هماهنگی هایش برای صعود به این قله گفت: صعود به قله چوآیو به این ترتیب است که ابتدا از نپال باید اقدام کرد و با هماهنگی با آژانس ها و پیگیری آن ها مجوز صعود به تبت از طریق CTAM «سازمان کوهنوردی چین» صادر خواهد شد و بعد بر اساس آن مجوز ویزای ورود به خاک تبت صادر می شود. من هم خیلی عادی تمام این روال را انجام دادم و از طریق یک شرکت در نپال به عضویت یک تیم بین المللی درآمدم.

او ادامه داد: من تنها ایرانی این تیم بودم و قرار بود به عنوان یک فرد باتجربه کوهنوردانی که از سراسر دنیا در این تیم حضور دارند را همراهی کنم اما درست دو هفته مانده به شروع صعود به من اطلاع دادند که چین به ایرانی ها مجوز صعود به این قله را نمی دهد و ایرانی ها اصلا اجازه فعالیت در خاک تبت را ندارند.

کاظمی با بیان اینکه این موضوع را باور نکردم و پیگیر ماجرا شدم، خاطرنشان کرد: من بسیار متعجب شدم. روابط ایران با چین به ظاهر بسیار خوب است و ایران یک بازار خیلی خوب برای کالاهای چینی است. بنابراین باور نکردم و از طریق کانال های مختلف دوستانم در نپال و شرکت های مختلف پیگیری کردم. حتی خودم به شخصه به آنجا سفر کردم اما به هر جایی رفتم به در بسته خوردم.

به گفته وی اجازه ورود به خاک تبت بدون هیچ دلیلی برای ایرانی ها ممکن نیست. او در این باره توضیح داد: هر جایی که رفتم به من گفتند که امکان ورود ایرانی ها به خاک تبت وجود ندارد. هیچ دلیلی نیز برایم ارائه نکردند و فقط می گفتند نه، ایرانی نه! این برای من خیلی سنگین است.

کاظمی که تنها بانوی کوهنورد فاتح همزمان اورست و لوتسه در جهان است، با ابراز ناراحتی گفت: تمام هم گروهی های من به تبت رفتند و شروع به صعود این قله کردند ولی من مجبور شدم برگردم. من بدون هیچ علت خاصی و فقط با صرف یک هزینه بدون صعود به این قله بازگشتم.

این کوهنورد ایرانی در پیگیری های خود، به سفارت چین در ایران نیز مراجعه کرده است. در این باره افزود: به سفارت چین رفتم تا ببینم ماجرا چیست و چه مشکلی وجود دارد که ایرانی ها نمی توانند به خاک تبت وارد شوند. اما با یک برخورد بسیار بد مواجه شدم. فکر می کنم معاون کنسول بود برخورد بسیار بدی داشت. حتی پاسخگوی من نبود و به من گفت “در یک دقیقه حرف خود را بزن و برو.” هرچه خواستم توضیح دهم گفتند به من ربطی ندارد به آنجایی که پاسخ نه شنیده ای مراجعه کن بنابراین باز هم پاسخی نشنیدم.

این هیمالیانورد ایرانی خاطرنشان کرد: مشکلی که برای کوهنوردان ایرانی در داخل خاک تبت ایجاد شده و علت آن هم مشخص نیست اتفاق خوبی نیست.

کاظمی با بیان اینکه حتی قوانین سختی که به تازگی برای سفر به این قله ایجاد شده است را پذیرفته است تصریح کرد: پیش از این می توانستیم از طریق زمینی به تبت سفر کنیم. اما اکنون قوانین آن را بسیار سخت کرده اند و حتما می بایست با هزینه ای بالاتر به لهاسا پرواز می کردیم و طبق قوانین مسیری را تا رسیدن به قله طی می کردیم و ما همه این قوانین را پذیرفته بودیم ولی باز هم با تمام این شرایط به ایرانی ها اجازه حضور داده نشد.

او در انتهای سخنان خود با ناراحتی گفت: وقتی برای قانونی دلیلی نباشد خیلی بد است. چین وقتی این کار را می کند این قانون برای دو سه یا چند فصل ادامه خواهد داشت. بنابراین باید یک دلیل قانع کننده وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید